Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Maciej Kurzajewski
Otyłość i nadwaga dzieci staje się coraz większym problemem w naszym kraju. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia polskie dzieci tyją szybciej niż ich rówieśnicy w innych krajach. Jakie są przyczyny tego zjawiska, jak z nim walczyć i zmieniać żywieniowe nawyki najmłodszych? O tym w rozmowie z Martą Pawłowską - terapeutą zaburzeń żywienia i prewencji otyłości, wykładowcą Uczelni Łazarskiego.
W audycji też o krążących mitach na temat mięsa drobiowego. Wbrew różnym negatywnym opiniom drób hodowany w Unii Europejskiej (także w Polsce) jest wolny od wszelkiego rodzaju hormonów czy antybiotyków. Powiemy też jak przygotować mięso drobiowe do spożycia (np. o tym, że nie należy go myć przed poddaniem obróbce termicznej). O tym mistrz kulinarny - Łukasz Konik.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska
* Wielobarwny świat agatów. Pólszlachetny minerał, powstający w pustkach skał wulkanicznych, został odkryty i opisany w starożytności. Kolekcje tych niezwykłych kamieni fascynują nie tylko uczonych, ale także artystów. W połączeniu nauki, sztuki i rzemiosła artystycznego powstała wystawa " Lapis mundi" ukazująca kolorowe formy tworzone przez naturę. Goście : Nicolas Grospierre, twórca projektu i Anna Piontek, Dyrektor Muzeum Ziemi Pan.
* Wallis Simpson, bohaterka skandalu obyczajowego. Kobieta, która zachwiała losami brytyjskiej monarchii. Edward VIII zrezygnował z królewskiego tronu, aby poślubić rozwiedzioną Amerykankę. Tajemnicza uwodzicielka, która rozkochała w sobie brytyjskiego następcę tronu przez lata podejrzewana była o szpiegostwo i działania skierowane przeciwko monarchii. O legendzie i wizerunku ambitnej ikony stylu powie prof. Michał Leśniewski z UW.
21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak
Car Iwan Groźny i jego polityka "wybicia okna" do Europy Zachodniej oraz dwie odpowiedzi ze strony Polski, królów: Zygmunta II Augusta i Stefana Batorego w latach 1547-1584, czyli między dyplomacja a wojną.
W 1547 roku 19-letni Iwan IV został carem moskiewskim. Był synem Wasyla III i Heleny Glińskiej , pierwszym władcą Rosji, który koronował się na cara. Jego wieloletnie panowanie, do śmierci w 1584 roku, to niezwykle dynamiczny okres w dziejach Rosji w polityce wewnętrznej i zewnętrznej, w tej ostatniej m.in. celem podporzadkowania sobie szlaków handlowych wiodących przez chanaty tatarskie na południowo - wschodnich granicach państwa. Jednak największym marzeniem nowego władcy, który zyskał przydomek Groźny było "wybicie okna" do Europy Zachodniej – to znaczy dotarcie do Bałtyku. Na tej drodze miał do pokonania ziemie Zakonu Inflanckiego, znanego wcześniej pod nazwą Zakonu Kawalerów Mieczowych. O wpływy w Inflantach i dominację na Bałtyku rywalizowały także Szwecja, Dania i Rzeczpospolita. W okresie panowania Iwana Groźnego na tronie Polski zasiadali: Zygmunt II August, od 1530 roku, ostatni dziedziczny wielki książę litewski, ostatni męski przedstawiciel dynastii Jagiellonów, a po jego śmierci w 1572 roku książę siedmiogrodzki Stefan Batory, dopiero od 1575 roku. Koronację Batorego poprzedziła elekcja, wybór Henryka Walezego, który zbiegł po rocznym sprawowaniu władzy. O tron