Polskie Radio
Section05
Jan A. P. Kaczmarek

"Warto marzyć". Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek - Marzyciel" w Kordegardzie

- To jest opowieść o marzycielu, który śnił o wielkich sukcesach, o opowiedzeniu poprzez muzykę bardzo ciekawych historii, o tworzeniu, o tym, że wybitni Polacy mogą odnieść sukces na arenie międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. Kordegarda zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  Jan A. P. Kaczmarek wystawa Narodowe Centrum Kultury KULTURA

Leszek Możdżer i orkiestra MACV na jednej płycie. "To kompozyty, nie kompozycje"

Leszek Możdżer to kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny. W ostatnich dniach wystąpił podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, wspólnie z orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej stworzył zaś wyjątkową płytę opartą na autorskich improwizacjach. - To "kompozyty", nie kompozycje - podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Leszek Możdżer Warszawska Opera Kameralna muzyka filmowa Jan A. P. Kaczmarek muzyka klasyczna

Kompozytor i nauczyciel. Jan A.P. Kaczmarek laureatem tegorocznego Orła

Poznaliśmy nazwisko pierwszego laureata tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. Orła 2023 za osiągnięcia życia otrzymał kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. – To bardzo dobry człowiek. Niepokorny, buntownik, człowiek niezależny od samego początku – podkreśla Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Jan A. P. Kaczmarek Ryszard Jaźwiński muzyka filmowa Dariusz Jabłoński

Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK

"The Man, Who Fell to Earth" ("Człowiek, Który Spadł na Ziemię") – tak zatytułowana jest powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, która zainspirowała twórców musicalu "Lazarus". Między rokiem ukazania się książki i prapremierą musicalu upłynęło ponad pół wieku. W tym pięćdziesięcioleciu zamyka się też aktywność artystyczna Davida Bowie, autora muzyki i tekstów do "Lazarusa". Wcześnie też pojawiają się w obszarze jego zainteresowań wątki "kosmiczne". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR Kraków Sopot wystawa Warszawa premiera Krystyna Janda Jan A. P. Kaczmarek Trójka

Czym jest niepodległość?

Świętując setną rocznicę niepodległości spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co znaczy ona dla nas dzisiaj. O jej wadze mówili m.in. Anna Dymna, Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski, Zygmunt Miłoszewski, Antoni Libera, Jan A. P. Kaczmarek, Robert Górski, Jan Englert, Andrzej Seweryn.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Święto Niepodległości Anna Dymna Jan Pietrzak Andrzej Seweryn Jan A. P. Kaczmarek Zygmunt Miłoszewski Jan Englert Janusz Majewski Krzysztof Zanussi