Polskie Radio

Koniunktura konsumencka. GUS: w marcu nastąpiła poprawa nastrojów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 10:17
W marcu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.
GUS: nastroje wśród konsumentów poprawiły się w marcu
GUS: nastroje wśród konsumentów poprawiły się w marcuFoto: Shutterstock

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -35,6 i był o 0,4 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

"Spośród składowych wskaźnika poprawiły się oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 2,9 pkt proc. i 1,8 pkt proc.). Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (spadki odpowiednio o 1,3 pkt proc. i 1 pkt proc.). Bez zmian pozostała ocena obecnej sytuacji ekonomicznej kraju" - czytamy w komunikacie.

W odniesieniu do marca 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 3,4 pkt proc.

Poprawa nastrojów konsumenckich

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,7 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -22,6.

"Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składniki. Największy wzrost odnotowano dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia (o 3,9 pkt proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika wzrosty kształtowały się następująco: 2,9 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, 2,3 pkt proc. dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz 1,8 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju" - czytamy dalej.

W marcu br. WWUK osiągnął wartość o 8,9 pkt proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

Poprawa w przetwórstwie przemysłowym

W marcu we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do prezentowanego w lutym - podał także GUS. Wskaźnik ten we wszystkich obszarach znajduje się jednak poniżej średniej długookresowej.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 12,9 - zbliżonym do sygnalizowanego w lutym (minus 14,0).

W budownictwie w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 16,9 - wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 20,4).

W handlu hurtowym w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 3,1 - wyższym niż w lutym (minus 5,7).

W handlu detalicznym w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,5 - wyższym niż przed miesiącem (minus 8,6).

W transporcie i gospodarce magazynowej w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,6 - zbliżonym do sygnalizowanego w lutym (minus 5,2).

W branży zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w marcu na poziomie minus 13,7 - wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 22,4).

W branży informacja i komunikacja w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 10,4 - zbliżonym do sygnalizowanego w lutym (plus 10,3).

W branży finanse i ubezpieczenia wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w marcu na poziomie plus 15,3 - nieco wyższym od notowanego przed miesiącem (plus 13,7).

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

Czytaj także

Zerowa stawka VAT na żywność. Wiceminister Soboń: przewidujemy możliwość przedłużenia tego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 15:45
- Rząd przewiduje możliwość kontynuowania zerowej stawki VAT na żywność - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Przypomniał, że zerowa stawka VAT na żywność nadal będzie obowiązywała w I półroczu 2023 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert z PKO BP: szczyt inflacji za nami, teraz nastąpi dynamiczny spadek

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 10:04
- Zakładamy, że inflacja w lutym 2023 roku wyniesie 18,7 procent. To będzie szczyt i kolejne miesiące powinny przynieść żwawy spadek inflacji - powiedziała ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Konsumenta. UOKiK przypomina o najważniejszych przepisach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 09:44
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że w tym roku weszły w życie ważne dla konsumentów przepisów. Zmiany w polskim prawie wynikają m.in. z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej.
rozwiń zwiń