Polskie Radio
Section05
banki

Eksperci: jest więcej sposobów wsparcia mieszkalnictwa niż dopłaty do kredytów z licznymi warunkami

 Problem mieszkaniowy w Polsce jest i dotychczas nie udało się go rozwiązać żadnemu rządowi. Raczej jest wątpliwe aby program bezpieczny kredyt na 2 proc. istotnie to zmienił. Jego dostępność jest zbyt ograniczona choćby wobec osób, które chciałyby kupić większe mieszkanie. Może lepiej byłoby rozwijać budownictwo komunalne i socjalne i więcej zainwestować w komunikację i uporządkować plany zagospodarowania przestrzennego – pytali i oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Maciej Bukowski z Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie dla młodych budownictwo kredyt mieszkaniowy banki

Ceny złota idą w górę. Ekspert: kapitał szuka innych możliwości

Notowania kontraktów terminowych na złoto na nowojorskim rynku Comex przekroczyły 2080 dolarów za uncję, przebijając rekord z sierpnia 2020 r. W ocenie analityków zwyżki cen złota są związane z polityką Fedu i oczekiwanym obniżeniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wynikają też ze słabości dolara i problemów regionalnych banków w USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA złoto ceny złota fed dolary stopy procentowe banki

Banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania. Nowy raport NBP nie pozostawia złudzeń

W II kwartale 2023 r. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania firm - wynika z raportu NBP "Sytuacja na rynku kredytowym II kwartał 2023 r.". W opracowaniu zwrócono również uwagę na planowaną kontynuację zaostrzania kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla gospodarstw domowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste NBP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy firma banki zdolność kredytowa POLSKA społeczeństwo

Prof. Ancyparowicz: polskie banki są bezpieczne i silnie nadzorowane, dlatego też będą ostrożnie udzielać kredytów na 2 proc.

Polskie banki są bezpieczne. Klienci nie mają czego się obawiać. Nie powinniśmy porównywać się do banków amerykańskich, bo one działają zdecydowanie bardziej ryzykownie. Natomiast błędem jest, że NBP nie sprawuje nadzoru nad bankami a rolę tę przekazano KNF - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny KNF banki

Eksperci: przedsiębiorcy próbują wykrzesać optymizm, ale niepewna przyszłość istotnie go studzą

Nastroje przedsiębiorców są lepsze niż jeszcze kilka miesięcy temu ale obawy co przyszłości ten optymizm na przyszłość osłabiają. Owe niepokoje wiążą się z globalnym systemem bankowym, którego zachwianie może przenieść się do Polski, choćby wydawało się to dziś merytorycznie nieuzasadnione - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i prof. Konrad Raczkowski, dyr. Centrum Gospodarki Swiatowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki

"Dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". Eksperci o przejęciu Credit Suisse przez UBS

Wykupienie udziałów Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – ocenia Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska. Ale banki w Europie i USA mają problemy z coraz większą ingerencją państw, wysokimi stopami procentowymi, co jest efektem inflacji wywołanej COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, która wpływa na zaufanie do sektora finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria banki finanse bank centralny frank szwajcarski bankructwo depozyt stopy procentowe fed ebc

Iwona Duda z RPP: na inflację złożyło się wiele czynników, przed nami czas spadku wzrostów cen

Gdy analizujemy jakie są źródła dzisiejszej inflacji w Polsce, to musimy cofnąć się do czasu pandemii, gdy załamały się łańcuchy dostaw i do okresu wychodzenia z lock downów, gdy znacząco wzrosła konsumpcja. Wszystko te już wygenerowało inflację. Do tego doszła wojna na Ukrainie i wzrosty cen surowców, za którymi poszły koszty przedsiębiorców- powiedziała Iwona Duda z Rady Polityki Pieniężnej, była prezes PKO BP i Alior Banku , w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe banki NBP inflacja fed