Polskie Radio Dzieciom

Dawne zwyczaje i muzyka na balach karnawałowych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 14:54
Rozpoczął się karnawał, czyli czas zabaw i balów. Jak bale karnawałowe wyglądały kiedyś? Sama nazwa pochodzi od włoskiego słowa carnevale, które nawiązuje z kolei do dwóch słów łacińskich carrus navalis - w starożytnym Rzymie tak nazywano łódź, która umieszczona była na kołach i przedstawiała ukwiecony rydwan boga Dionizosa. Pojawiał się on na ulicach dawnego starożytnego Rzymu w czasie hucznych obchodów powitania wiosny i nowego roku.  
Karnawał to przede wszystkim piękne bale
Karnawał to przede wszystkim piękne baleFoto: Pavel L Photo and Video/shutterstock

Europejskie zabawy karnawałowe mają początek właśnie w starożytnych obrzędach, które były odprawiane ku czci bogów dotyczących urodzaju, szczęścia, dobrobytu, światła, czyli przede wszystkim ku czci Saturna, który był bogiem dobrobytu i sprawiedliwości. W średniowieczu karnawał obchodzono w niemal całej Europie. W X wieku z karnawałowych zabaw najbardziej słynęła Wenecja. W wieku XV dołączył do niej Rzym. Karnawał hucznie świętowano także w Hiszpanii, w Portugalii, we Francji, w Niemczech, na Rusi i na Bałkanach.  

Posłuchaj
36:34 2023_01_02 10_00_14_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Dawne zwyczaje i muzyka, która rozbrzmiewała na balach w okresie karnawału

 

Pierwsze wzmianki o karnawale polskim pochodzą z wieku XVII. Odbywały się wtedy wielkie uczty karnawałowe, a także bale maskowe, które nazywano redutami. Działo się to na dworach królewskich oraz w wielkich rezydencjach na szlacheckich dworach. Bardzo lubianą zabawą był kulig, który nieco różnił się od dzisiejszego. Wówczas ruszano wielką sanną prowadzącą od dworu do dworu. Tym, którzy uczestniczyli w sannie towarzyszyła muzyka. W każdym z odwiedzanych dworów czekały huczne tańce i suto zastawiony stół.  

Skromniejsze bale i zabawy urządzano w miastach. Karnawał chłopski, zwany również ludowymi zapustami choć był skromny, jego uczestnikom również było bardzo wesoło. Do późnej nocy grała muzyka, a ludzie tańczyli, ucztowali i świętowali we wszystkich domach, stosownie do zasobów finansowych danego gospodarstwa. Karnawał był to przecież czas radości i tak pozostało do dziś.  

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Na dworze Króla Słońce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 12:15
390. rocznica urodzin kompozytora Jean-Baptiste Lully'ego, nadwornego twórcy króla Ludwika XIV - dowiemy się kim był Król Słońce i jak bawiono się w jego dworskim teatrze.
rozwiń zwiń