Polskie Radio

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 12:15
Jak przekazała żona Jana A.P. Kaczmarka, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, w komunikacie Polskiej Fundacji Muzycznej: "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej". Jan A.P. Kaczmarek cierpiał na zanik wieloukładowy - chorobę MSA, rzadkie schorzenie neurologiczne. Kompozytor niedawno obchodził 71 urodziny (29 kwietnia). 
Jan A.P. Kaczmarek był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu muzyki filmowej Transatlantyk, laureatem Oscara i wybitnym kompozytorem.
Jan A.P. Kaczmarek był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu muzyki filmowej Transatlantyk, laureatem Oscara i wybitnym kompozytorem. Foto: Jakub Kaczmarczyk / PAP
  • Jan A.P. Kaczmarek urodził się i dorastał w Koninie, gdzie ukończył liceum. Następnie studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
  • W latach 1977-1979 współpracował z niezależnym Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu i stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia, a w latach 1978-1988 współpracował z Teatrem Polskim w Poznaniu.
  • W 1982 po swojej pierwszej trasie koncertowej po USA nagrał debiutancki album "Music for the End". W 1989 roku osiadł na stałe w Los Angeles, a w 1992 roku otrzymał nagrodę Drama Desk przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu "Joanne Akalaitis 'Tis Pity She's a Whore" na The New York Shakespeare Festival. 
  • Jan A.P. Kaczmarek był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W 2001 roku został nominowany do nagrody Orzeł w kategorii najlepsza muzyka za film "Quo vadis". W 2005 roku zdobył z kolei Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" wyreżyserowanego przez Marca Forstera. (Za muzykę do "Marzyciela" otrzymał też nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). 

Jan A.P. Kaczmarek był autorem muzyki do ponad 70 filmów oraz spektakli teatralnych, wystawianych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Był też laureatem Nagrody Akademii Filmowej (2005) za muzykę do filmu "Marzyciel".

Kompozytor był wirtuozem gry dwoma smyczkami na Fidoli Fischera. W 1983 roku wraz z poznańskimi lutnikami Stefanem i Jakubem Niewczykami stworzył instrument muzyczny niewkacz, którego konstrukcja została oparta właśnie na Fidoli Fischera.

W ostatnich latach był dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, który odbywał się w Poznaniu, Łodzi i na Śląsku. 

 

Dwadzieścia lat temu założył Instytut Rozbitek, w Rozbitku w gminie Kwilcz, niedaleko Międzychodu w Wielkopolsce, zajmujący się działalnością edukacyjną i produkcją artystyczną. 

Jan A.P. spośród licznych nagród - otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2006 roku oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultur. w 2015 roku. 

 

Artysta jest wspominany na antenach Polskiego Radia, m.in. w dniu śmierci w paśmie "Zapraszamy do Trójki" oraz w wieczornym paśmie "Klub Trójki" w Programie III Polskiego Radia.

Także w dniu śmierci w "Muzycznej Jedynce" wspomnienia o muzyku w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Poza tym zmarłego Jana A.P. Kaczmarka w Dwójce wspomina Mariusz Gradowski i Krzysztof Herdzin - w popołudniowym paśmie "Wybieram Dwójkę".

W kolejnych dniach w Jedynce można usłyszeć wspomnienia w audycjach "Tu jest muzyka" i w poniedziałkowej "Muzyce kina". 

 

oprac. rk 

Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Posłuchaj wspomnień genialnego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 12:20
Zmarł Jan A. P. Kaczmarek, właściwie Jan Andrzej Paweł Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Jak sam mówił, jego życie i twórczość naznaczyła wieloletnia emigracja do Stanów Zjednoczonych. To  tutaj tworzył muzykę filmową. Ukoronowaniem jego kariery był Oscar za muzykę do filmu "Marzyciel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów zmarł w wieku 71 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 12:38
W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor, laureat Oscara, odszedł 21 maja po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o śmierci twórcy, za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej, przekazała jego rodzina.
rozwiń zwiń