X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Życie w rodzinie z dzieckiem z Zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:48
W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.  Innymi słowy jest to zespół wad wrodzonych, wynikający z błędnej liczby chromosomów, co skutkuje m.in. niepełnosprawnością intelektualną. Jako że Zespół Downa wciąż objęty jest tematem tabu w niektórych miejscach, gościem audycji była Beata Zipper Malina, terapeuta i pedagog oraz prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób z Zespołem Downa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nd3000

Jeszcze kilkanaście lat temu dostęp do informacji na temat Zespołu Downa był ograniczony w porównaniu do czasów dzisiejszych. - Dzisiaj jest wiele Ośrodków Wczesnej Interwencji, jest wczesne wspomaganie rozwoju, jest ustawa za życiem. Natomiast w tamtych czasach nie wiedziałam kompletnie co robić i od czego zacząć - powiedział gość audycji, a także mama dorosłej już Agaty z Zespołem Downa.

Jak w każdym przypadku, tak i tu początek odnalezienia się w nowej sytuacji jest najtrudniejszy. Towarzyszyć temu może szok, a nawet kryzys emocjonalny. Dlatego tak ważne jest, aby móc na kogoś liczyć i mieć w kimś wsparcie. Pomocy oraz porady można szukać nawet wśród nieznajomych, którzy mają podobne doświadczenia. 

Posłuchaj
48:17 25.03. Strefa rodzica - zespół downa.mp3 Życie w rodzinie z dzieckiem z zespołem downa (Strefa rodzica/PRD)_25.03.2021.

W przypadku dzieci ze wspomnianą wadą wrodzoną nie zawsze sprawdzają się szkoły integracyjne. Wynika to z tego, że ze względu na ich niepełnosprawność intelektualną niektóre zachowania są inne. Różnice stają się jeszcze bardziej widoczne, im dziecko staje się starsze. Nie zmienia to jednak faktu, że w dzisiejszych czasach osoby z Zespołem Downa mogą zostać aktorami, modelami czy uprawiać sport.

Ograniczenia w naszej głowie sprawiają, że niektórych z nas wciąż krępują rozmowy o Zespole Downa. Oceniamy takie osoby stereotypowo, zapominając o tym, czego są w stanie się nauczyć i co rozumieją. Jeśli je się zaakceptuje i zapewni szanse rozwoju, osoby z Zespołem Downa mogą zaskoczyć wielu z nas.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Beata Zipper Malina
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Czytaj także

Uczymy się emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 16:00
Niektórzy dorośli nie radzą sobie z wyrażaniem emocji. Dzieci mają jeszcze trudniej, bo dopiero uczą się je rozróżniać i nazywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokażmy dzieciom, że mają moc sprawczą!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:00
Dziś w „Strefie Rodzica” będziemy się zastanawiać, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować u dziecka umiejętności, które będą dla niego ważne, gdy dorośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśne warsztaty. Jak rozbudzić w dziecku ciekawość do świata przyrody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:20
Gdyby tak zastanowić się nad różnicami pokoleniowymi, to z pewnością jedną z nich byłby sposób w jakim dzieci spędzają swój wolny czas. W przeciwieństwie do teraźniejszości, kiedy króluje świat wirtualny, dawniej każda wolna chwila wypełniona była zabawą na świeżym powietrzu, a prośba rodziców o powrót do domu spotykała się z błaganiem dziecka o dodatkowe 5 minut. Do tych czasów jednak da się wrócić i to w prosty sposób, o czym przekonuje Anna Jodełka, nauczycielka i miłośniczka przyrody oraz gość Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń