Polskie Radio
Section05
banki

Wakacje kredytowe 2024. Wiemy, kiedy rząd podejmie decyzję

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok - wynika z opublikowanego porządku obrad Rady Ministrów. Szef kancelarii premiera poinformował, że w projekcie znajdą się kryteria dotyczące zamożności, "zależące od środków, które pozostają w dyspozycji gospodarstwa domowego, gdy rada kredytu przekracza określony pułap".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt mieszkaniowy banki rata kredytu POLSKA społeczeństwo

Eksperci: wakacje kredytowe wymagają namysłu

Wakacje kredytowe należą do rozwiązań, które raczej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Choć powinni z nich korzystać wyraźnie wskazani, korzystają wszyscy, którym się to uda. Z drugiej strony lobby bankowe płacze, że ma z tego powodu problemy a jednocześnie banki mają zyski liczone w miliardach - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Artur Bartoszewicz z SGH i prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych i wykładowca UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny stopy procentowe lokata terminowa oprocentowanie banki podatki

Eksperci: dojrzałe rynki wspierają podaż mieszkań i oszczędzanie, a nie kredyty

Na dojrzałych rynkach wspiera się przede wszystkim podaż mieszkań czyli budownictwo społeczne, komunalne, wspiera się też oszczędzanie na mieszkanie nawet dopłacając do zebranych pieniędzy. I my też musimy do tego zmierzać. Wakacje kredytowe, jeżeli będą, to powinny być skierowane wyłączne do najbardziej potrzebujących, a nie do tych, którzy i bez nich sobie ze spłatą kredytu radzą. Powinny dotyczyć jedynie sytuacji zaspokajania podstawowych, pierwszych potrzeb mieszkaniowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny rata kredytu banki mieszkania podatki składka zus