Polskie Radio Dzieciom

Praca nad płytą inspirowaną twórczością Emila i Józefiny Mików

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:01
Odzyskanie niepodległości zawdzięczamy niezwykłemu bohaterstwu ludzi, którzy nie bali się narażać swojego zdrowia i życia dla innych. Aby pamięć o nich wciąż trwała, wiele osób prowadzi działania mające na celu jej podtrzymywanie. Jedną z nich jest Karolina Kowalczyk, której płyta została zainspirowana twórczością Emila i Józefiny Mików, bohaterów, o których można było usłyszeć w "Strefie Rodzica".

13 listopada tego roku przypada 79 rocznica śmierci Józefiny Mikowej, polskiej działaczki i patriotki społecznej z Orawy, która podczas II wojny światowej pełniła rolę oficera łącznikowego tajnej organizacji wojskowej. Jako młoda dziewczyna podjęła się pracy niepodległościowej oraz walczyła o przyłączenie Orawy do niepodległej Polski. Swoimi działaniami pragnęła wzbudzić polską świadomość, za co niejednokrotnie trafiała do więzienia.

Swojego męża, Emila Mikę, Józefina spotkała na plebanii. Był on nauczycielem i organistą, a połączyła ich niepodległościowa działalność. Wspólnie dbali o życie społeczne mieszkańców Orawy. Założyli m.in. chór, uczyli ludzi jak uprawiać warzywa i ziemię, a Emil także starał się zniwelować analfabetyzm wśród społeczności. Oprócz tego Józefina przyjmowała również porody oraz opiekowała się starszymi i samotnymi osobami.

W roku 1939 małżeństwo wstąpiło do tajnej organizacji wojskowej, gdzie Józefina pełniła bardzo ważną funkcję. – Przede wszystkim wzbudzała, pomimo tego iż była kobietą, wśród  swoich takich współpracowników wielki szacunek, wielki autorytet. Była bardzo rzeczowa i jeśli miała jakieś informacje przetwarzała je w głowie, rozważała wszelkie zagrożenia i dopiero wydawała rozkazy – skomentowała Karolina Kowalczyk. Niestety w 1941 roku małżeństwo zostało zdradzone i zaaresztowane. Emil trafił do Auschwitz, a Józefina do więzienia w Krakowie.  Tam pokazała jak bardzo była silna, nie tylko nie wydając nikogo pomimo bycia torturowaną, ale też dlatego, że według kobiet, które były z nią w celi, Józefina była dla nich duchową przywódczynią. 

Posłuchaj
56:26 10.11. Strefa r.mp3 Strefa rodzica_10.11.2021

Swoją osobą Józefina pokazała jak pięknie można działać dla ludzi i kochać swoją ojczyznę. Obecnie trwają prace związane z projektem dotyczącym Józefiny i Emila Mików, a jest nim płyta. Utwory, które się na niej znajdą będą zainspirowane działalnością małżeństwa, a w tekstach pojawią się m.in. oryginalne zapiski, które Józefina robiła będąc w więzieniu.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Karolina Kowalczyk
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Zobacz także
Czytaj także

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:38
Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć biskich i "Ocalić od zapomnienia"?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:37
Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna. Niestety w czasie wojny wielu ludzi zaginęło lub zmarło i zostało pochowanych z dala od domu. W efekcie tego niektórym rodzinom nie udało się odnaleźć ich bliskich. Zmienić to postanowiła Dorota Bartoszewska, gość "Strefy Rodzica", która jest pomysłodawczynią i założycielką Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia".
rozwiń zwiń