X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wysoko wrażliwi są wśród nas. Rozmowa z autorką książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:08
Szacuje się, że osoby wysoko wrażliwe stanowią około 20-30% społeczeństwa. Jest to cecha genetyczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak jeszcze do niedawna świadomość na temat tego, jak odróżniać takie osoby była bardzo niewielka. Teraz wykonuje się coraz więcej badań na ten temat. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Kozłowska, autorka bloga, a także książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo". 
Osoba wysoko wrażliwa czuje więcej, gdyż jej układ nerwowy jest bardziej reaktywny, który w odpowiedzi na określone bodźce reaguje mocniej.
Osoba wysoko wrażliwa czuje więcej, gdyż jej układ nerwowy jest bardziej reaktywny, który w odpowiedzi na określone bodźce reaguje mocniej. Foto: shutterstock/ fizkes

Sama autorka poradnika należy do grona osób wysoko wrażliwych. "Całe życie czułam się dziwna, czułam, że moje reakcje znacząco różnią się od otoczenia" – tłumaczy Joanna Kozłowska. Właśnie w ten sposób zaczęła zgłębiać wiedzę w kontekście wysokiej wrażliwości. Jak wspomina gościni Strefy Rodzica, zawsze reagowała bardziej emocjonalnie niż pozostali i często się wzruszała, zanim podjęła decyzję – analizowała. 

Posłuchaj
60:08 2022_05_05 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rozmowa z autorką książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo"

 

Osoba wysoko wrażliwa czuje więcej, gdyż jej układ nerwowy jest bardziej reaktywny, który w odpowiedzi na określone bodźce reaguje mocniej. Osoby wysoko wrażliwe mają cztery konkretne cechy i dopiero ich komplet pozwala nazwać się osobą wysoko wrażliwą. Te cechy to: ponadprzeciętna empatia, reaktywność na bodźce, dostrzeganie subtelnych detali w otoczeniu oraz analityczny umysł.  

Można powiedzieć, że osoby wysoko wrażliwe mają niezawodną definicję, ponieważ połączenie wyżej wymienionych cech pozwala im łączyć teoretycznie niepowiązane ze sobą wydarzenia. Jednocześnie takie osoby bardzo rzadko się mylą. Jak wynika z badań naukowych, ci wysoko wrażliwi mają chronić „resztę stada”, podobnie jak zwierzęta o wysokiej wrażliwości. Osoby wysoko wrażliwe szybciej się przeboćcowują.  

Jak czują się osoby z wysoką wrażliwością i jak odnajdują się w świecie? Czy wrażliwość przytłacza, a może uskrzydla? Odpowiedzi na te i inne pytania w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Joanna Kozłowska - autorka
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj także:
Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym
W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także

Czytaj także

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 23:43
Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:25
W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 15:55
Od stresu nie można się uwolnić. Jest on obecny zawsze, gdy mamy do czynienia ze stresorem – wewnętrznym lub zewnętrznym. W ciągu całego dnia towarzyszą nam liczne stresory. Często spokoju i ukojenia poszukujemy w drugim człowieku i choć doświadczenie bliskości, relacji, więzi jest bardzo ważne w kontekście odczuwanego przez nas stresu, to trening antystresowy powinien odbywać się w pojedynkę, by jego uczestnik mógł zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co dzieje się w nim samym i przeanalizować swój sposób doświadczania rzeczywistości oraz pomyśleć, co może z tym zrobić.  
rozwiń zwiń