Polskie Radio Dzieciom

Jak słuchać by dobrze zrozumieć dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:10
Żyjemy w czasach, kiedy stale za czymś pędzimy, przez co nierzadko zapominamy o najważniejszych rzeczach, czyli m.in. o pielęgnowaniu kontaktów z własnym dzieckiem. Niektórzy rodzice starają się to robić poprzez próby nawiązywania rozmowy. Czasami jednak wystarczy nic nie mówić, tylko usiąść z dzieckiem i go posłuchać. O tym, dlaczego jest to takie ważne mówi dziecięcy psycholog, Katarzyna Kalinowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Evgeny Atamanenko

Czasami zdarza się tak, że podczas rozmowy z dzieckiem rodzice nie są w pełni skupieni na tym, co ich syn bądź córka opowiada. Zamiast tego starają się wyprzedzić daną historię i zgadują, co stanie się dalej lub jak może się ona skończyć, przez co ich uwaga ucieka. Inny problem występuje, gdy rodzice chcą włączyć do rozmowy własne doświadczenia lub pouczyć dziecko. Z kolei w sytuacji, kiedy rodzice bezustannie zadają pytania podczas rozmowy następuje odwrócenie ról. – Poruszamy się w takim utartym trochę schemacie pytań i odpowiedzi - powiedziała Katarzyna Kalinowska, gość "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. To sprawia, że nie dajemy dziecku możliwości dojścia do głosu. 

Posłuchaj
48:52 7.04. Strefa rodzica - słuchanie.mp3 Jak słuchać by dobrze zrozumieć dziecko? (Strefa rodzica/PRD)_7.04.21.

Aby to zmienić ważne jest nauczenie się techniki uważnego słuchania. Chociaż na początku może to wymagać od rodziców wiele wysiłku, powinni oni powstrzymać się od niepotrzebnego mówienia i dać dziecku przestrzeń na swoją wypowiedź. W celu zachęcenia swoich pociech do otwarcia się, można im też zadawać otwarte pytania, na które nie odpowiedzą słowami "tak" lub "nie".  To, że dziecko jest na tyle chętne, by podzielić się swoimi historiami i przemyśleniami z rodzicami jest satysfakcjonujące. Niemniej jednak, dorośli powinni także uszanować fakt, kiedy dziecko nie chce o czymś rozmawiać, gdyż jest to przejaw troski o własne potrzeby.

Z początku dzieci mogą być sceptycznie nastawione do rozmowy z rodzicem, gdyż możliwe jest, że mają już wyobrażenie na temat tego, jak ona przebiegnie. Z czasem jednak, gdy dzieci zobaczą zmianę w zachowaniu rodziców, zaczną one chętniej się przed nimi otwierać i budować w stosunku do nich zaufanie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Goście: Katarzyna Kalinowska
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wpływ traumatycznych wydarzeń na życie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
Wydawać by się mogło, że dzieci ze względu na swój młody wiek nie przeżywają pewnych wydarzeń w takim stopniu jak dorośli, ponieważ nie są w stanie wszystkiego zrozumieć. Jednak, pomimo że osoby młodsze nie potrafią odpowiednio zwerbalizować swoich uczuć, traumatyczne wydarzenia mają niewątpliwie wpływ na ich rozwój. Więcej na ten temat opowiada dziecięcy psycholog Marta Bąkowska, gość Strefy Rodzica.
rozwiń zwiń