Polskie Radio
Section05
Marcin Perfuński

Czego potrzebują dzieci, by rozwinąć krytyczne myślenie?

Wakacje to przestrzeń wolności, która pozwala dzieciom myśleć nie tak, jak wymagają tego nauczyciele, szkoła czy cały system, ale w sposób, jaki same uważają za słuszny. Wolność w myśleniu jest jednym z fundamentów myślenia krytycznego, o którym mówił w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Artur Negri. Czym jest krytyczne myślenie? Jaka jest jego definicja? Czy ono jest potrzebne naszym dzieciom? Czy jest potrzebne nam dorosłym? Mamy je w sobie od urodzenia czy należy je wypracować? Po co myślenie krytyczne w życiu codziennym?  
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 Strefa Rodzica Marcin Perfuński rozwój dziecka

Czy edukacja może być kolorowa? Jak stworzyć szkołę własnych marzeń?

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie to istniejąca naprawdę szkoła, która do złudzenia przypomina utopijną wizję. Jest nie tylko kolorowa, ale też wyposażona w pracownię cukierniczą i najprawdziwsze kino, a po korytarzach biegają zwierzęta. To jedna z wielu placówek edukacyjnych prowadzonych przez Spółkę Kreatywna Edukacja, której szefem jest Jakub Tylman, gość audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Perfuński Strefa Rodzica szkoła edukacja

Jak spotkać się z uchodźcą twarzą w twarz?

Według danych Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców, działającego przy ONZ, pod koniec 2020 roku na całym świecie było ponad 26 mln uchodźców oraz 48 mln osób wewnętrznie przesiedlonych ze względu na konflikty zbrojne. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się przez ostatnie dwa miesiące, aktualne statystyki z pewnością są znacznie wyższe. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci uchodźcy Marcin Perfuński radio dla rodziców

Prawda historyczna, symboliczna i nieprawda. Mity, które znamy z lekcji historii

Bitwy na Psim Polu nie było, Kazimierz Wielki nie umarł bezpotomnie, to nie Janek Wiśniewski padł, a Ordon nie zginął w Reducie. Dotychczas większość z nas znała inne wersje tych historii, jednak badania naukowe dowiodły, że były one jedynie mitami, których wprawdzie uczyliśmy się w szkole, ale z nieprzypadkowych powodów, a później powtarzaliśmy w bezrefleksyjny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński edukacja szkoła historia Polski

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
Zobacz więcej na temat:  szachy rozwój dziecka matematyka radio dla rodziców DAB+ Marcin Perfuński

Rodzicielska pewność siebie. Jak rozmawiać z dzieckiem o tym co najważniejsze?

Dzieci mogą czuć się zagubione w świecie, w którym przyszło im funkcjonować. Podobnie jak my, nasze pociechy są narażone na trudne informacje, z którymi nie zawsze jest im łatwo się mierzyć. Wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo rozmawiać z dzieckiem na wszelakie tematy podzielił się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marek Michalak, autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Perfuński Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Uważaj, Mikołaj patrzy! Rozmowa o wychowywaniu w strachu

Mikołajki i Boże Narodzenie to wyczekiwane przez dzieci święta. Każdy malec liczy na spełnienie swoich próśb. Dzieci piszą listy z nadzieją, że święty Mikołaj przyniesie im to, o czym marzą. Jest jednak warunek – muszą być grzeczne. W przeciwnym razie zamiast prezentu dostaną rózgę. Co się kryje za takim komunikatem? Czy to słuszny tok rozumowania? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dorotą Lubas.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie czas wolny prezenty rodzicielstwo Marcin Perfuński

Jak hip-hop pomaga dzieciom z trudnych środowisk wyjść na prostą?

Dla niektórych hip-hop kojarzy się z agresją, dlatego też postrzeganie tej kultury jako elementu wspomagającego resocjalizacje może być kontrowersyjne. Niemniej jednak, jak można było usłyszeć w "Strefie Rodzica", hip-hop ma potencjał wychowawczy i edukacyjny oraz służy rozwojowi młodego człowieka. Poprzez kulturę hip-hopu młodzież może wyrazić siebie, swoje pragnienia czy sprzeciw, o czym podczas audycji mówili Przemysła Kaca, wiceprezes Fundacji Latorośl, prowadzący projekt "Hip-Hop Druga Szansa", dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Marcin Perfuński młodzież

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja radio dla rodziców radio dla dzieci mali naukowcy Mikołaj Foks Marcin Perfuński

Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze?

Niektóre zjawiska popkultury budzą wiele kontrowersji. Od niedawna przedmiotem dyskusji jest serial "Squid Game", o którym mówi się, że swoją treścią i produkcją przesuwa kolejne granice. Ze względu na ukazane w nim kwestie, serial ten jest dozwolony od lat 16. Jednak pomimo to, stanowi on jeden z głównych tematów rozmów wśród uczniów, także tych młodszych. O wpływie popkultury na społeczeństwo w odniesieniu do serialu "Squid Game" opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica serial edukacja filmowa radio dla rodziców radio bez reklam Marcin Perfuński

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ radio dla dzieci mowa Marcin Perfuński

Recepta na szczęśliwe dzieciństwo

Wysłanie dziecka do przedszkola wydaje się oczywistością. Ale czy naprawdę musimy nasze dziecko do niego posyłać? Czy robimy to dla dobra dziecka, swojego, czy jest to po prostu swoista tradycja, którą trudno kwestionować? Czy przedszkole jest naszemu dziecku potrzebne? A jeśli uznamy, że tak, to jak przygotować do tego momentu zarówno dziecko, jak i.. siebie?
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci wychowanie edukacja Marcin Perfuński rozrywka przedszkole

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie radio dla rodziców radio dla dzieci Marcin Perfuński