Polskie Radio Dzieciom

Kompozytorzy włoscy. Poznajemy utwory z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 10:10
Początki szeroko pojętej muzyki włoskiej sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego. Istotną rolę we odegrał we Włoszech śpiew jednogłosowy. Muzyka wokalna rozwijała się m. in. poprzez śpiew liturgiczny. Jako że śpiewało się w kościołach, tworzono też utwory towarzyszące licznym obrzędom i mszom, które były ubogacane muzyką. 

Z biegiem lat muzyka nieco się zmieniała. W czternastym wieku rozwijały się włoskie miasta, kultura i literatura, a także polifonia, czyli inaczej wielogłosowość - to też pokazało, że Włochy były ściśle związane z muzyką wokalną, a więc także chóralną. W audycji Muzyczne podróże wysłuchaliśmy utworów grupy Piccolo Coro dell’Antoniano, czy twz. Małego Chóru Antoniańskiego - włoskiego chóru dziecięcego, który został założony sześćdziesiąt lat temu przy franciszkańskim Instytucie Antoniano w Bolonii. 

W piętnastym wieku włoska muzyka była szczególnie popularna wśród klasy mieszczańskiej. Muzyka zaczęła popularyzować się także za pośrednictwem tańca - towarzyszyła dobrej zabawie i służyła temu, by ludzie mogli przy niej wspólnie tańczyć. W piętnastym wieku rozwijały się także szkoły kompozytorskie, w których kształcili się najwięksi wirtuozi różnych instrumentów - rozwijali swoje talenty związane z kompozycją i poznawali wszystkie ważne elementy, które każdy kompozytor powinien znać. Już w tym czasie muzyka włoska była na bardzo wysokim poziomie, wiele osób podróżowało do Włoch, by tam uczyć się tej muzyki. Pośród nich był znany Wam z pewnością kompozytor, Antonio Vivaldi. 

Posłuchaj
59:04 2023_08_31 10_00_01_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże - Kompozytorzy włoscy

Włochy były także miejscem gromadzącym wielu kompozytorów, którzy pisali dzieła sceniczne. W pierwszej kolejności nazywały się one Dramma per musica. Później swoje działanie kompozytorskie rozpoczął wyjątkowy kompozytor, Claudio Monteverdi, który rozwinął to dzieło sceniczne do przypominającego klasyczną operę. Kompozytorzy włoscy bardzo dobrze pisali muzykę sceniczną. Warto wspomnieć też o szkole neapolitańskiej, w której znajdował się m. in.

kompozytor Alessandro Scarlatti będący ojcem i nauczycielem jednego z najważniejszych włoskich muzyków epoki baroku - Domenica Scarlattiego. 

Włochy to kraj, w którym powstało wiele wyjątkowych dzieł muzyki klasycznej, ale również rozrywkowej. Do kompozytorów, którzy również tworzyli swoją muzykę klasyczną należy Giuseppe Verdi, który jest twórcą bardzo wielu oper, m. in. opery Nabucco. Więcej o włoskiej muzyce w załączonym zapisie audycji. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Martyna Sojka

Data emisji: 31.08.2023

Godzina emisji: 10:00

Zobacz także
Czytaj także

Cole Albert Porter. Życie i twórczość kompozytora i twórcy musicali 

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 08:00
Cole Albert Porter urodził się w Peru w stanie Indiana Ameryki Północnej. Ten Amerykański kompozytor znany jest jako twórca musicali. Zarówno filmowych, jak i tych wystawianych w stolicy tego gatunku, którą jest Broadway. Cole Porter to przedstawiciel tzw. wielkiej piątki kompozytorów tworzących musical wraz z jego zasadami, które obowiązywały do pierwszej połowy dwudziestego wieku, jest to więc bardzo ważna postać dla świata musicalu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna Podróż przez twórczość zespołu ABBA

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:54
ABBA to popularny szwedzki zespół muzyczny, który ma na swoim koncie takie hity jak "Gimme! Gimme! Gimme!", "Dancing Queen" czy "Mamma Mia". Ten ostatni utwór jest też także tytułem musicalu, w którym nie brakuje dźwięków ABBY. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim był George Gershwin?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 10:00
George Gershiwn urodził się 26 września 1898 roku w Nowym Jorku. I od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką, choć przede wszystkim muzyką rozrywkową. Lubił także piosenki, które nawiązywały do muzyki jazzowej. Niedługo później okazało się, że chciał nie tylko słuchać muzyki, ale także grać na instrumencie. Młody Gershwin rozpoczął więc naukę gry na fortepianie, ale dopiero gdy skończył piętnaście lat, na jego drodze pojawił się pierwszy profesjonalny nauczyciel, który wprowadził go również w świat muzyki klasycznej. Wówczas George, oprócz nauki gry na fortepianie, zajął się teorią muzyki, kompozycji i instrumentacji oraz zaczął chodzić na koncerty muzyki symfonicznej. 
rozwiń zwiń