X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak opisać zachód słońca osobie, która nigdy nie widziała kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:02
Skąd wiedzieć jaki podarować prezent dziecku, które nie będzie mogło go zobaczyć? Są to pytania, nad którymi większość z nas się nie zastanawia. Jednak w zawodzie tyflopedagoga, specjalisty zajmującego się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących, stanowią one codzienność.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

Posłuchaj
59:38 11.04. Strefa rodzica.mp3 Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom_11.03.2021

Praca z ludźmi, które urodziły się niewidome, straciły wzrok w którymś momencie życia lub są niedowidzące jest wymagająca. Zadaniem tyflopedagoga jest wsparcie osoby niepełnosprawnej w adaptacji do nowych warunków, pomoc w edukacji, nauce samodzielności, czy nawiązywaniu relacji społecznych.  Podczas wczesnego wspomagania rozwoju pomoc jest udzielana także rodzicom i polega na oferowaniu wsparcia emocjonalnego, gdy ci dowiadują się o niepełnosprawności swojego dziecka lub zbliżającej się utracie jego wzroku. 

matka dziecko niepełnosprawność 1200.jpg
Mocne strony osób niepełnosprawnych intelektualnie

W większości przypadków praca tyflopedagoga z osobami, które urodziły się niewidome, bądź utraciły zdolność widzenia na wczesnym etapie życia, jest nieco prostsza. Wynika to z tego, że nie odczuwają one poczucia straty, gdyż nigdy nie poznały wartości wzroku.

Jedną z metod postępowania, które może ułatwić życie osobom niewidomym i niedowidzącym oraz ich rodzinom jest np. zachowywanie stałości otoczenia albo wzięci udziału w kursie orientacji przestrzennej. Dzięki temu samodzielne poruszanie się stanie się prostsze. Ponadto, należy skupić się nad rozwojem pozostałych zmysłów, zwłaszcza słuchu. 

shutterstock_522321175 (2).jpg
Droga dziecka do samodzielności i podejmowania decyzji

Warto także wiedzieć, czego lepiej nie robić. Szukając prezentu dla malucha bezpieczniej jest zrezygnować z kupowania misiów lub pluszaków, ponieważ ich faktura może budzić dyskomfort u dzieci, które nie widzą. Z kolei głaskanie psów przewodników jest niewskazane, ponieważ może to je rozproszyć.

W życiu osób niewidomych lub niedowidzących bardzo ważne jest wsparcie rodziny i osób najbliższych. Warto jednak także zwrócić się po pomoc do takich osób jak Aleksandra Tracz – tyflopedagog i psycholog, gość "Strefy Rodzica". 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. Jak odnajdują się w trudnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 00:00
Większość z nas od czasu do czasu odczuwa przytłoczenie światem swoich emocji, jednak osoby, o których mowa, żyją tak na co dzień. Autorka, psychoterapeutka, sama będąca też osobą wysoko wrażliwą pokazuje, jak zidentyfikować tę cechę u siebie, jak sobie z nią radzić oraz jak ją wykorzystać (tak!) w różnych sytuacjach życiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przywrócić w dziecku równowagę w obliczu szkolnych stresorów?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:00
Różne historie mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników. Jak radzić sobie z tymi trudnościami? Jak nauczyć dziecko rozwijania zdolności do samoregulacji?
rozwiń zwiń