Polskie Radio Dzieciom

Muzyczna podróż do kraju Astora Piazzolli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:46
Każdy wie, że do tanga trzeba dwojga. Jest to oczywiste przede wszystkim dla mieszkańców Ameryki Południowej, w tym także Astora Piazzolli - wybitnego kompozytora i wirtuoza. Jak wyglądało życie jednego z najwybitniejszych twórców tanga? 
Al Jarreau i  Astor Piazzolla
Al Jarreau i Astor Piazzolla Foto: shutterstock.com/Mike Chappazo/mat promocyjne

Tango to rodzaj tańca towarzyskiego, który pochodzi z Buenos Aires (Argentyna) oraz Monevideo (Urugwaj).  Jest to taniec pełen emocji, a jego popularność sprawiła, że na przestrzeni lat doczekał się wielu odmian. Chociaż najbardziej znane jest tango argentyńskie, uznaje się jeszcze m.in. wersję amerykańską, a nawet warszawską. 

Posłuchaj
57:21 11.03. Muzyczne podróże.mp3 Astor Piazzolla - wybitny kompozytor i wirtuoz. (Muzyczne podróże/PRD)_11.03.2021.

Oprócz tańca, tango to także muzyka, a jej najbardziej popularnym twórcą jest Astor Piazzolla. Kompozytor ten urodził się w Argentynie w 1921 roku, skąd 4 lata później przeniósł się do Nowego Jorku. W swojej twórczości nierzadko wykorzystywał to, jak się czuł mieszkając w Stanach Zjednoczonych. 

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 8 lat, kiedy dostał od taty swój pierwszy bandoneon (instrument podobny, lecz nieco lżejszy od akordeonu). Lekcje pobierał m.in. u wybitnego węgierskiego pianisty, ale szkolił się także w Paryżu, gdzie jego miłość do tanga rozkwitła.  

Kiedy wrócił do Argentyny w 1939 roku został członkiem najsłynniejszego wówczas zespołu muzycznego, a w późniejszym okresie koncertował także solo z orkiestrą. Międzynarodową sławę zyskał dopiero na początku lat 80-tych. Niestety z powodu zdrowotnych w 1990 roku musiał zaprzestać grania i wrócił do Buenos Aires, gdzie dwa lata później zmarł.

Bez względu na to skąd dana muzyka pochodzi, jest ona wspólnym językiem nas wszystkich. O tym w audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także
Czytaj także

Muzyczna podróż do Kraju Wschodzącego Słońca

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:00
Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni, choć Chińczycy mówili, że to także Kraj Wschodzącego Słońca. Słynie też z rycerzy zwanych samurajami i - co może dla nas dziwne - z czarnych kotów, przynoszących szczęście. Tyle wiemy o kraju tym na co dzień. A jak brzmi japońska muzyka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne wędrówki po Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 16:45
Po drugiej stronie Bałtyku znajduje się kraina wielu jezior, mnóstwa wysepek, w której dobrze się czują niedźwiedzie i łabędzie. A nawet Muminki!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie musicale

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 12:11
Musical to forma teatralna łącząca muzykę, piosenki, dialogi i taniec. Emocje są tam wyrażane przez słowa, muzykę i choreografię. Myśląc o takich spektaklach, zazwyczaj przychodzą nam do głowy produkcje nowojorskie, które można oglądać w teatrach Broadway’u. A przecież w Polsce musicale też odnosiły sukces. O nich powiedzieliśmy a audycji "Muzyczne podróże".
rozwiń zwiń