Polski ubiegał się w tym czasie także Iwan Groźny. Lata 1558 - 1583 to czas niespokojny w naszej części Europy, czas wojen inflanckich - serii burzliwych konfliktów politycznych i zbrojnych między państwem polsko-litewskim (od 1569 roku Rzeczpospolitą Obojga Narodów), a Szwecją, Danią i Carstwem Rosyjskim o panowanie na Morzu Bałtyckim i ziemie zakonu inflanckiego. W trakcie panowania Zygmunta Augusta Iwan Groźny miał też poparcie papieża i cesarza zainteresowanych pomocą w walce z Turcją i reformacją. Ale odrzucenie dotychczasowej polityki prorosyjskiej przez Szwecję wpłynęło na podpisanie rozejmu polsko-moskiewskiego w 1570 roku, jednak plan króla Zygmunta izolacji Moskwy na arenie międzynarodowej nie powiódł się. Zagrożenie ze strony Iwana, który umocnił się w Inflantach w czasie zawieruchy elekcyjnej, pojawiło się ponownie po koronacji Stefana Batorego. Próby dyplomatycznego rozstrzygnięcia sporu o Inflanty car odrzucił. Armia polska ruszyła w głąb Rosji, zdobywała kolejne miasta. Sprzyjały temu porażki Moskwy w starciu ze Szwecją. Ostatecznej klęsce Iwana zapobiegł papież Grzegorz XIII organizując misję mediacyjną. W styczniu 1582 roku został podpisany rozejm polsko-rosyjski w Jamie Zapolskim. To był sukces Batorego. Inflanty (bez zdobyczy szwedzkiej) oraz Połock weszły w skład Rzeczypospolitej. Jaki jest bilans wojen inflanckich dla przyszłości relacji Polski z Rosją i pozycji obu krajów w regionie? Dlaczego opóźniły wzrost znaczenia państwa rosyjskiego o prawie sto lat?
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem.
21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007).
23.50 - Romain Rolland "Colas Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem audycji Tomasz Stefanek - pełnomocnik dyrektora do spraw programowych Instytutu Pileckiego. Powodem spotkania dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie oraz o wystawa "Lipcowi. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej", pokazywanej obecnie na warszawskim Skwerze Hoovera.
W niedzielę dotarła do nas wiadomość o śmierci Leszka Engelkinga. Poetę, nowelistę, tłumacza, literaturoznawcę i krytyka literackiego wspominamy (po godz. 9) wraz z Jerzym Jarniewiczem - poetą, krytykiem literackim i tłumaczem.
Ponadto w audycji: wywiad z hiszpańskim pianistą, zdobywcą III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - Martínem Garcíą Garcíą oraz zaproszenie na wystawę "Ludzie sztuki" Erazma Wojciecha Felcyna.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"
A Tribute To Pauline Viardot, wyk. Marina Viotti (mezzosopran), Les Talens Lyriques, dyr. Christophe Rousset
11.10-12.00 - Étienne Nicolas Méhul I Symfonia g-moll, wyk. Berlińska Akademia Muzyki Dawnej, dyr. Bernhard Forck
12.05-12.45 - Kings in the North, nowe nagranie Tomáša Krála (baryton) i wrocławskiej Orkiestry Barokowej, dyr. Jarosław Thiel
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Strumiłło, aut. Aleksandra Łapkiewicz
13.00-15.00 - Muzyka w porze lunchu - prowadzi Marcin Majchrowski
"To, co najpiękniejsze - standardy, które kochamy" - koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, soliści: Małgorzata Walewska - mezzosopran, Tadeusz Szlenkier - tenor (Warszawa, 20.10.2022). Georges Bizet Carmen (fragmenty).
