Polskie Radio
Section05
Tomasz Miara

Baz Luhrmann w Trójce: "Elvis" to nie jest film biograficzny

Baz Luhrmann, australijski reżyser filmowy i teatralny, przez 30 lat kariery filmowej nakręcił zaledwie sześć pełnych metraży i jeden serial. Jednak w jego przypadku jakość jest najważniejsza: w każdym ze swoich dzieł zachwycił charakterystyczną mieszanką dramatu, romansu, muzyki, komedii i intensywnych emocji. Przyjechał na festiwal EnergaCAMERIMAGE, by osobiście odebrać tegoroczną Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii. Towarzyszy mu znakomita autorka zdjęć Mandy Walker. Współpracowali przy melodramacie "Australia" (2008) oraz przy "Elvisie" (2022), który bierze udział w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2022. Z obojgiem rozmawiał Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Elvis Presley FILM Paweł Turski Tomasz Miara Trójka Baz Luhrmann

Bartas nie do ruszenia, Deryło na mieliźnie, Adele na horyzoncie

Dywagacje o tym, czy Queen zepchnie Bartasa Szymoniaka ze szczytu, okazały się całkowicie bezzasadne: "Powroty" obroniły pozycję. Co więcej, Brytyjczycy spadli oczko w dół, a na drugie miejsce powróciła Kaśka Sochacka. Ponieważ na dwóch kolejnych miejscach nic się nie zmieniło – Daria ze Śląska wciąż przed Ozzym Osbourne'em – można śmiało powiedzieć, że pierwsza piątka nieźle się umocniła. Czy ktoś jeszcze pamięta, w którym notowaniu były tam inne nazwiska?
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Lista Przebojów Trójki Tomasz Miara

A jednak Bartas i jego "Powroty" na szczycie! Poznaj wyniki 29. notowania LPT

Bartas Szymoniak przebojem wdarł się na pierwsze miejsce "Listy przebojów Trójki". Jego utwór "Powroty" pozostawił w tyle konkurencję zaledwie w drugim tygodniu po debiucie. Teraz wokalista rodem z Kalisza obronił zdobytą w tak efektowny sposób pozycję lidera. A przeciwnika miał nie byle jakiego - legendarną grupę Queen, która z kawałkiem "Face It Alone" prosto z propozycji zameldowała się na drugim stopniu podium. Można mniemać, że w przyszłym tygodniu będzie twardo walczyć o jedynkę! Na podium utrzymała się też Kaśka Sochacka, której piosenka "niebo było różowe" spadła na najniższy stopień.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Lista Przebojów Trójki MUZYKA muzyka hp Bartas Szymoniak

Genetyka skutecznie udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej

"Podręcznik dla sędziego śledczego" Hansa Grossa z roku 1893 zapoczątkował nowoczesne rozumienie kryminalistyki, jako odrębnej dziedziny nauki. Dziś ma ona swoje liczne specjalizacje i notuje niezwykłe osiągnięcia naukowe. W Krakowie znajduje się Zakład Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najlepszych ośrodków kształcenia genetyków sądowych. Ich praca często pozwala rozwiązać zagadki z tzw. Archiwum X.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA genetyka badania policja Tomasz Miara Trójka

Politechnika Warszawska na tropie fake newsów i mowy nienawiści

Międzynarodowy zespół naukowców weźmie pod lupę komunikaty w mediach społecznościowych prowadzące do podziałów społecznych. Badacze przeanalizują dostępne dane i dzięki nowej metodzie zaproponują rozwiązania problemu. O szczegółach projektu opowiedziała w Trójce prof. Katarzyna Budzyńska z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Politechnika Warszawska mowa nienawiści fake news

NASA potwierdza teorię powstania Księżyca. Ale inne zagadki pozostają

Srebrny Glob, Luna, największy naturalny satelita Ziemi – różne są nazwy Księżyca. I właściwie jedna naukowa teoria tłumacząca, w jaki sposób powstał. Chociaż wciąż jeszcze sporo szczegółów jest niewyjaśnionych. Nowe badania i symulacje komputerowe przeprowadzone przez NASA przyniosły zaskakujące rezultaty, ale są zarazem dużym krokiem w kierunku uzupełnienia białych plam i uściślenia teorii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc Ziemia NAUKA Tomasz Miara Trójka Rafał Grabiański

Granule tlenowe i superbakterie sposobem na mikroplastik

Mikroplastik to coraz poważniejsze zagrożenie: znaleźć go można na szczytach gór i w wodnych głębinach, w organizmach ryb i dzikich zwierząt, jest niestety także w ludzkiej krwi! Dlatego tak ważne jest ograniczenie przenikania tych niebezpiecznych drobinek do środowiska. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzą nad tym bardzo ważne, nowatorskie badania.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ochrona środowiska natura ekologia Tomasz Miara mikroplastik