Polskie Radio
Section05
Jacek Cygan

Anna Dymna: nigdy w życiu nie myślałam, żeby zakładać jakąkolwiek fundację

- W 1999 roku moje życie się zmieniło. Poznałam osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że rozumiem, co oni czują, czego ode mnie żądają, poczułam się kochana i potrzebna najbardziej na świecie - mówiła w Dwójce Anna Dymna, aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna, która 20 lat temu założyła Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Zobacz więcej na temat:  Anna Dymna aktor aktorzy aktorstwo jubileusz Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Dwójka Ralph Kamiński Jacek Cygan piosenka Mimo Wszystko

Paweł Gusnar: saksofonista musi być otwarty na różną muzykę [WIDEO]

- Już w połowie liceum byłem pewien, że to moja droga. Czułem, że muzyka i sztuka są mi tak bliskie, że chciałbym się dalej rozwijać w tym kierunku. Saksofonista musi być otwarty na różne gatunki, moja działalność pokazuje, że można się odnaleźć w muzyce współczesnej, improwizowanej, rozrywkowej, a nawet dawnej -  mówił w Dwójce Paweł Gusnar.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra instrumenty instrumentaliści Dwójka Jakub Kukla Paweł Gusnar Jan Kiepura Władysław Szpilman Jacek Cygan

"Czas nas uczy pogody". Jacek Cygan zaprasza na koncert

- Razem ze mną na scenie, prowadząc państwa w podróż po moich największych przebojach, będzie Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective ze znakomitym dyrygentem i reżyserem Mateuszem Walachem, a także znakomici artyści: Joanna Smajdor, Magdalena Zawartko oraz Artur Caturian - tak Jacek Cygan zaprasza na swój najbliższy koncert w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Jacek Cygan koncert Warszawa polska piosenka

Laureaci XX Europejskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA – Sosnowiec 2023

25 marca odbył się Koncert Galowy Laureatów finału XX Europejskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA - Sosnowiec 2023 pod dyrekcją artystyczną Jacka Cygana. W tym wydarzeniu, od 20 lat, biorą udział młodzi wokaliści z całej Polski. Festiwal jest dwuetapowy - po eliminacjach wstępnych, do których w tym roku zgłosiło się aż 150 osób, przyszedł czas na eliminacje finałowe. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Martyna Chuderska rozmawia z tegorocznymi laureatami.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Jacek Cygan Sosnowiec radio dla dzieci

Jacek Cygan i Marcin Pospieszalski o piosence dla Ukrainy

Z okazji rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę powstał utwór muzyczny do tekstu Jacka Cygana i muzyki Marcina Pospieszalskiego pt. "Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy". - Od wielu miesięcy, od kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, chciałem zareagować, ale nie wiedziałem jeszcze jak. Marcin dał mi dwa utwory, z którego wybraliśmy jeden - mówi w radiowej Jedynce Jacek Cygan. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Ukraina Jacek Cygan Marcin Pospieszalski kompozytor Maria Szabłowska

Święta Bożego Narodzenia w krajach skandynawskich

Agnieszka Stróżyk w Szwecji zakochała się będąc studentką. To dzięki jej tłumaczeniom znamy w polskim przekładzie m.in. "Piaskowego wilka", "Księżniczki i smoki", "Kajtka i Tosię" czy serię o "Rodzinie Obrabków". W audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o pracy tłumacza i literaturze, która pochodzi z kraju, gdzie co dziesiąta książka jest pozycją przeznaczoną dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Jacek Cygan Kulturalna strefa

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska KULTURA Jacek Cygan

Jacek Cygan: Goethe był bardzo blisko muzyki

- To miejsce zobowiązuje, niezwykła jest ta Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Johann Wolfgang Goethe to największy poeta niemiecki i jeden z najważniejszych europejskich pisarzy i intelektualistów swoich czasów. A trochę o nim zapomnieliśmy - mówił na antenie Dwójki Jacek Cygan, który ze znakomitymi artystami zaprezentuje widowisko muzyczne "Goethe. Profil podwójny" w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan Johann Wolfgang von Goethe Dwójka piosenka KULTURA

Muzyczna podróż przez twórczość Jacka Cygana

6 lipca swoje urodziny świętował Jacek Cygan, jeden z najpopularniejszych tekściarzy w kraju. Na swoim koncie ma wiele wybitnych tekstów do wspaniałych utworów, których można posłuchać również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ponieważ Jacek Cygan chętnie współtworzy z artystami piosenki dla dzieci. Jest nie tylko autorem tekstów i piosenek, ale też poetą, prozaikiem, scenarzystą, autorem musicali oraz jurorem konkursów i festiwali muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan muzyczne podróże radio dla dzieci Radio Dzieciom piosenki dla dzieci

"Kolęda na ten czas". Jacek Cygan zaprasza na świąteczne koncerty

Wyjątkowe, klimatyczne kolędy z utworami Jacka Cygana i w wykonaniu znanych i lubianych artystów będzie można usłyszeć w ramach cyklu koncertów "Kolęda na ten czas. Jacek Cygan świątecznie". - To są okołoświąteczne i pastorałkowe piosenki pisane przez mnie przez 30 lat. Znane i mniej znane - podkreśla artysta. Koncerty odbędą się w dniach 2, 4, 6 i 8 stycznia 2022 w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Muzyczna Jedynka piosenka Boże Narodzenie Jacek Cygan Maria Szabłowska

Jacek Cygan: zwróciłem się do moich ulubionych kompozytorów

- Pomyślałem, że skoro na ogół pisze się teksty do istniejącej muzyki, to tutaj zrobię inaczej. Zwrócę się do moich ulubionych kompozytorów, wiedząc, w czym są najlepsi i dam im piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, który jest autorem tekstów piosenek do sztuki "Błękitne krewetki". Spektakl w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego wystawiany jest przez Krakowski Teatr Scena STU.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Jacek Cygan