!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lata
Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lataFoto: Glow Images/East News

Słowa są jak zaklęcia. Mogą odebrać głos, bo "dzieci i ryby głosu nie mają". Mogą zamrozić emocje, bo "chłopaki nie płaczą". Mogą zasłonić potrzeby - "nie rób kłopotu". Mogą zabrać odwagę wyrażania siebie, gdy wciąż słychać "nie wydziwiaj". Mogą uśpić w nas życie na długie lata. Na szczęście wobec tych słów-zaklęć nie jesteśmy bezbronni. Uświadomiwszy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów; możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą. Bo słowa mają moc. Niszczącą lub uzdrawiającą. I tylko od nas ostatecznie zależy, do których się odwołamy. 

Posłuchaj
59:15 2022_09_30 21_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lata. Jakie słowa niszczą, a jakie budują? Cz. 1

Gościni Strefy Rodzica jest współautorką książki „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom podkreśla, że choć zdania, które wypowiadamy bądź słyszymy od swoich rodziców wydają się być lekkimi, niosą za sobą daleko idące konsekwencje dla naszego funkcjonowania. - Moim marzeniem jako psychologa jest to, żebyśmy uwierzyli, że słowo naprawdę ma moc stwarzania i że to, co mówimy, zaczyna być rzeczywistością między nami, że słowami kreujemy światy, tworzymy, nadajemy tożsamość, budujemy relacje i od tego, co powiemy zależy, czy słowo będzie błogosławieństwem czy przekleństwem dla drugiej osoby – mówiła Agnieszka Kozak. 

- Nie mamy wpływu na to, co z nami zrobiono, ale mamy wpływ na to, co zrobimy z tym, co nam zrobiono – cytuje Agnieszka Kozak. Mówi się, że nauczyliśmy się zrzucać odpowiedzialność za to, jacy jesteśmy na naszych rodziców. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że oni krzywdzili nas, ponieważ sami byli krzywdzeni, a kolejnym jest wybaczenie sobie i im. - Dla mnie wybaczyć oznacza puścić sznurki przeszłości – tłumaczyła psycholog – Widzę, co mi zrobiono, chciałabym/chciałabym, żeby ten rodzic przeprosił, ale czasami muszę uznać, że on nie przeprosi, bo nie ma zasobów na słowo przepraszam. Wybaczenie to więc uznanie słabości i zajęcie się swoim życiem oraz tym, co zostało nam dane. 

Posłuchaj
59:05 2022_09_30 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają z nami na lata. Jakie słowa niszczą, a jakie budują? Cz. 2

Wybaczenie swoim rodzicom to jedno, a powielanie ich zachowań to inna kwestia. Będąc rodzicami bardziej świadomymi, możemy mieć wpływ na to, jakie słowa mówimy naszym dzieciom, a jednocześnie – na ich życie w przyszłości. - Musimy pracować nad sobą, bo stabilny dorosły da bezpieczeństwo dziecku. Agnieszka Kozak proponuje ćwiczenie, w którym wyobrażamy sobie, że nasze dziecko siedzi na fotelu psychoterapeuty. Jakie rzeczy, o których teraz mówi, musiałoby wybaczyć Tobie? Więcej o słowach-zaklęciach, a także o tym, jak być rodzicem, który nie rani, choć w dzieciństwie sam niejednokrotnie czuł się zraniony w audycji Strefa Rodzica".
Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeuta, trener komunikacji, coach, autorka
Data emisji: 30.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także