Polskie Radio Dzieciom

Paweł Zawitkowski o bosych stopach latem po zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:00
Wybierając się z dzieckiem na wakacje, warto pamiętać, że dla malucha taki wyjazd, to zupełnie nowa sytuacja i nowa przestrzeń do zaciekawienia. Na wczasach dużo więcej dzieje się nowego niż w domu. Dlatego warto wykorzystać lato do wspólnego odkrywania przestrzeni. 
Audio
  • Czy bose stopy u małego dziecka mają korzystny wpływ na jego rozwój? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom).
Paweł Zawitkowski
Paweł ZawitkowskiFoto: Polskie Radio/Adam Świetlicki

- W okresie letnim dobrze, żeby dzieci chodziły boso po różnych powierzchniach tj. piasek suchy lub mokry, woda czy trawa. - Każde nowe podłoże jest źródłem niesamowitych doświadczeń dla małego dziecka – powiedział Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta. - Niezależnie od tego z jakim stanem stóp, ruchu czy postawy dziecka mamy do czynienia, i im większa ilość różnych doświadczeń ruchowych, które niosą ze sobą również radość, zabawę i jakieś pozytywne przeżycia emocjonalne, tym lepiej dla rozwoju dziecka – dodał gość Polskiego Radia Dzieciom. Im bardziej dziecko się dziko rusza, skacze, podskakuje, wdrapuje się i biega, a także chodzi na czworaka, turla się, przewala i tarza, tym lepsze są efekty dla dziecka – wyjaśnił Paweł Zawitkowski.

- Bardzo często po wakacjach obserwujemy ogromny postęp w zachowaniu ruchu dzieci, a zatem każdy rodzaj doświadczenia jest dla dziecka bardzo ważny – powiedział gość "Strefy rodzica". - Jedyne podłoże, na które dziecko nie powinno wchodzić samodzielnie to to, które stanowi dla niego zagrożenie tj. np. skaleczenie lub poparzenie. To czy dziecku coś się stanie, czy też nie, w dużej mierze zależy od wyobraźni rodziców. Odpowiednio zaaranżowana sytuacja czy przestrzeń, może ograniczyć niebezpieczeństwa – podsumował gość "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Anna Wójcikiewicz
Gość: Paweł Zawitkowski - fizjoterapeuta

"Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

--

Polskie Radio Dzieciom to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Można go słuchać przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz darmową aplikację na smartfony. Wybrane audycje dla dzieci i rodziców, słuchać można także na platformie Polskiego Radia podcasty.poskieradio.pl oraz w aplikacji Polskiego Radia.

Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń