Polskie Radio Dzieciom

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:01
Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Alex Segre/Shutterstock

Muzea są dostosowane w taki sposób, aby mógł korzystać z nich każdy, w tym rodzice z maluchami w wózkach. Znajdują się tam m.in. windy oraz odpowiednie pomieszczenia, gdzie w spokoju można przewinąć dziecko. Tak naprawdę nie ma określonego wieku, w którym powinno się pójść do muzeum po raz pierwszy. Wyjście to może nastąpić spontaniczne. Korzystne natomiast jest to, aby dziecko było oswajane z takim miejscem, by w przyszłości nie czuło się w nim niekomfortowo. Co więcej, w muzeum znajduje się wiele bodźców, np. światło, kolory czy dźwięki, które wpływają na młode osoby i ich rozwój. 

Wchodząc do muzeum możemy dostać małe książeczki z muzealnymi ciekawostkami i mapą, by wiedzieć, gdzie się udać. Dodatkowo, w podręcznikach tych znajdują się także zadania dotyczące poszczególnych dzieł sztuki.– Wydaje mi się, że warto jednak wybrać pewne albo wystawy czasowe, albo orientując się w zainteresowaniach dziecka i swoich wybrać pewne fragmenty ekspozycji, które właśnie reprezentują daną dziedzinę – zaznaczył Grzegorz Wojturski. W innych muzeach mogą pojawić się tzw. zeszyty sztuki, czyli małe foldery ze wskazówkami i najważniejszymi informacjami, np. o artyście czy danym zagadnieniu artystycznym. Co więcej znajdują się tam również krótkie historie lub bajki, które można przeczytać dziecku podczas zwiedzania. 

Posłuchaj
59:33 2021_07_22 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 lipca godz. 21:00

Oprócz tego, dla najmłodszych i osób starszych przygotowane są różne kreatywne warsztaty prowadzone nie tylko w wakacje, ale także w ciągu całego roku. Jednym z nich są zajęcia krawieckie, podczas których dzieci z rodzicami szyją kukiełki w stroju o kolorze nawiązującym do jednej z wystaw. Z kolei w kąciku edukacyjnym maluchy mogą przygotowywać  karty inspirowane danym dziełem sztuki przy użyciu dostarczonych materiałów. W niektórych miejscach odbywają się również zajęcia aktorskie, która oswajają najmłodszych z przestrzenią i różnymi formami plastyki, a w galerii sztuki nowoczesnej można wziąć udział w malowaniu ubrań, garncarstwie czy robieniu kolażu. 

Posłuchaj
59:57 2021_07_22 22_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 lipca godz. 22:00

Kiedy dziecko idzie do muzeum po raz pierwszy, może czuć się nieswojo. Ponadto, reakcje na sztukę są kwestią indywidualną, dlatego też korzystne jest, aby nie namawiać dziecko, by coś obejrzało, lecz pozwolić mu samemu wybrać daną wystawę. Chociaż zdarzają się wyjątki, najczęściej w miejscach, gdzie znajdują się dzieła sztuki obowiązują pewne zasady. Jedna z nich głosi, aby nie dotykać dawnych przedmiotów, np. obrazów, ponieważ może to je zniszczyć. Z kolei lampa ze zdjęć jest na tyle mocna, że może stopniowo zacząć niszczyć kolory dzieł.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Ilustracja w książce - pierwsza galeria sztuki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 14:00
Dobre ilustracje pod względem plastycznym i kolorystycznym, nigdy się nie zestarzeją – powiedziała Krystyna Michałowska, wieloletnia ilustratorka książek dla dzieci. Odpowiednia kompozycja i zestawienie kolorów w ilustracji, mogą być ważnym wzorcem dla najmłodszych, w pierwszym kontakcie ze sztuką.
rozwiń zwiń