Polskie Radio

HRE Investments: rekordowa wartość nadpłaconych kredytów mieszkaniowych. Czy taki krok się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 19:22
W pierwszym półroczu br. Polacy mający kredyty mieszkaniowe spłacili dodatkowo prawie 25 miliardów złotych. To najpewniej najwyższy wynik w historii - wynika z analiz HRE Investments.
Na rynku kredytów mieszkaniowych mamy bardzo ciekawą sytuacje. Popyt na nie gwałtownie spadł, tłumy Polaków twierdzą, ze nie stać ich na spłatę rat i masowo występują o wakacje kredytowe. Z drugiej strony część kredytobiorców nadpłaca kredyty by nie płacić wysokich odsetek.
Na rynku kredytów mieszkaniowych mamy bardzo ciekawą sytuacje. Popyt na nie gwałtownie spadł, tłumy Polaków twierdzą, ze nie stać ich na spłatę rat i masowo występują o wakacje kredytowe. Z drugiej strony część kredytobiorców nadpłaca kredyty by nie płacić wysokich odsetek. Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Jak wskazali w czwartek analitycy HRE Investments, przez lata nadpłata kredytu była rozwiązaniem, z którego rzadko korzystano.

"Trudno się temu dziwić – oprocentowanie kredytów mieszkaniowych było relatywnie niskie. W latach 2015 – 20 normą było, że na pozbywanie się przed czasem złotowych hipotek wydawaliśmy od 5 do 11 miliardów złotych rocznie" - tłumaczy HRE w komunikacie.

Nowy rekord  wartości kredytów spłacanych przed terminem

Według analityków HRE przełomowy pod względem środków przeznaczonych na nadpłatę kredytu był rok 2021. Wtedy to kwota przeznaczona na wcześniejsze spłaty i nadpłaty kredytów mieszkaniowych przekroczyła 23 mld zł.

"Dostępne dziś dane pozwalają szacować, że rekord ten został pokonany w zaledwie 6 miesięcy bieżącego roku. Powodem są oczywiście rosnące stopy procentowe. To przez nie wielu rodaków widzi, że pieniądze przeznaczone na nadpłatę kredytu tu i teraz pozwalają obniżyć miesięczną ratę w sposób może nie spektakularny, ale zauważalny" - wskazuje HRE.

W analizie zauważono też, że oszczędność wynikająca z częściowej spłaty (nadpłaty) kredytu mieszkaniowego jest też większa niż to, co ewentualnie można zarobić na bankowych depozytach.

Co zrobić z nadpłacanym kredytem

Jak podał główny analityk HRE Investments Bartosz Turek, nadpłacając kredyt mieszkaniowy, można mieć do wyboru dwa rozwiązania: skrócenie okresu kredytowania przy zachowaniu obecnej raty lub obniżenie raty przy zachowaniu dotychczasowego okresu kredytowania.

"Głównym powodem nadpłaty i podstawową korzyścią jest zmniejszenie łącznego kosztu obsługi długu hipotecznego. Po prostu dzięki nadpłacie będziemy musieli oddać bankowi mniej odsetek. Jeśli chcemy odczuć efekty tu i teraz, warto wybrać opcję polegającą na zmniejszeniu raty przy niezmienionym okresie kredytowania. To istotne wsparcie bieżącego, domowego budżetu" - tłumaczy w komunikacie firmy Turek.

Jak dodaje, jeśli jednak ktoś chce maksymalnie ograniczyć łączny koszt obsługi kredytu w skali 10 czy 20 lat, to korzystniej będzie, jeśli pozostanie przy tej samej racie, ale skróci okres kredytowania - wówczas krócej będzie spłacać odsetki i szybciej pozbędzie się kredytu.

Czytaj także:

"Podejmując decyzję o tym, aby szybciej pozbyć się długu hipotecznego, należy pamiętać, że czasem – szczególnie na początku spłaty kredytu – bank przy okazji nadpłaty może nam naliczyć dodatkową prowizję" - przypomniał Turek.

pr24.pl/PAP/PKJ

Czytaj także

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. UOKiK zachęca do korzystania

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:38
UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie Urzędu można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BIK: liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych zmniejszyła się o blisko połowę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:48
W maju br., w porównaniu z majem 2021 r., udzielono o 43,3 proc. mniej kredytów mieszkaniowych. Natomiast ich wartość spadła o 38,6 proc. - podało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na co skarżą się występujący o wakacje kredytowe? Szef UOKiK o zarzutach wobec banków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 14:00
Do UOKiK wpłynęło około 300 skarg na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych - poinformował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sierpniu kredytobiorcom będzie lżej. Ekspert wymienia kilka powodów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 17:05
Sierpień przyniesie ulgę kredytobiorcom z dwóch powodów: zaczynają się wakacje kredytowe, a Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych, ze względu na przerwę urlopową - uważa Oskar Sękowski z HRE.
rozwiń zwiń