X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 22:30
Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/ Shutterstock

Żeby być dobrym rodzicem, należy mieć na uwadze prośby dzieci, w tym te niewypowiedziane. O tym, jak tego dokonać opowiedziała w Strefie Rodzica Natalia Fedan, anglistka i psycholożka. 

Posłuchaj
56:00 21.04. Strefa rodzica 2.mp3 Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci? (Strefa rodzica/PRD)_21.04.2021.

Kiedy działamy w stresie często korzystamy ze schematów i strategii, które już znamy. Jednak nie zawsze są one skuteczne. – Większość z nas w niektórych momentach, częściej albo rzadziej, nie daje rady. Czyli nie dorasta do ideału idealnego rodzica. I to jest zupełnie normalne i naturalne - wyjaśniła Natalia Fedan. Niemniej jednak, rodzice zawsze powinni dążyć do tego, aby ich serca pozostały otwarte, zwłaszcza na pragnienia dzieci. Dorosłym może się wydawać, że wiedzą, co jest najlepsze dla najmłodszych. Czasem jednak powinni zastanowić się nad głębszym znaczeniem potrzeb ich małych pociech – dodała gość Polskiego Radia Dzieciom. 

Z racji tego, że samoświadomość dzieci nie jest do końca rozwinięta, nie zawsze są one w stanie oznajmić swoje potrzeby. Mogą tego dokonywać w sposób niewerbalny, czego skutkiem są zachowania określane przez rodziców jako trudne i kłopotliwe, np. krzyk lub zamykanie się w sobie. Jedną z takich niewypowiedzianych potrzeb jest poczucie ponadprzeciętności. Pomimo że każdy z nas jest inny, dzieci chcą czuć się wyjątkowe i chcą wiedzieć, że ich oryginalność jest akceptowana przez społeczeństwo. Ważne jest także poczucie wspólnoty, nie tylko fizycznej, ale przede wszystkim bliskości emocjonalnej. Dzieci pragną być wysłuchane i chcą wiedzieć, że w danym momencie ich potrzeby będą dla rodziców ważniejsze od czynności, które w danym momencie wykonują.   

Dzieci można poznać nie tylko poprzez słuchanie tego, co mówią, ale też poprzez obserwację ich zachowań. Jeśli nie będziemy im narzucać naszych przekonań, wizji czy poglądów, ale zamiast tego damy im szansę na odkrycie samego siebie, może się okazać, że staną się one szczęśliwsze i bardziej spełnione. Więcej w załączonej audycji.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Rola dziadków w wychowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 09:00
Bycie dziadkiem może nieść wiele radości. Po czasie zabiegania i pośpiechu w okresie rodzicielstwa, przychodzi upragniony czas spokoju i większej uważności. Dziadkowie mają więcej cierpliwości, mniejsze obciążenie i większy dystans także w kwestii wychowania dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego klaps nie jest środkiem wychowawczym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:00
Najczęstsze przypadki bicia zdarzają się w sytuacji nieposłuszeństwa dzieci. Dorośli bywają bezradni i nie radzą sobie z własną złością. Wielu dorosłym brak świadomości z czego wynika bicie, niektórzy w dobrej wierze wymierzają w ten sposób kary. Tak głęboko tkwi w nas przekaz od pokoleń.
rozwiń zwiń