Polskie Radio

"Maszeńka" Nabokova, czyli miłość w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 16:37
Dwójka zaprasza na słuchowisko według debiutanckiej powieści Vladimira Nabokova. Rozgrywająca się w Berlinie "Maszeńka" to znakomity obraz rosyjskiej emigracji w latach 20. XX wieku.
Berlin u progu XX wieku, miejsce akcji Maszeńki
Berlin u progu XX wieku, miejsce akcji "Maszeńki"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Bohaterowie "Maszeńki" mieszkają w berlińskim pensjonacie – tak jak sam Vladimir Nabokov w okresie pisania powieści. Spotykamy więc galerię typów ludzkich reprezentujących środowisko porewolucyjneje emigracji rosyjskiej. Jest więc utrzymujący się z dorywczych zajęć główny bohater Lew Glebowicz Ganin i jego kochanka Ludmiła. Jest stary poeta Antoni Siergiejewicz Podtiagin, mieszkający razem tancerze Kolin i Gornocwietow, maszynistka Klara i nauczyciel matematyki Aleksjej Iwanowicz Ałfierow.

Akcja zawiązuje się, gdy Maszeńka, żona Ałfierowa, ma do niego dołączyć w Berlinie. Stęskniony mąż pokazuje fotografię Maszeńki Ganinowi, ten zaś rozpoznaje w niej swoją dawną ukochaną - dziewczynę, którą kochał jeszcze w Rosji i której, jak sobie uświadamia, nigdy nie przestał kochać. Postanawia odzyskać Maszeńkę…

Vladimir Nabokov "Maszeńka"

Przekładzie Eugenii Siemaszkiewicz. Adaptacja Witolda Malesy.

Obsada: Jarosław Gajewski, Zbigniew Suszyński, Maria Klejdysz, Katarzyna Tatarak, Maria Seweryn. Reżyseria Paweł Łysak. Nagranie archiwalne z roku 1999.

7 października (piątek), godz. 22:00

Czytaj także

Tadeusz Różewicz kończy 91 lat!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 09:01
– On chce być w środku życia – mówi o znakomitym poecie i dramaturgu Jan Stolarczyk, redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj Konkursu Wieniawskiego w jakości 5.1 Dolby Pro Logic!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 16:18
Dwójka zaprasza na transmisje wszystkich konkursowych wydarzeń w najwyższej jakości dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic, zrealizowanego techniką wielokanałową.
rozwiń zwiń