Polskie Radio
Section05
Tomasz Miara

Trwa Black Friday. Nie daj się nabrać!

Trwa Black Friday. Piątek i idący za nim weekend przepełnione wyprzedażami, przywędrowały do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Za oceanem sklepy co roku przeżywają oblężenie, a konsumenci wpadają w szał zakupów. Czy tradycja weekendu wielkich obniżek przyjęła się także w Polsce? Na co należy uważać, by później nie żałować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo black friday zakupy w internecie zakupy w sieci zakupy online zakupy przez internet zakupy wyprzedaż Tomasz Miara

GUS wyłonił miasto najchętniej odwiedzane w minione wakacje

Choć wakacje skończyły się już trzy miesiące temu, dopiero teraz wiemy, jak one wyglądały pod kątem statystycznym. GUS opublikował raport "Turystyczne obiekty noclegowe na obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu 2021 roku", a w nim listę miast, w których wykorzystano najwięcej noclegów. Kolejny rok z rzędu pierwsze miejsce w tym rankingu zajął Kołobrzeg. Jaki jest fenomen tego uzdrowiska?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Tomasz Miara Trójka wakacje Kołobrzeg hotel plaża wypoczynek turystyka Główny Urząd Statystyczny gus

Święto polskiego kina za oceanem dobiega końca

Odbywająca się właśnie w Chicago 33. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) kończy się już w najbliższą niedzielę 21 listopada, jednak tytuły zwycięskich obrazów znamy już od kilku dni. Statuetką Złotych Zębów Kamery zostały nagrodzone dramat "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego oraz dokument Pawła Wysoczańskiego "Jutro czeka nas długi dzień".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Trójka KULTURA kino Chicago Stany Zjednoczone USA festiwal filmowy

Świat nie chciał z nim rozmawiać. "Śmierć Zygielbojma"

W tytułową rolę Szmula Zygielbojma – członka polskiego rządu na uchodźstwie, który popełnił samobójstwo w akcie sprzeciwu wobec obojętności państw alianckich na Holokaust – wcielił się Wojciech Mecwaldowski. – Film mówi o tylu ważnych sprawach. Człowiek poświęcił swoje życie dla swojego narodu, zrobił ostateczny krok. Wszyscy powinni go zobaczyć – powiedział aktor.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan KULTURA Żydzi historia Polski Holokaust Piotr Gliński Wojciech Mecwaldowski Tomasz Miara FILM kino festiwal filmowy w Gdyni patronat II wojna światowa

Jak budka telefoniczna została przewodnikiem turystycznym

Przez lata były nierozerwalnie związane z krajobrazem ulic na całym świecie. Kres temu położył powszechny dostęp do telefonów komórkowych. Budki telefoniczne, jak się okazuje, przeżywają swój renesans. Na oryginalny pomysł wykorzystania wpadli mieszkańcy Dukli w Beskidzie Niskim. W centrum przygranicznego miasteczka przy przystanku autobusowym postawiono budkę telefoniczną, która ma pomóc w promocji miejskich atrakcji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara STYL ŻYCIA telefon turystyka podkarpackie promocja

Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Bardziej przypomina mieszkanie niż tradycyjne muzeum. Można w nim znaleźć dokumenty pamiętające lata 40. ubiegłego wieku, gazety z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku, które niegdyś służyły całym społecznościom. W Lublinie działa Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, dla którego osiedla powojennego Lublina to wspólny trzon tożsamości czterech pokoleń mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Lublin mieszkanie muzeum transformacja ustrojowa PRL społeczeństwo

Pierwszy fake news? 83 lata temu wyemitowano "Wojnę światów"

Dokładnie 83 lata temu amerykańska stacja radiowa CBS wyemitowała słuchowisko "Wojna światów", na podstawie powieści H.G. Wellsa. Brzmiało ono tak realistycznie, że wielu mieszkańców New Jersey uwierzyło w to, że Marsjanie dokonali inwazji na Ziemię. Ekspert ds. retoryki dr Marek Kochan w "Zapraszamy na Weekend" tłumaczył, dlaczego "Wojna światów" była pierwszym fake newsem oraz jak chronić się przed fałszywymi informacjami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara KULTURA Orson Welles Marek Kochan słuchowisko reportaż

Polskim autobusem elektrycznym... w przyszłość

W Kielcach trwają targi TransExpo. To najważniejsze wydarzenie branży autobusowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Słowem odmienianym przy stoiskach przez wszystkie przypadki była ekologia. Dlatego dominowały i wzbudzały największe zainteresowanie autobusy z napędem elektrycznym, wodorowym bądź hybrydowym: właściwie każda chcąca się liczyć na rynku firma miała taki pojazd w ofercie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pojazdy elektryczne autobus premiera Kielce Paweł Turski Tomasz Miara Trójka motoryzacja

Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

W zeszłym roku Wrocław został pierwszym polskim miastem, gdzie za produkty i usługi zapłacimy z wykorzystaniem tęczówki oka, a w moskiewskim metrze od niedawna można zapłacić za bilet za pomocą… twarzy. Czy rozwijające się technologie płatności bezgotówkowych, z których tak chętnie korzystają Polacy, doprowadzą to tego, że monety i banknoty znikną z naszych portfeli na dobre? A może i same portfele przestaną kiedyś być nam potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Józef Niewiarowski płatności zbliżeniowe płatności płatności bezgotówkowe płatności internetowe płatności online pieniądze finanse zakupy zakupy online gotówka społeczeństwo technologie

Protest ekip filmowych w USA. Szczęśliwe hollywoodzkie zakończenie?

Od piątkowego poranka Hollywood żyje wypadkiem na planie filmowym westernu "Rust". Sprawa aktora Aleca Baldwina, który, przekonany, że używa sztucznej broni, postrzelił dwie osoby (w tym jedną śmiertelnie), przyćmiła zapowiadany protest Związku Hollywoodzkich Ekip Filmowych. Jednak, jak się okazało, do strajku nie dojdzie. Organizacja, w której skład wchodzą operatorzy kamer, wizażyści czy technicy dźwięku, poinformowała, że negocjatorzy zgodzili się na nowy, trzyletni kontrakt.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara KULTURA Stany Zjednoczone USA Jan Pachlowski Hollywood streaming serial FILM