Polskie Radio Dzieciom

Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 15:28
Edukacja w zakresie pierwszej pomocy i unikanie powielanych błędów to niezwykle istotne, choć często pomijane kwestie. Celem profilu Twój Ratownik jest uświadamianie rodziców, jak wiele od nich zależy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Zadławienia, zachłyśnięcia, oparzenia, silne alergie, urazy i złamania to najczęstsze stany, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomocFoto: Glow Images/East News

Rodzice są najczęściej pierwszymi osobami na miejscu zdarzenia i to ich skuteczne działanie ma pierwszorzędne znaczenie. Ratownicy medyczni, którzy przyjeżdżają do dziecka, chcą widzieć pierwsze kroki podjęte w sposób prawidłowy. Od tego, co zrobimy sami, może zależeć nie tylko dalsze ratowanie, ale też życie i zdrowie dziecka.  

Na przestrzeni lat uległy zmianie kursy pierwszej pomocy. Obecnie dostępne fantomy do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej monitorują skuteczność stosownych ucisków klatki piersiowej i wdechów. Przy wyborze kursu dobrze jest zwrócić na to uwagę. Jeśli przećwiczymy swoje umiejętności na dobrym sprzęcie, będziemy mogli zauważyć swoje błędy i wynieść z kursu jak najwięcej. 

Posłuchaj
58:50 2022_02_23 22_00_41_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?
 

Przyczyną zatrzymania oddechu w kryzysowej sytuacji jest często przyczyną całkowitej utraty oddechu. Nieprawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej może nie dać oczekiwanych efektów, a nawet doprowadzić do pogorszenia się sytuacji. Aby takie zdarzenia nie kończyły się tragedią, warto się edukować i brać czynny udział w kursach pierwszej pomocy.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gość: Adrianna Cienkusz – ratowniczka medyczna
Data emisji: 23.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: 

Gość: 

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 21:00

Zobacz także
Czytaj także

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka". Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:28
Rola rodzica bywa bardzo stresująca i trudna, zwłaszcza kiedy odnosi się ona do dbania o zdrowie małego dziecka. Możemy być niepewni co zrobić i jak się zachować, aby sprawić, by maluch mógł wyzdrowieć jak najszybciej, zwłaszcza gdy jest to nasze pierwsze dziecko. Mając to na uwadze i chcąc podzielić się swoją wiedzą na ten temat powstała książką "Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka", o której w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z jej autorką Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, lekarką pediatrą i mamą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół nieszczelnego jelita – objawy, leczenie i zapobieganie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 15:00
W okresie noworodkowym organizm dziecka przystosowuje się do nowych warunków życia. Właśnie wtedy wykształca się u dziecka bariera jelitowa. Prawidłowe zasiedlenie jelita bakteriami stymuluje błonę śluzową jelita do właściwego funkcjonowania. Szczególnie istotne znaczenie mają tu bifidobakterie, które przez długi czas dominują u dzieci urodzonych drogą naturalną i karmionych piersią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowotwór u dziecka. Jak uruchamiają się geny rakowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 12:02
4 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, z kolei na 15 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Jak mówią statystyki, coraz więcej nowotworów wykrywa się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.
rozwiń zwiń