Polskie Radio
Section05
Jacek Cygan

Jacek Cygan: Goethe był bardzo blisko muzyki

- To miejsce zobowiązuje, niezwykła jest ta Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Johann Wolfgang Goethe to największy poeta niemiecki i jeden z najważniejszych europejskich pisarzy i intelektualistów swoich czasów. A trochę o nim zapomnieliśmy - mówił na antenie Dwójki Jacek Cygan, który ze znakomitymi artystami zaprezentuje widowisko muzyczne "Goethe. Profil podwójny" w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan Johann Wolfgang von Goethe Dwójka piosenka KULTURA

Muzyczna podróż przez twórczość Jacka Cygana

6 lipca swoje urodziny świętował Jacek Cygan, jeden z najpopularniejszych tekściarzy w kraju. Na swoim koncie ma wiele wybitnych tekstów do wspaniałych utworów, których można posłuchać również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ponieważ Jacek Cygan chętnie współtworzy z artystami piosenki dla dzieci. Jest nie tylko autorem tekstów i piosenek, ale też poetą, prozaikiem, scenarzystą, autorem musicali oraz jurorem konkursów i festiwali muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan muzyczne podróże radio dla dzieci Radio Dzieciom piosenki dla dzieci

"Kolęda na ten czas". Jacek Cygan zaprasza na świąteczne koncerty

Wyjątkowe, klimatyczne kolędy z utworami Jacka Cygana i w wykonaniu znanych i lubianych artystów będzie można usłyszeć w ramach cyklu koncertów "Kolęda na ten czas. Jacek Cygan świątecznie". - To są okołoświąteczne i pastorałkowe piosenki pisane przez mnie przez 30 lat. Znane i mniej znane - podkreśla artysta. Koncerty odbędą się w dniach 2, 4, 6 i 8 stycznia 2022 w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Muzyczna Jedynka piosenka Boże Narodzenie Jacek Cygan Maria Szabłowska

Jacek Cygan: zwróciłem się do moich ulubionych kompozytorów

- Pomyślałem, że skoro na ogół pisze się teksty do istniejącej muzyki, to tutaj zrobię inaczej. Zwrócę się do moich ulubionych kompozytorów, wiedząc, w czym są najlepsi i dam im piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, który jest autorem tekstów piosenek do sztuki "Błękitne krewetki". Spektakl w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego wystawiany jest przez Krakowski Teatr Scena STU.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Jacek Cygan

Jacek Cygan: chcemy pomóc dzieciom, które nie mogą same oddychać

"Ondinata. Pieśni dla Ondyny" to niezwykły projekt muzyczny, którego celem jest wsparcie badań nad lekiem na tzw. klątwę Ondyny. W nagranie tego dwupłytowego albumu zaangażowało się wielu znanych artystów, m.in. Kayah i Jerzy Maksymiuk. - Chcemy pomóc poprzez muzykę i piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska album piosenka Kayah Jacek Cygan Muzyczna Jedynka choroba

Jacek Cygan: najłatwiej pisze się dla tych, których się zna

– Gdy piszę tekst piosenki, to robię to przez tego, dla kogo tworzę. Muszę poznać, kim ta osoba jest, jaką postać możemy zbudować na scenie. Wspomagam się tą osobą i muzyką kompozytora. Kradnę trochę z duszy artysty, trochę z nut i na tym buduję. Żeby tak ukraść coś komuś z duszy, wpierw patrzy się tej osobie w oczy, a potem siada się i myśli: co jest w tym człowieku najważniejsze? Jaka jest o nim prawda? – opowiada gość Katarzyny Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk Jacek Cygan dzieciństwo MUZYKA

Kolędy Jacka Cygana. "Zastanawiałem się, jak to napisać"

- "Przyjdź dzisiaj, jak przyszedłeś kiedyś, by świat wydobyć z nowej biedy". To był pomysł na pierwszą linijkę, który od razu pojawił się w mojej głowie - mówi o utworze "Kolęda na ten czas" Jacek Cygan. Kolęda, do której napisał słowa, została przygotowana specjalnie dla przyjaciół Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
Zobacz więcej na temat:  piosenka Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Jacek Cygan Anna Dymna kolędy