Polskie Radio Dzieciom

Muzyczna podróż przez twórczość Beli Bartoka. Muzyka węgierska 

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 16:53
W ubiegłym tygodniu w audycji Muzyczne Podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiliśmy o muzyce węgierskiej. Tym razem przyjrzeliśmy się muzyce Beli Bartoka - jednego z czołowych kompozytorów węgierskich i jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki XX wieku. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Liiiz

Bela Bartok był kompozytorem zafascynowanym folklorem i ważnym badaczem muzyki ludowej. Słuchając jego pomysłów muzycznych przenosimy się do miejsc, którymi się inspirował. Urodził się 25 marca 1881 roku na zachodzie Rumunii, na pograniczu węgierskim. W tym czasie miasto jego narodzin znajdowało się na terenie dawnych Austro-Węgier, stąd w przypadku tego kompozytora mówi się o muzyce węgierskiej. 

Posłuchaj
59:01 2023_08_03 10_00_11_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 3 sierpnia godz. 10:00

Bela Bartok to wyjątkowy, bardzo ciekawy stylistycznie kompozytor muzyki dwudziestowiecznej, czyli współczesnej. To nie tylko bardzo ważny kompozytor węgierski, jeden z największych kompozytorów dwudziestego wieku, ale także pianista oraz badacz węgierskiej muzyki ludowej i wszystkich wpływów, które się na nią złożyły, a także autor analiz z zakresu etnografii muzycznej, nazywanej inaczej etnomuzykologią. 

Etnomuzykologia to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniami nad muzyką tradycyjną oraz muzyką pozaeuropejską. Głównymi zadaniami etnomuzykologa są badania struktury muzycznej i tego, w jakich znaczeniach te utwory były wykonywane oraz w jaki sposób powstawały. Etnomuzykologia to dziedzina położona pomiędzy muzykologią a etnologią. Ta pierwsza zajmuje się historią i rozwojem muzyki, a druga - badaniem wpływów ludowych na dane cywilizacje. 

Okazuje się, że muzyka węgierska posiada wpływy z Azji, Turcji, w swoim brzmieniu posiada część muzyki cygańskiej i oczywiście słychać w niej wpływy słowiańskie. Możecie jej posłuchać w załączonej audycji. Znajdziecie tam także jeszcze więcej ciekawostek na temat muzyki węgierskiej, którą tworzył i badał Bela Bartok. Zapraszamy! 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 3.08.2023
Godzina emisji: 10:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Motyw zwierząt w twórczości kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 12:15
Poznajemy utwory kompozytorów nawiązujące swoją treścią do budzącej się wiosną przyrody, a zwłaszcza zwierząt wybudzających się z zimowego snu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż na Węgry. Węgierska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 14:46
W Muzycznych podróżach zagościła węgierska muzyka ludowa. Warto podkreślić, że  muzyka węgierska nie ma jednego nurtu, z którego powstała. Ma wiele łączących nurtów, które wspólnie stworzyły węgierski narodowy język muzyczny. Muzyka węgierska swoje korzenie zawdzięcza m.in. muzyce Azji. 
rozwiń zwiń