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski
Rebeka, wyk. Ewa Demarczyk, muz. Zygmunt Białostocki, sł. Andrzej Włast; Na moście w Avignon, muz. Andrzej Zarycki, sł. Krzysztof Kamil Baczyński, wyk. Ewa Demarczyk.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Dzień przed Światowym Dniem Opery rozmowa o Festiwalu Opera Rara, który rozpocznie się w Krakowie - nieprzypadkowo - właśnie 25 października. Jako jedyny Festiwal w Polsce wystawia oryginalne premiery tytułów ze wszystkich okresów historii opery - od jej początków do współczesności, w tym również utwory nigdy wcześniej w Polsce nie prezentowane. Opera Rara to także recitale wybitnych śpiewaczek i śpiewaków oraz produkcje uznanych i debiutujących reżyserów. O tym, jaka będzie tegoroczna odsłona festiwalu oraz co znalazło się w jego programie opowiada Jan Tomasz Adamus - dyrektor Festiwalu Opera Rara i dyrektor Capelli Cracoviensis.
W audycji także wizyta w warszawskim kinie Iluzjon, w którym trwa XVIII Święto Niemego Kina. Na widzów - jak co roku - czekają odrestaurowane klasyki światowej kinematografii, ale też filmy mniej znane, często zapomniane. Tradycyjnie towarzyszy im współczesna muzyka na żywo. W ramach wydarzenia "Janko Muzykant odzyskał głos!" zaprezentowany zostanie film dźwiękowy - jeden z pierwszych polskich udźwiękowionych obrazów, który jednak jeszcze do niedawna znany był jako film niemy. O niezwykłej historii zrealizowanego w 1930 roku "Janka Muzykanta" w reżyserii Jana Ordyńskiego oraz o tegorocznej edycji Święta Niemego Kina rozmawiamy z filmografem z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego w Warszawie oraz dyrektorem artystycznym Święta Niemego Kina - Michałem Pieńkowskim.
Odwiedzamy również odremontowaną Starą Elektrownię w Galerii Arsenał w Białymstoku, w której otwarto wystawę prac czeskiej artystki Evy Kotátkovej - "Maszyna do przywracania empatii". Sprawdzamy także, co czeka na uczestników 14. Festiwalu Conrada, który w tym roku przebiega pod hasłem "Wspolnoty" i przenosimy się do Teatru Starego w Lublinie, w którym można oglądać z wystawę z okazji dwusetnej rocznicy powstania tej sceny.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska
Royal Concertgebouw (Amsterdam, 23.09.2022) Rick van Veldhuizen Mais le corps taché d'ombres (prawykonanie), Gustav Mahler IX Symfonia D-dur, wyk: Royal Concertgebouw Orchestra, dyr. Daniel Harding.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Rzeczypospolite" - aud. Antoniego Dudka
Dlaczego w kwietniu 1950 roku kardynał Stefan Wyszyński - wbrew oporowi części episkopatu i Stolicy Apostolskiej - zawarł porozumienie z władzami PRL? Na czym zasadzał się jego spór między z Władysławem Gomułką? Jakie były konsekwencje orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich? Dlaczego kardynał Wyszyński tonował nastroje podczas strajków w sierpniu 1980 roku? Gościem audycji prof. Rafał Łatka - autor książki "Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL".
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Fortepianiści" - prowadzi Andrzej Sułek
23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
W audycji muzyka Marka Knopflera, Simple Minds i The Rolling Stones.
02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz
W audycji niezapomniane koncerty J.M. Jarre'a.
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat
Postać Kojaka walczyła na co dzień z nowojorskim półświatkiem. "W prawdziwym życiu" do nowojorskiej prokuratury zaczęli zgłaszać się muzycy, których utwory jeszcze przed oficjalną premierą, ktoś wykradł z dysku. Poszkodowanych zostało aż 89 artystów, wśród nich m.in. Ed Sheeran. Wejście prowadzącego. Materiał o najsłynniejszych bootlegach – czyli kradzieżach popularnych utworów.
W Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością o krytykowaniu ciała, wyglądu i przyzwyczajeń, które tylko pogłębiają problemy. O tzw. body shamingu śpiewa w utworze "Beautiful" Christina Aguilera. Piosenkarka powraca z piosenką i nowym klipem. Na nagraniu pojawiają się m.in. nastolatkowie, którzy mierzą się z hejtem w sieci.
