X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Praca nad płytą inspirowaną twórczością Emila i Józefiny Mików

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:01
Odzyskanie niepodległości zawdzięczamy niezwykłemu bohaterstwu ludzi, którzy nie bali się narażać swojego zdrowia i życia dla innych. Aby pamięć o nich wciąż trwała, wiele osób prowadzi działania mające na celu jej podtrzymywanie. Jedną z nich jest Karolina Kowalczyk, której płyta została zainspirowana twórczością Emila i Józefiny Mików, bohaterów, o których można było usłyszeć w "Strefie Rodzica".

13 listopada tego roku przypada 79 rocznica śmierci Józefiny Mikowej, polskiej działaczki i patriotki społecznej z Orawy, która podczas II wojny światowej pełniła rolę oficera łącznikowego tajnej organizacji wojskowej. Jako młoda dziewczyna podjęła się pracy niepodległościowej oraz walczyła o przyłączenie Orawy do niepodległej Polski. Swoimi działaniami pragnęła wzbudzić polską świadomość, za co niejednokrotnie trafiała do więzienia.

Swojego męża, Emila Mikę, Józefina spotkała na plebanii. Był on nauczycielem i organistą, a połączyła ich niepodległościowa działalność. Wspólnie dbali o życie społeczne mieszkańców Orawy. Założyli m.in. chór, uczyli ludzi jak uprawiać warzywa i ziemię, a Emil także starał się zniwelować analfabetyzm wśród społeczności. Oprócz tego Józefina przyjmowała również porody oraz opiekowała się starszymi i samotnymi osobami.

W roku 1939 małżeństwo wstąpiło do tajnej organizacji wojskowej, gdzie Józefina pełniła bardzo ważną funkcję. – Przede wszystkim wzbudzała, pomimo tego iż była kobietą, wśród  swoich takich współpracowników wielki szacunek, wielki autorytet. Była bardzo rzeczowa i jeśli miała jakieś informacje przetwarzała je w głowie, rozważała wszelkie zagrożenia i dopiero wydawała rozkazy – skomentowała Karolina Kowalczyk. Niestety w 1941 roku małżeństwo zostało zdradzone i zaaresztowane. Emil trafił do Auschwitz, a Józefina do więzienia w Krakowie.  Tam pokazała jak bardzo była silna, nie tylko nie wydając nikogo pomimo bycia torturowaną, ale też dlatego, że według kobiet, które były z nią w celi, Józefina była dla nich duchową przywódczynią. 

Posłuchaj
56:26 10.11. Strefa r.mp3 Strefa rodzica_10.11.2021

Swoją osobą Józefina pokazała jak pięknie można działać dla ludzi i kochać swoją ojczyznę. Obecnie trwają prace związane z projektem dotyczącym Józefiny i Emila Mików, a jest nim płyta. Utwory, które się na niej znajdą będą zainspirowane działalnością małżeństwa, a w tekstach pojawią się m.in. oryginalne zapiski, które Józefina robiła będąc w więzieniu.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Karolina Kowalczyk
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Zobacz także

Czytaj także

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:38
Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odnaleźć biskich i "Ocalić od zapomnienia"?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:37
Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna. Niestety w czasie wojny wielu ludzi zaginęło lub zmarło i zostało pochowanych z dala od domu. W efekcie tego niektórym rodzinom nie udało się odnaleźć ich bliskich. Zmienić to postanowiła Dorota Bartoszewska, gość "Strefy Rodzica", która jest pomysłodawczynią i założycielką Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia".
rozwiń zwiń