Polskie Radio Dzieciom

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lata
Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lataFoto: Glow Images/East News

Słowa są jak zaklęcia. Mogą odebrać głos, bo "dzieci i ryby głosu nie mają". Mogą zamrozić emocje, bo "chłopaki nie płaczą". Mogą zasłonić potrzeby - "nie rób kłopotu". Mogą zabrać odwagę wyrażania siebie, gdy wciąż słychać "nie wydziwiaj". Mogą uśpić w nas życie na długie lata. Na szczęście wobec tych słów-zaklęć nie jesteśmy bezbronni. Uświadomiwszy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów; możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą. Bo słowa mają moc. Niszczącą lub uzdrawiającą. I tylko od nas ostatecznie zależy, do których się odwołamy. 

Posłuchaj
59:15 2022_09_30 21_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lata. Jakie słowa niszczą, a jakie budują? Cz. 1

Gościni Strefy Rodzica jest współautorką książki „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom podkreśla, że choć zdania, które wypowiadamy bądź słyszymy od swoich rodziców wydają się być lekkimi, niosą za sobą daleko idące konsekwencje dla naszego funkcjonowania. - Moim marzeniem jako psychologa jest to, żebyśmy uwierzyli, że słowo naprawdę ma moc stwarzania i że to, co mówimy, zaczyna być rzeczywistością między nami, że słowami kreujemy światy, tworzymy, nadajemy tożsamość, budujemy relacje i od tego, co powiemy zależy, czy słowo będzie błogosławieństwem czy przekleństwem dla drugiej osoby – mówiła Agnieszka Kozak. 

- Nie mamy wpływu na to, co z nami zrobiono, ale mamy wpływ na to, co zrobimy z tym, co nam zrobiono – cytuje Agnieszka Kozak. Mówi się, że nauczyliśmy się zrzucać odpowiedzialność za to, jacy jesteśmy na naszych rodziców. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że oni krzywdzili nas, ponieważ sami byli krzywdzeni, a kolejnym jest wybaczenie sobie i im. - Dla mnie wybaczyć oznacza puścić sznurki przeszłości – tłumaczyła psycholog – Widzę, co mi zrobiono, chciałabym/chciałabym, żeby ten rodzic przeprosił, ale czasami muszę uznać, że on nie przeprosi, bo nie ma zasobów na słowo przepraszam. Wybaczenie to więc uznanie słabości i zajęcie się swoim życiem oraz tym, co zostało nam dane. 

Posłuchaj
59:05 2022_09_30 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lata. Jakie słowa niszczą, a jakie budują? Cz. 2

Wybaczenie swoim rodzicom to jedno, a powielanie ich zachowań to inna kwestia. Będąc rodzicami bardziej świadomymi, możemy mieć wpływ na to, jakie słowa mówimy naszym dzieciom, a jednocześnie – na ich życie w przyszłości. - Musimy pracować nad sobą, bo stabilny dorosły da bezpieczeństwo dziecku. Agnieszka Kozak proponuje ćwiczenie, w którym wyobrażamy sobie, że nasze dziecko siedzi na fotelu psychoterapeuty. Jakie rzeczy, o których teraz mówi, musiałoby wybaczyć Tobie? Więcej o słowach-zaklęciach, a także o tym, jak być rodzicem, który nie rani, choć w dzieciństwie sam niejednokrotnie czuł się zraniony w audycji Strefa Rodzica".
Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeuta, trener komunikacji, coach, autorka
Data emisji: 30.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także