!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 08:00
Form pomocy uchodźcom jest bardzo wiele. Jedną z nich jest przyjęcie uciekających przed wojną pod swój dach. Między innymi na ten krok zdecydowali się: autorka książek dla dzieci - Justyna Bednarek, redaktor naczelna portalu Stacja7 - Aneta Liberacka, teolożka – Iwona Marciniak, lider Akademii Familijnej w Polsce - Janusz Wardak oraz doktor Jolanta Popińska. O tym, jak w obecnej sytuacji wygląda ich codzienne życie, opowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Irina Balicka z Ukrainy ze swoimi dziećmi Dominiką i Vadimem znaleźli schronienie w domu na warszawskim Żoliborzu
Irina Balicka z Ukrainy ze swoimi dziećmi Dominiką i Vadimem znaleźli schronienie w domu na warszawskim ŻoliborzuFoto: PAP/Albert Zawada

Justyna Bednarek przyjęła pod swój dach dwie siostry z czwórką dzieci – dodajmy, że bardzo grzecznych. Obie kobiety mają wykształcenie pedagogiczne i już podjęły pracę w polskich placówkach edukacyjnych. Szkoły i przedszkola szybko przyjęły dzieci. "Życie toczy się normalnie. Rano wszyscy wychodzą do pracy, do szkoły, do przedszkola" – mówiła pisarka. 

Posłuchaj
58:44 16.03. Strefa rodzica.mp3 Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie? Cz. 1

Aneta Liberacka ma za sobą dni euforii związanej z przyjmowaniem uchodźców. Teraz przyszedł czas na pomoc w usamodzielnianiu się w poszukiwaniu pracy i mieszkań do wynajęcia. Dziennikarka przyjęła pod swój dach młodą kobietę, która zabrała własnym autem trzech swoich synów, dwoje dzieci szwagierki i syna swojego brata. Dziewczynie pracuje już jako asystentka kulturowa. 

W pomoc zaangażowała się także stargardzka parafia. Iwona Marciszak, żona grecko-katolickiego księdza i Ukrainka z pochodzenia opowiedziała o tym wsparciu:  - To jest taka potrzeba serca, po prostu, w tej chwili sobie nie wyobrażamy inaczej". To właśnie do parafii w Stargardzie trafiają uchodźcy, którzy nie znają miasta ani języka. Dzięki tej pomocy około tysiąc siedemset osób znalazło mieszkanie. 

Posłuchaj
59:24 2022_03_16 22_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie? Cz.2

 

Rodzina Janusza Wardaka przyjęła uchodźców w domu, który stał pusty i był przeznaczony do sprzedaży. Obecnie mieszkają tam trzydzieści dwie osoby, które uciekły z Ukrainy. To kilkupokoleniowa rodzina wraz z krewnymi. Dom, choć jest już w stanie działania, cały czas jest dodatkowo wyposażany. Mieszkańcy chcą zarabiać i utrzymywać się na własną rękę. Niektórzy już znaleźli pracę, inni wciąż jej szukają.

Jolanta Popińska udostępniła uciekającej przed wojną rodzinie swój domek letniskowy. Michał Kisiel, który ma doświadczenie w przyjmowaniu uchodźców, gdyż zawodowo zajmuje się tym od lat, prężnie działa wraz z Domem Polonii w Pułtusku. Ośrodek przyjął dotychczas stu sześćdziesięciu uchodźców z Ukrainy, również tych o polskim pochodzeniu. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata uścikowska
Gość: Justyna Bednarek – pisarka, Aneta Liberacka – dziennikarka, Iwona Marciszak – teolożka, Janusz Wardak – lider Akademii Familijnej w Polsce, Doktor Jolanta Popińska oraz Michał Kisiel – dyrektor Domu Polonii w Pułtusku
Data emisji: 16.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy. Jest aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 13:44
Po zdaniu egzaminu z człowieczeństwa przyszedł czas na egzamin adaptacji – zarówno w kwestii administracyjnej, jak i emocjonalnej. Najsłynniejsza Babcia polskiego internetu angażuje się – a przy tym inne babcie – w pomoc Ukrainie. Akcja zorganizowana przez Mądrą Babcię opiera się na pomocy długofalowej i skupia się na zapewnieniu wsparcia tym, którzy potrzebują go najbardziej, czyli najmłodszym.  
rozwiń zwiń