Polskie Radio Dzieciom

Pierwsze objawy autyzmu. Na co warto zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 17:12
Co roku drugiego kwietnia obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, czyli zaburzenia rozwojowego. Pomimo wielu starań, aby jak największa liczba osób zrozumiała czym tak naprawdę jest autyzm, wielu z nas wciąż brakuje tej wiedzy. W związku z tym, o zwiększenie świadomości słuchaczy w tym temacie została poproszona dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista do spraw autyzmu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Thomas Hawk

Objawy autyzmu zaczynają występować we wczesnym dzieciństwie. Mówi się, że osoby z autyzmem są zamknięte we własnym świecie, a ich zachowanie różni się od innych. Mogą być bardziej wycofane i nie tak chętne do zabawy z innymi. Zaobserwować można także trudności z wykonywaniem poleceń czy zaburzenia rozwoju mowy. Niemniej jednak, jak mówi gość audycji, dr Magdalena Cubała-Kucharska: - Niektóre dzieci tracą diagnozę z wiekiem, czyli po prostu dochodzą do takiego momentu, że już są uważane za zdolne do całkowicie samodzielnej egzystencji. 

Posłuchaj
56:30 30.03. Strefa autyzm.mp3 Pierwsze objawy autyzmu. Na co warto zwrócić uwagę?

Wybrane źródła podają, że ponad połowa dzieci autystycznych cierpi na zaburzenia jelitowe, a związany z tym ból może zwiększać ich agresywność. Jednym z przyczyn takiego zachowanie może być nieumiejętność dzieci do oznajmiania, że coś je boli. Mogą przez to krzyczeć lub nie spać w nocy. Jednakże powiązanie między autyzmem, a chorobami jelit czy nawet nietolerancją pokarmową wymaga dalszych badań, by potwierdzić tę tezę.

Średnio co drugie dziecko z autyzmem jest niepełnosprawne intelektualnie. W związku z tym, aby łatwiej nawiązać z nimi kontakt należy pamiętać, by dawać im czas na przetworzenie informacji, przystosowanie się do nowych miejsc lub osób. Dzieci autystyczne zawsze będą odbierać niektóre bodźce, dlatego nie można ich traktować jak osoby, które nie rozumieją świata zewnętrznego.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: dr Magdalena Cubała-Kucharska
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Życie w rodzinie z dzieckiem z Zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:48
W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.  Innymi słowy jest to zespół wad wrodzonych, wynikający z błędnej liczby chromosomów, co skutkuje m.in. niepełnosprawnością intelektualną. Jako że Zespół Downa wciąż objęty jest tematem tabu w niektórych miejscach, gościem audycji była Beata Zipper Malina, terapeuta i pedagog oraz prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób z Zespołem Downa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Start nowego cyklu podcastów "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 08:00
Od 6 lat audycja "Strefa rodzica" gości w domach wielu rodzin. Poprzez dźwięk, docierają do rodziców wartościowe rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin, podane w sposób przystępny ale jednocześnie wyczerpujący. Poprzez dwugodzinne audycje nadawane od poniedziałku do piątku Polskie Radio Dzieciom chce wspierać rodziców w trudnej drodze jaką jest rodzicielstwo. To jednak nie wszystko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen pomocny w okresie przesilenia wiosennego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:18
Kiedy zima ustępuje miejsca wiośnie wszystko budzi się do życia. Dlaczego zatem zamiast być pełni energii towarzyszy nam zmęczenie? Jesteśmy marudni, a w wolnej chwili marzymy o tym, żeby się zdrzemnąć. Mówi się, że ten stan to wynik wiosennego przesilenia. Szczęśliwie dla nas, można temu zaradzić, o czym mówi Magdalena Cubała-Kucharska, lekarz medycyny integracyjnej.
rozwiń zwiń