Polskie Radio Dzieciom

Rok Franciszka Łukaszczyka w gminie Poronin - inicjatywy dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:34
Rok 2022 w gminie Poronin został ustanowiony rokiem prof. Franciszka Łukaszczyka. Był on  pionierem radio lecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. We współpracy z Marią Skłodowską-Curie współorganizował Instytut Radowy. Kim był Franciszek Łukaszczyk? Dlaczego jest mało znaną postacią? Jak takimi osobami zafascynować młodych ludzi?
Doktor Franciszek Łukaszczyk - dyrektor i naczelny lekarz Instytutu Radowego - w swoim gabinecie przy biurku
Doktor Franciszek Łukaszczyk - dyrektor i naczelny lekarz Instytutu Radowego - w swoim gabinecie przy biurkuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Urodził się w małej podhalańskiej wsi i stanął ramię w ramię z najwybitniejszymi naukowcami dwudziestowiecznej Europy. Jest ojcem polskiej onkologii. Jest to niezwykła postać o fascynującym życiorysie, o którym jeszcze do niedawna niewiele się mówiło i właściwie niewiele było wiadomo.  

- Postać profesora Łukaszczyka o tyle jest frapująca, bo dzisiaj mówimy o wyrównywaniu szans dzieci z mniejszych ośrodków, z mniejszych miasteczek w stosunku do kolegów, koleżanek, którzy mają możliwość kształcenia się w dużych ośrodkach, ośrodkach akademickich, gdzie szkoły średnie, podstawowe nawet mają kontakt z wyższymi uczelniami i profesorami, którzy tam wykładają – zauważył dr hab. Hubert Wolski. 

Posłuchaj
58:52 2022_11_16 22_00_54_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rok Franciszka Łukaszczyka w gminie Poronin - inicjatywy dla dzieci i młodzieży

Za nami pierwsza edycja Festiwalu Nauki im prof. Łukaszczyka, w który zaangażowanych było wiele osób. – Chodziło o to, aby pokazać, że nauka jest fascynująca, żeby zarazić tą nauką młodych ludzi, uczniów ze szkół podstawowych gminy Poronin – tłumaczył dyrektor szkoły w Zębie. W tym celu przygotowano mnóstwo atrakcji, m. in. pokazy, prezentacje, wykłady, doświadczenia czy wystawy, w których brali udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Anita Żeglen - inicjatorka cyklu wydarzeń upamiętniających Profesora oraz dr hab. Hubert Wolski, ginekolog, doskonały znawca życiorysu Profesora, Piotr Malinowski - dyrektor szkoły w Zębie, organizator projektów w ramach Festiwalu Nauki im prof. Łukaszczyka
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek - nie tylko wystawy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 12:02
Główny oddział Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek znajduje się przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji muzealnych, Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek proponuje liczne wydarzenia, między innymi wystawę MAZOWSZE W SPÓDNICY, warsztaty rodzinne DOMEK Z SERCEM, zajęcia w ramach programu edukacyjnego Z KLASĄ W MUZEUM, a także projekt badawczy, którego celem jest utworzenie interaktywnej mapy-wystawy on-line, przybliżającej funkcjonowanie przemysłu zabawkarskiego na Mazowszu w XX wieku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:20
Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w kwietniu 2016 roku, a niedawno, 2 listopada miało miejsce wielkie otwarcie. – Projektując to muzeum i wystawę mieliśmy na myśli przede wszystkim starszą młodzież i ich rodziny – mówił dyrektor muzeum – Tak staraliśmy się opowiedzieć tę historię, żeby ona była zrozumiała dla młodych ludzi, bo wyszliśmy z założenia, że jak będzie dla nich zrozumiała, to będzie zrozumiała dla wszystkich. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska. 
rozwiń zwiń