!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Muzyczna podróż przez twórczość Jacka Cygana

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 13:14
6 lipca swoje urodziny świętował Jacek Cygan, jeden z najpopularniejszych tekściarzy w kraju. Na swoim koncie ma wiele wybitnych tekstów do wspaniałych utworów, których można posłuchać również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ponieważ Jacek Cygan chętnie współtworzy z artystami piosenki dla dzieci. Jest nie tylko autorem tekstów i piosenek, ale też poetą, prozaikiem, scenarzystą, autorem musicali oraz jurorem konkursów i festiwali muzycznych.
Jacek Cygan
Jacek CyganFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jacek Cygan urodził się  6 lipca 1950 w w Sosnowcu, gdzie corocznie organizowany jest konkurs InterMuza pod dyrekcją artystyczną słynnego autora tekstów piosenek. Podczas festiwalu można także usłyszeć utwory stworzone przez Jacka Cygana. W Sosnowcu chodził do szkoły podstawowej i do liceum, a na studia przeniósł się do Warszawy, gdzie uczył się na wydziale cybernetyki. To właśnie na studiach zaczął pisać pierwsze piosenki. 

Posłuchaj
59:32 2022_07_06 10_00_30_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 6 lipca godz. 10:00

 

Więcej o życiu i twórczości Jacka Cygana w Muzycznych Podróżach na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: Muzyczne Podróże

Prowadzi: Daria Druzgała

Data emisji: 06.07.2022

Godzina emisji: 10:00


Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Czytaj dalej:
Festiwal "Rozdźwięki". Rozmowa z laureatką w "Muzycznych podróżach" w PR Dzieciom
Muzyczna podróż do świata bluesa. Śladami Sławka Wierzcholskiego

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jazzowa podróż przez twórczość Ewy Bem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:00
23 lutego 1951 roku urodziła się Ewa Bem, polska wokalistka jazzowa obracająca się w klimatach popu oraz bluesa. Ewa Bem od lat niezmiennie uznawana jest za pierwszą damę polskiego jazzu. W dorobku artystycznym wokalistki możemy znaleźć płytę „Ten najpiękniejszy świat”, w skład której wchodzą piosenki w całości poświęcone dzieciom w interpretacji Ewy Bem z muzyką Jerzego Wasowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż do świata bluesa. Śladami Sławka Wierzcholskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:03
Sławek Wierzcholski jest słynnym bluesmanem, jednak studiował prawo i administrację w swoim rodzinnym mieście, czyli w Toruniu. Jako student założył zespół Nocna Zmiana Bluesa, który funkcjonuje do dzisiaj. Przez czterdzieści lat członkowie zespołu jeździli po świecie, gdzie dawali liczne koncerty. Sławomir Wierzcholski prowadzi też zespół Korniki prezentujący muzykę dla dzieci. Bluesman jest wirtuozem harmonijki ustnej. Jako pierwszy Polak wystąpił na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. 
rozwiń zwiń