W kalendarzu także Dzień Roweru. Nasze studio, a właściwie radiowy ogródek, odwiedzi Darek Urbanowicz, który przyjedzie do nas na rowerze i opowie o zaletach jednośladu jako środka transportu.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Włodzimierz Czarzasty, Nowa Lewica.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar
W audycji m.in. cykl "Trójkowy punkt techniczny", w którym - tym razem - smart home, czyli inteligentny dom. Za pomocą różnego typu łączności możemy zarządzać dosłownie wszystkim np. drzwi swojego domu, możemy uchylić kurierowi leżąc na plaży w Australii.
Ponadto w audycji o tym, że w całej Polsce powstaną lokalne mini-centra nauki, do których przeniesione zostaną najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności będą składać się z wystawy (eksponaty ukazujące zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki) i majsterni, czyli przestrzeni, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne. Rozmowa z Justyną Orłowską, pełnomocnikiem Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej.
W dzisiejszych czasach również internet odgrywa coraz większą rolę w popularyzowaniu nauki wśród młodych. Kanały w serwisie YouTube, Tik tok czy blogi - stanowią bardzo dobry kanał informacyjny przez który można przekonywać ludzi do nauk ścisłych. Rozmowa z Adamem Adamczykiem, prowadzącym bloga kwantowo.pl.
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler
Podlasie zyskuje na... teledyskach Sanah. Popularna wokalistka kilkanaście dni temu wydała serie dziesięciu singli. Dwa teledyski powstały właśnie w województwie podlaskim. Miejsca z teledysków zaczęli odwiedzać młodzi słuchacze i fani wokalistki.
Słowo zanika, a niesie ze sobą wartość. Dlatego trzeba mu dać przestrzeń. Ta przez najbliższy tydzień znajduje się dla słowa na Śląsku i na Zagłębiu, gdzie odbywa się Festiwal Przestrzeń Słowa. O tym Bartosz Majzel, organizator festiwalu.
24 października to Światowy Dzień Origami. Origami to sztuka składania papieru wywodząca się z Chin, ale rozwinięta w Japonii. Origami na całym świecie ma wielu zwolenników, którzy uważają, że sztuka ta rozwija m.in. cierpliwość oraz logiczne myślenie. O tym Aleksandra Klimczak, prowadząca warsztaty origami.
22 lata temu ukazał się debiutancki album amerykańskiej grupy Linkin Park "Hybrid Theory". Dopiero ten album ten, choć zespół funkcjonował od 1996 r., przyniósł zespołowi prawdziwą sławę. O tym Michał Kirmuć z Redakcji Muzycznej Programu III Polskiego Radia.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
Startuje Tydzień Płatności Bezgotówkowych, a ponieważ - jak wynika z badań - Polacy często chcą płacić kartami, to sprawdzimy w jakim tempie przybywa w naszym kraju terminali, gdzie można już bez problemu zapłacić bezgotówkowo. O tym Zbigniew Wiśniewski wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski
Gościem Adam Jarubas, PSL.
19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Grabkowski
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka
Mija 80 lat od wymarszu ze Związku Sowieckiego żołnierzy z armii generała Władysława Andersa. Na "nieludzkiej ziemi" zginęły tysiące polskich patriotów. O gehennie wymarszu, polskich grobach na obczyźnie i w końcu o bohaterstwie Polaków, którzy szli walczyć i zwyciężać, o kilkudziesięciu tysiącach cywilów, dla których była to jedyna szansa przeżycia goście audycji: Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Piotr Lisiewicz - publicysta, aktywista Akcji Alternatywnej "Naszość" i Komitetu Wolny Kaukaz oraz Radosław Tomasz Gruk, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie.
