Polskie Radio
Section05
BIK

Sukces programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Liczba kredytów wzrosła o ponad 232 procent

Wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki i SKOK-i we wrześniu tego roku wzrosła w stosunku do września 2022 roku o 232,7 proc. do 7,17 mld zł - poinformowało w środę Biuro Informacji Kredytowej (BIK). To efekt wzrostu zdolności kredytowej, spadku inflacji, podwyżek płac oraz programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo nieruchomości mieszkania banki BIK kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy

"Schłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych". W maju zainteresowanie spadło o ponad połowę

W maju o 51,6 proc. rdr spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe. O kredyt w ubiegłym miesiącu wnioskowało niecałe 24 tys. osób. W analogicznym okresie rok temu do instytucji finansowych zgłosiło się ponad 48 tys osób. Wzrosła natomiast średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa BIK finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. BIK opublikował nowe dane

W marcu tego roku w porównaniu z marcem 2021 odnotowano bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych - o 27,2 proc. Również w ujęciu wartościowym dynamika jest ujemna (-18,2 proc.). Jednak w lutym liczba wnioskujących gwałtownie wzrosła i w marcu banki udzieliły o 21,1 proc. więcej takich kredytów w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy BIK banki zdolność kredytowa stopy procentowe

Spada zadłużenie Polaków. Z baz danych zniknęło ponad 143 tys. niesolidnych płatników

Przez ostatni rok zaległe zobowiązania konsumentów z tytułu m.in. nieopłaconych rachunków i kredytów spadły o prawie 9 mld zł, do 72,5 mld zł. Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK ubyło ponad 143 tys. niesolidnych płatników. Rekordzista - mieszkaniec Pomorza - wciąż ma jednak prawie 76 mln zł długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi finanse osobiste kredyt pożyczka BIK

Coraz mniej osób stara się o kredyt mieszkaniowy. Ekspert: tendencja może się pogłębić w 2022 r.

W styczniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy ubiegało się o 25,9 proc. osób mniej niż rok wcześniej, a średnia kwota kredytu była wyższa o 12,1 proc. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy jest na takim samym poziomie jak w kwietniu 2020 r., czyli miesiącu największej paniki związanej z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy BIK finanse osobiste