X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Muzyka z filmu "Akademia Pana Kleksa" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:19
Są takie filmy i piosenki, które pozostają z nami przez kolejne pokolenia. Jedną z takich twórczości jest adaptacja filmowa książki „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, którą wyreżyserował Krzysztof Gradowski. Ekranizacja ta zalicza się do kategorii filmów fantasy, co oznacza, że opowiadana historia jest magiczna, a przedstawione w niej rzeczy są niespotykane w rzeczywistości. Jedną z kluczowych postaci jest Adaś Niezgódka, który rozpoczyna naukę w akademii prowadzonej przez tytułowego bohatera, granego przez Piotra Fronczewskiego.
Fragment okładki płyty akademia Pana Kleksa
Fragment okładki płyty "akademia Pana Kleksa"Foto: materiały promocyjne

Od czasu premiery w 1983 roku „Akademię Pana Kleksa” obejrzało ponad 14 milionów widzów.  Wtedy też ukazała się płyta, na której były filmowe piosenki oraz kilka tematów instrumentalnych przygotowanych specjalnie na tę okazję. W produkcjach filmowych oprócz piosenek równie ważną rolę odgrywa muzyka instrumentalna. Nierzadko to właśnie ona jest wykorzystywana w pierwszej kolejności, kiedy tworzy się ścieżkę dźwiękową do filmów. Dopiero potem dodaje się piosenki śpiewane. 

Posłuchaj
54:36 8.07. Muzyczne podróże.mp3 Muzyka z filmu "Akademia Pana Kleksa" (Muzyczne podróże/PRD)_8.07.2021.

 

Muzyka wykorzystana w filmie była bardzo charakterystyczna w tamtejszych czasach. Jak można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" melodie wypełniały ciekawe rytmy, tematy dyskotekowe czy brzmienia elektroniczne. Dlatego też mówi się, że styl ten wpłynął na późniejszą muzykę i ją rozwinął. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Georges Méliès - czarodziej kina

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 15:00
Ponad 150 lat temu, 8 grudnia 1861 roku, w Paryżu, urodził się Georges Melies - który tworzył pierwsze filmy. Jak rozpoczęła się jego przygoda z filmem? Zapraszamy w podróż po muzycznym świecie filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w filmach i bajkach świątecznych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:00
W "Muzycznych podróżach" na antenie Polskiego Radia Dzieciom usłyszymy muzykę filmową znaną z ekranów kin i telewizorów, a także z bajek o tematyce świątecznej. W poniedziałkowym wydaniu audycji Martyna Sojka opowiedziała także ciekawostki związane z tą muzyką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Druga część audycji pełnej muzyki filmowej o tematyce świątecznej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 08:00
W audycji "Muzyczne podróże" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, którą stali słuchacze znają doskonale jako radiowa podróż w poszukiwaniu ciekawych odgłosów, brzmień i pięknych utworów usłyszeć można było drugą część audycji poświęconej muzyce filmowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń