Polskie Radio Dzieciom

Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 08:00
Form pomocy uchodźcom jest bardzo wiele. Jedną z nich jest przyjęcie uciekających przed wojną pod swój dach. Między innymi na ten krok zdecydowali się: autorka książek dla dzieci - Justyna Bednarek, redaktor naczelna portalu Stacja7 - Aneta Liberacka, teolożka – Iwona Marciniak, lider Akademii Familijnej w Polsce - Janusz Wardak oraz doktor Jolanta Popińska. O tym, jak w obecnej sytuacji wygląda ich codzienne życie, opowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Irina Balicka z Ukrainy ze swoimi dziećmi Dominiką i Vadimem znaleźli schronienie w domu na warszawskim Żoliborzu
Irina Balicka z Ukrainy ze swoimi dziećmi Dominiką i Vadimem znaleźli schronienie w domu na warszawskim ŻoliborzuFoto: PAP/Albert Zawada

Justyna Bednarek przyjęła pod swój dach dwie siostry z czwórką dzieci – dodajmy, że bardzo grzecznych. Obie kobiety mają wykształcenie pedagogiczne i już podjęły pracę w polskich placówkach edukacyjnych. Szkoły i przedszkola szybko przyjęły dzieci. "Życie toczy się normalnie. Rano wszyscy wychodzą do pracy, do szkoły, do przedszkola" – mówiła pisarka. 

Posłuchaj
58:44 16.03. Strefa rodzica.mp3 Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie? Cz. 1

Aneta Liberacka ma za sobą dni euforii związanej z przyjmowaniem uchodźców. Teraz przyszedł czas na pomoc w usamodzielnianiu się w poszukiwaniu pracy i mieszkań do wynajęcia. Dziennikarka przyjęła pod swój dach młodą kobietę, która zabrała własnym autem trzech swoich synów, dwoje dzieci szwagierki i syna swojego brata. Dziewczynie pracuje już jako asystentka kulturowa. 

W pomoc zaangażowała się także stargardzka parafia. Iwona Marciszak, żona grecko-katolickiego księdza i Ukrainka z pochodzenia opowiedziała o tym wsparciu:  - To jest taka potrzeba serca, po prostu, w tej chwili sobie nie wyobrażamy inaczej". To właśnie do parafii w Stargardzie trafiają uchodźcy, którzy nie znają miasta ani języka. Dzięki tej pomocy około tysiąc siedemset osób znalazło mieszkanie. 

Posłuchaj
59:24 2022_03_16 22_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie? Cz.2

 

Rodzina Janusza Wardaka przyjęła uchodźców w domu, który stał pusty i był przeznaczony do sprzedaży. Obecnie mieszkają tam trzydzieści dwie osoby, które uciekły z Ukrainy. To kilkupokoleniowa rodzina wraz z krewnymi. Dom, choć jest już w stanie działania, cały czas jest dodatkowo wyposażany. Mieszkańcy chcą zarabiać i utrzymywać się na własną rękę. Niektórzy już znaleźli pracę, inni wciąż jej szukają.

Jolanta Popińska udostępniła uciekającej przed wojną rodzinie swój domek letniskowy. Michał Kisiel, który ma doświadczenie w przyjmowaniu uchodźców, gdyż zawodowo zajmuje się tym od lat, prężnie działa wraz z Domem Polonii w Pułtusku. Ośrodek przyjął dotychczas stu sześćdziesięciu uchodźców z Ukrainy, również tych o polskim pochodzeniu. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata uścikowska
Gość: Justyna Bednarek – pisarka, Aneta Liberacka – dziennikarka, Iwona Marciszak – teolożka, Janusz Wardak – lider Akademii Familijnej w Polsce, Doktor Jolanta Popińska oraz Michał Kisiel – dyrektor Domu Polonii w Pułtusku
Data emisji: 16.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy. Jest aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 13:44
Po zdaniu egzaminu z człowieczeństwa przyszedł czas na egzamin adaptacji – zarówno w kwestii administracyjnej, jak i emocjonalnej. Najsłynniejsza Babcia polskiego internetu angażuje się – a przy tym inne babcie – w pomoc Ukrainie. Akcja zorganizowana przez Mądrą Babcię opiera się na pomocy długofalowej i skupia się na zapewnieniu wsparcia tym, którzy potrzebują go najbardziej, czyli najmłodszym.  
rozwiń zwiń