X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Muzyczna podróż do kraju Astora Piazzolli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:46
Każdy wie, że do tanga trzeba dwojga. Jest to oczywiste przede wszystkim dla mieszkańców Ameryki Południowej, w tym także Astora Piazzolli - wybitnego kompozytora i wirtuoza. Jak wyglądało życie jednego z najwybitniejszych twórców tanga? 
Al Jarreau i  Astor Piazzolla
Al Jarreau i Astor Piazzolla Foto: shutterstock.com/Mike Chappazo/mat promocyjne

Tango to rodzaj tańca towarzyskiego, który pochodzi z Buenos Aires (Argentyna) oraz Monevideo (Urugwaj).  Jest to taniec pełen emocji, a jego popularność sprawiła, że na przestrzeni lat doczekał się wielu odmian. Chociaż najbardziej znane jest tango argentyńskie, uznaje się jeszcze m.in. wersję amerykańską, a nawet warszawską. 

Posłuchaj
57:21 11.03. Muzyczne podróże.mp3 Astor Piazzolla - wybitny kompozytor i wirtuoz. (Muzyczne podróże/PRD)_11.03.2021.

Oprócz tańca, tango to także muzyka, a jej najbardziej popularnym twórcą jest Astor Piazzolla. Kompozytor ten urodził się w Argentynie w 1921 roku, skąd 4 lata później przeniósł się do Nowego Jorku. W swojej twórczości nierzadko wykorzystywał to, jak się czuł mieszkając w Stanach Zjednoczonych. 

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 8 lat, kiedy dostał od taty swój pierwszy bandoneon (instrument podobny, lecz nieco lżejszy od akordeonu). Lekcje pobierał m.in. u wybitnego węgierskiego pianisty, ale szkolił się także w Paryżu, gdzie jego miłość do tanga rozkwitła.  

Kiedy wrócił do Argentyny w 1939 roku został członkiem najsłynniejszego wówczas zespołu muzycznego, a w późniejszym okresie koncertował także solo z orkiestrą. Międzynarodową sławę zyskał dopiero na początku lat 80-tych. Niestety z powodu zdrowotnych w 1990 roku musiał zaprzestać grania i wrócił do Buenos Aires, gdzie dwa lata później zmarł.

Bez względu na to skąd dana muzyka pochodzi, jest ona wspólnym językiem nas wszystkich. O tym w audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także

Czytaj także

Muzyczna podróż do Kraju Wschodzącego Słońca

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:00
Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni, choć Chińczycy mówili, że to także Kraj Wschodzącego Słońca. Słynie też z rycerzy zwanych samurajami i - co może dla nas dziwne - z czarnych kotów, przynoszących szczęście. Tyle wiemy o kraju tym na co dzień. A jak brzmi japońska muzyka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wędrówki po Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 16:45
Po drugiej stronie Bałtyku znajduje się kraina wielu jezior, mnóstwa wysepek, w której dobrze się czują niedźwiedzie i łabędzie. A nawet Muminki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie musicale

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 12:11
Musical to forma teatralna łącząca muzykę, piosenki, dialogi i taniec. Emocje są tam wyrażane przez słowa, muzykę i choreografię. Myśląc o takich spektaklach, zazwyczaj przychodzą nam do głowy produkcje nowojorskie, które można oglądać w teatrach Broadway’u. A przecież w Polsce musicale też odnosiły sukces. O nich powiedzieliśmy a audycji "Muzyczne podróże".
rozwiń zwiń