X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Osoby wysoko wrażliwe. Jak odnajdują się w trudnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 00:00
Większość z nas od czasu do czasu odczuwa przytłoczenie światem swoich emocji, jednak osoby, o których mowa, żyją tak na co dzień. Autorka, psychoterapeutka, sama będąca też osobą wysoko wrażliwą pokazuje, jak zidentyfikować tę cechę u siebie, jak sobie z nią radzić oraz jak ją wykorzystać (tak!) w różnych sytuacjach życiowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Viktor Gladkov

Wrażliwość kojarzy nam się powszechnie ze słabością, z czymś z czym trzeba walczyć i co trzeba ukrywać albo nad czym trzeba pracować, żeby być takim bardziej do ludzi, bardziej pewnym siebie, przebojowym. - Współczesny świat nie jest dla wysoko wrażliwych osób. Bardzo wiele energii mnie kosztowało, żeby tę swoją wysoką wrażliwość ukryć i nie pokazywać, że ona jest częścią mnie. - powiedziała Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy. – Tę wrażliwość przykrywałam złością lub ekstrawersją w ten sposób jakby siebie samą przekraczając czyli będąc do ludzi, uśmiechniętą. - Komunikaty zewsząd padały takie, że nie ma miejsca na tę wrażliwość, że trzeba być przebojowym, bo tylko tacy ludzie są mile widziani i akceptowani – wyjaśniła gość Polskiego Radia Dzieciom.

Posłuchaj
116:10 19.08. Wysoko wrażliwi dorośli i dzieci.mp3 Jak zidentyfikować u siebie wysoką wrażliwość i jak sobie z nią radzić? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_19.08.2020.

Dziś coraz więcej mówi się o wysokiej wrażliwości i o tym jak ją w sobie polubić i zaakceptować i jak poszerzyć wiedzę o sobie. Jak funkcjonuje osoba wysoko wrażliwa?

- Osoba wysoko wrażliwa potrzebuje dużo więcej czasu, żeby np. wejść w jakąś sytuację. Dużo więcej energii kosztują ją sytuacje w których są zmiany. Są też bardzo wyczulone na subtelne bodźce i dostrzegają te szczegóły, których nie widzą inne osoby – powiedziała Katarzyna Kalinowska dodając, że w związku z tym potrzebują więcej czasu, żeby te bodźce przetworzyć, żeby umysł te bodźce przetworzył. Ta analiza dzieje się w głowie non-stop. Myśli są nawijane niczym na taśmie, stale są produkowane.
Osoby wysoko wrażliwe mają też dużą reaktywność emocjonalną i jednocześnie bardzo dużą empatię. W praktyce może się to objawiać tym, że nie są w stanie np. obejrzeć filmu w którym dzieciom dzieje się krzywda albo w ogóle są sceny przemocy albo przeczytać książki, gdzie opisywana jest przemoc. Ponieważ układ nerwowy jest bardzo reaktywny i silnie reaguje na te wszystkie bodźce z otoczenia. Osoby wysoko wrażliwe szybko się przestymulowują, przez co ponoszą duże koszty. Ich umysł i układ nerwowy jak gąbka zbiera z otoczenia bodźce, których nie dostrzegają inne osoby. To poczucie odstawania, bycia innym jest widoczne jak na dłoni. Osoby te potrzebują dużo więcej czasu i przestrzeni, żeby te wszystkie bodźce sobie przetworzyć i zaopiekować się nimi, przez co odstają od innych, nie nadążają, nie są takie, jakie społeczeństwo oczekuje, że powinny być – tak opisała funkcjonowanie osób wysoko wrażliwych psycholog dziecięcy i pedagog, gość "Strefy rodzica".

Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Rozmawiała: 
Aleksandra Jasińska-Klimaszewska 
Gość:
Katarzyna Kalinowska - psycholog
Data emisji:
14.08.2020
Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz także

Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychoterapia tańcem w walce z problemami emocjonalnymi dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 18:00
Ciało i umysł są ze sobą zintegrowane. Terapia tańcem i ruchem czyli tzw. ekspresja ruchowa, pozwala dotrzeć do tego, co dzieje się w umyśle. W jakich przypadkach taka terapia może pomóc i jak wyglądają zajęcia – o tym usłyszeć można w rozmowie z ekspertami, gośćmi "Strefy rodzica”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mówić i jak słuchać? Budujmy dobrą komunikację w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 07:00
Komunikacja w rodzinie bywa trudna i może być przyczyną wielu niedomówień i konfliktów. Co zrobić, żeby porozumieć się z partnerem życiowym oraz jak mówić, żeby być dobrze zrozumianym przez dziecko? O tym w załączonej audycji.  
rozwiń zwiń