Polskie Radio Dzieciom

Sharenting. Jak rozsądnie dzielić się wizerunkiem dziecka w sieci

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 23:55
Rodzice chętnie dzielą się radością z przyjścia na świat dziecka, czy postępów jakie robi. Bardzo często na portalach społecznościowych można znaleźć zdjęcia czy filmy dokumentujące każdy niemal krok dziecka.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Sharenting to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich określeń: share – dzielić się i parenting – rodzicielstwo. Oznacza regularne zamieszczanie w sieci przez rodziców zdjęć, filmów i informacji z życia dziecka.

Czym się najczęściej dzielimy? Różnorodność materiałów wrzucanych do sieci przez rodziców jest ogromna. To zazwyczaj przełomowe momenty z życia maluchów, jak pierwszy uśmiech, ząbek, pierwsze samodzielnie stawiane kroki. Zamieszczamy też relacje dokumentujące ważne wydarzenia z przedszkola, czy szkoły oraz wspólne wyjazdy wakacyjne. Brzmi niewinnie, prawda?

Gdzie jednak jest granica w dzieleniu się życiem dziecka z anonimowymi często użytkownikami sieci? Jakie mogą być konsekwencje nieostrożnego wrzucania zdjęć rodzinnych do internetu?

W "Strefie rodzica" goście: Anną Borkowska i Marta Witkowska, psycholożkami z Akademii NASK, autorkami poradnika "Sharenting i wizerunek dziecka w sieci", który przedstawia zjawisko i konsekwencje nadmiernego niekiedy dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci w internecie.

Poradnik zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka. Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek.


Posłuchaj
120:03 [DAB]Dzieciom (PCM) 10 sierpień 2020 20_59_53_SR_.mp3 10.08.2020 Anna Borkowska, Marta Witkowska (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

 

Poradnik jest częścią kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji. 

***

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Szkodliwe treści w internecie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 23:59
Internet to największa biblioteka na świecie. Na którąkolwiek półkę byśmy nie sięgnęli, zawsze trafimy na coś wartościowego. Tak lubimy o nim myśleć. Tymczasem to także przestrzeń niebezpieczna, w której czyha wiele zagrożeń. Szczególnie narażone są na nie dzieci, poznające Internet trochę po omacku, naiwnie i bezkrytycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sexting

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 23:55
Sexting i inne ryzykowne zachowania dzieci w internecie - jak im zapobiegać, jak je diagnozować i co zrobić, gdy dziecko zaplącze się w trudne relacje online?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja domowa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 23:55
O edukacji domowej myśli wielu rodziców, ale początkowemu entuzjazmowi towarzyszą również zrozumiałe obawy, wprawdzie nauka w domu ma mnóstwo zalet, ale niektóre aspekty takiej edukacji budzą też wątpliwości.
rozwiń zwiń