Polskie Radio

Spotkanie premierów państw V4 z Ursulą von der Leyen. Pakt migracyjny jednym z tematów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 21:02
W czwartek rano w Brukseli spotkanie premierów Polski, Czech i Węgier z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdził rzecznik rządu.
Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen
Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen Foto: PAP/Abaca

Posłuchaj
00:43 10645225_1.mp3 Jutro rano w Brukseli spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Do rozmowy dojdzie z inicjatywy polskiego premiera. Jest to spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z szefową Komisji Ursulą von der Leyen.

1200_uchodźcy_PAP.jpg
Bruksela zapowiada nową politykę migracyjną. Polska chce zwalczać problem u podstaw i bronić granic UE

Nie będzie w nim uczestniczył premier Słowacji, ale będzie go reprezentował Mateusz Morawiecki, bo Polska przewodniczy obecnie pracom V4.

Tematy spotkania

Jednym z tematów będzie nowy pakt migracyjny opublikowany dziś przez Komisję Europejską. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że kraje Grupy Wyszehradzkiej ostrożnie, jeśli nie chłodno, przyjęły najnowsze propozycje.

Czytaj również:

Wprawdzie Bruksela mówi, że odeszła od obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale jeśli kraje ich nie przyjmą, będą musiały zorganizować deportację tych, którzy na azyl nie zasługują.

Jeśli jakieś państwo w ciągu 8 miesięcy nie sfinalizuje całej procedury, będzie musiało przyjąć te osoby, które nie zostały deportowane.

kad

Czytaj także

"Nie poprzemy sankcji przeciwko Polsce". Premier Litwy ws. sporu z KE

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 16:30
Premier Litwy Saulius Skvernelis oznajmił w czwartek, że popiera Polskę w jej sporze z Komisją Europejską, dotyczącym reformy wymiaru sprawiedliwości, i zapewnił, że jego kraj nie poprze ewentualnych sankcji wobec Polski.
rozwiń zwiń