22.00-23.00 - Wieczór w Trójce - Łukasz Szwed
22.10 - Reportaż w Trójce / "Odkrywca" Magdy Skawińskiej
Krzysztof Kaszub mieszka w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Jest historykiem amatorem niezwykle oddanym swojej pasji. Podąża tropem zasłyszanych historii i dokonuje niezwykłych odkryć. To on znalazł miejsce, w którym niedaleko Strzegomia mieścił się w czasie II wojny światowej obóz pracy przymusowej dla żydowskich dziewcząt z Górnego Śląska. Krzysztof Kaszub interesuje się również obiektami zabytkowymi np. bazyliką mniejszą. Wie prawie wszystko na temat tej gotyckiej budowli. Pracuje jako społeczny przewodnik w tym miejscu. Jego ostatnim odkryciem jest ustalenie miejsca, gdzie mieścił się jeden z najtajniejszych obiektów III rzeszy - baza szkoleniowa szpiegów Abwery. To tu był szkolony agent A-367 Johan Eppler "Kondor", o którym powstały książki, a w 1985 roku nakręcony został film inspirowany historią "kondora" - "Klucz do Rebeki".
23.00-00.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski
Jednym z bohaterów audycji - Rafał Sarnecki.
22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.
Płyta tygodnia - "Zniknij na zawsze. Remiksy" - Rycerzyki
To już czwarty album zespołu Rycerzyki. Tym razem ich unikalna wrażliwość muzyczna stanowi fundament konstrukcji przygotowanych przez zaproszonych do współpracy gości. Płyta zawiera autorskie, często zaskakujące remiksy utworów z albumu "Zniknij na zawsze", stworzone przez czołowych artystów polskiej sceny niezależnej, np. Legendarny Afrojax, Pejzaż, bogdan sėkalski. Płyta do wygrania codzienne w audycji "Muzyczny lunch" między godz. 13.00 a 14.00.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska
Przygotowujemy się do obserwacji wtorkowego zaćmienia słońca. Jak bezpiecznie obserwować to zjawisko?
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk
Otyłe zwierzaki - 24 października to Światowy Dzień Walki z Otyłością. To choroba XXI wieku, która dotyczy również zwierząt. I wcale nie tak rzadko w gabinetach weterynaryjnych pojawiają się otyłe zwierzęta, a otyłość stanowi - podobnie jak u ludzi - bardzo często przedsionek do wielu, bardziej skomplikowanych chorób.
19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - CzaD
Panowie zaprezentują utwory, które ostatnimi czasy goszczą w ich głośnikach. Jak zapowiadają, "będą rzeczy eklektyczne i różniące się treścią, czy brzmieniem, niczym osobowości każdego z prowadzących". W audycji m.in. Moodymann, Eye Q, Conceptual, czy The Creatures i muzyka italo disco.
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Norbert Michalak
Sezon narciarski czas rozpocząć - komentarze po pierwszych zawodach PŚ w narciarstwie alpejskim tradycyjnie w Soelden. Jaksie są szanse Maryny Gąsienicy-Daniel na podium?
22.00 - Koncert na żywo w studiu Czwórki / w audycji "Strefa dread"
Koncert zespołu Ragabarabanda - laureatów konkursu Czwórka Reggae Contest. Zespół powstał na początku 2012 roku w Nasielsku. Bujające reggae, z rockowym pazurem, garścią punka, szczyptą ska i gorącym rapowanym raggamuffin zmieszane z dużą ilością pozytywnej energii i dobrej zabawy, tak w jednym zdaniu można określić styl grupy. Finaliści krajowi kilku ogólnopolskich przeglądów muzycznych (m.in. Emergenza Festiwal, Barabany, Reggaeland Debiuty). Tegoroczni zwycięzcy "Czwórka Reggae Contest" na Ostróda Reggae Festiwal. W swojej karierze zagrali wiele koncertów klubowych i plenerowych przemierzając niemal całą Polskę. Dwukrotnie wystąpili na Przystanku Woodstock (obecnie Pol'andRock Festiwal). Ich utwór "Kolory" stał się hymnem "Festiwalu Kolorów" w 2014 roku. W październiku 2016 roku za sprawą wytwórni muzycznej Lou & Rocked Boys światło dzienne ujrzał ich debiutancki album "SZOŁ".
