Polskie Radio
Section05
BIK

"Schłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych". W maju zainteresowanie spadło o ponad połowę

W maju o 51,6 proc. rdr spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe. O kredyt w ubiegłym miesiącu wnioskowało niecałe 24 tys. osób. W analogicznym okresie rok temu do instytucji finansowych zgłosiło się ponad 48 tys osób. Wzrosła natomiast średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa BIK finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. BIK opublikował nowe dane

W marcu tego roku w porównaniu z marcem 2021 odnotowano bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych - o 27,2 proc. Również w ujęciu wartościowym dynamika jest ujemna (-18,2 proc.). Jednak w lutym liczba wnioskujących gwałtownie wzrosła i w marcu banki udzieliły o 21,1 proc. więcej takich kredytów w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy BIK banki zdolność kredytowa stopy procentowe

Spada zadłużenie Polaków. Z baz danych zniknęło ponad 143 tys. niesolidnych płatników

Przez ostatni rok zaległe zobowiązania konsumentów z tytułu m.in. nieopłaconych rachunków i kredytów spadły o prawie 9 mld zł, do 72,5 mld zł. Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK ubyło ponad 143 tys. niesolidnych płatników. Rekordzista - mieszkaniec Pomorza - wciąż ma jednak prawie 76 mln zł długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi finanse osobiste kredyt pożyczka BIK

Coraz mniej osób stara się o kredyt mieszkaniowy. Ekspert: tendencja może się pogłębić w 2022 r.

W styczniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy ubiegało się o 25,9 proc. osób mniej niż rok wcześniej, a średnia kwota kredytu była wyższa o 12,1 proc. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy jest na takim samym poziomie jak w kwietniu 2020 r., czyli miesiącu największej paniki związanej z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy BIK finanse osobiste

Co dziesiąty Polak boryka się z problemem zadłużenia. Psychologiczną barierą jest 10 tys. zł

Zaległości wobec telekomów, operatorów telewizji kablowej, firm windykacyjnych, długi czynszowe, alimentacyjne, niezapłacone koszty sądowe oraz raty kredytów i pożyczek ma 2,73 mln osób, czyli niecałe 9 proc. pełnoletniej populacji. Na rekordziście, 48-letnim mieszkańcu Pomorza, ciąży 75,7 mln zł długu - wynika z danych BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste długi BIK społeczeństwo

Kradzież dokumentów i próba wyłudzenia kredytu? Zabezpiecz się i śpij spokojnie

Podejrzewasz, że Twoje dane osobowe - w tym seria i numer dowodu osobistego - zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób? Ktoś zaciągnął na Twoje dane kredyt w banku albo podpisał umowę z operatorem telekomunikacyjnym? Możesz to sprawdzić i zgłosić, a dokumenty zastrzec w dowolnym banku lub urzędzie gminy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste dane osobowe bezpieczeństwo danych wyłudzenia kredyt pożyczka BIK

Coraz częściej dostrzegamy ryzyko wyłudzenia danych w internecie. Ekspert: świadomość zagrożeń powoli rośnie

71 proc. badanych dostrzegło w czasie pandemii zwiększone ryzyko wyłudzenia danych w internecie - podało Biuro Informacji Kredytowej. Użytkownicy internetu najbardziej obawiają się wykorzystania swoich skradzionych danych do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Aż 95 proc. Polaków na co dzień funkcjonuje w przestrzeni online.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BIK bezpieczeństwo danych internet badania wyłudzenia