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 24.10.1725r. w Neapolu urodził się kompozytor Alessandro Scarlatti. Udamy się w muzyczną podróż jego śladami - przez Neapol, Wenecję do Rzymu, gdzie został nadwornym klawesynistą polskiej królowej Marii Kazimiery.
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Międzynarodowe Święto Roweru! Porozmawiamy o zaletach tego środka transportu. Porozmawiamy też o kółkach i kółeczkach, które są nieodłączną częścią roweru, a czego jeszcze?
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - zbieranie zapasów – kto to robi i po co? Poruszymy też takie tematy jak gromadzenie tłuszczyku, hibernacja, co to i kto zapada, diapacja, co to i kto zapada, zmiana futra, zmiana diety, emigracja, przygotowanie schronienia.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak możesz się zaopiekować swoją psychiką i skorzystać darmowych konsultacji. Goście: Barbara Pietruszczak - autorka nam znana z tematów ciałopozytywnych, autorka workbooka, który jest bardzo fajny, taki uważnościowy. Sylwia Dylewska - psycholog i terapeuta dzieci, specjalistka Psychokliniki. A porozmawiamy na okoliczność tego.
23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra" - Audycja pełna gości i gorących premier płytowych. Nie zabraknie najnowszych albumów od muzycznych tuzów i legend światowego rynku muzycznego, bo ze świeżutkimi płytami w piątek 21.10 wróciły - po siedmioletniej przerwie zespoły A-Ha oraz Simple Minds po czterech latach od wydania albumu "Walk Beetween Worlds". Na żywo w studiu pojawi się Ala Sękowska, która wydała zupełnie przed chwilą swój trzeci singiel "Choć ty już nie". Nie tylko opowie o swojej piosence ale i zdradzi kilka tajemnic ze swojego życia. W plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom zjawią się natomiast debiutanci Konrad Baum z grupy Doc., którego kilka nagrań gościło na wakacyjnej playliście PRD. O chęci zostania mężczyzną, opowie Marta Kruk, dodając szczegóły o swojej muzykalnej rodzinie, o wzlotach i upadkach a także zapowie album długogrający, który planuje wydać wiosną 2023 roku. Całość domknie Anna Riveiro, solistka kantoralna, trenerka śpiewu i emisji głosu, gitarzystka i multiinstrumentalistka, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach i językach wykonując muzykę z różnych epok, tradycji i krajów- a w tym roku obchodzi swoje 30-lecie pracy artystycznej. Zapowie swój najnowszy album i przedpremierowo przedstawi z niego jedno nagranie.
.
17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek
W audycji związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na trzeci odcinek poświęcony Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Audycję wypełnią m.in. pierwsza część Symfonii fantastycznej Hectora Berlioza oraz Preludium cis-moll op. 45 Fryderyka Chopina.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
"Sny Chopina" - mówienie, że muzyka Chopina kojarzy się z nocą, to truizm. Oczywiście, kojarzy się, głównie za sprawą nokturnów, ale nie tylko, muzyka nocy pobrzmiewa i w innych dziełach. Noc jest zatem pewna. Ale co z jej atrybutami, na przykład ze snem. Jak sypiał Chopin, o czym śnił? A kiedy śni się o Chopinie, to co się w tym śnie zjawia? I jak te dwie oniryczne przestrzenie - wyobrażony sen Chopina i sen o Chopinie - wpływają na muzykę?
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
"Ostatni romantyk" Shura Cherkassky należy do największych legend pianistyki drugiej połowy XX wieku. W audycji Jakuba Puchalskiego posłuchamy go w nadzwyczajnym występie na żywo: recitalu z Festiwalu w Salzburgu, z 3 sierpnia 1968 r. Zabrzmią: Partita e-moll BWV 830 Johanna Sebastiana Bacha, III Sonata f-moll op. 5 Johannesa Brahmsa, wyjątkowe Preludia op. 28 Fryderyka Chopina oraz 5 Studien für Klavier Richarda Rodneya Bennetta.
Zapraszamy!