Polskie Radio Dzieciom

Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 11:09
Jednym z nurtujących problemów rodziców dziecka autystycznego jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogło być akceptowane, rozumiane i rozwijające się na miarę swoich możliwości. Wybór szkoły jest istotny - musi być to szkoła, w której rozumie się istotę problemów wynikających z autyzmu oraz taka, która jest otwarta na poszukiwanie nowych metod pracy. U sporej grupy dzieci z autyzmem pojawia się również niepełnosprawność intelektualna, a wówczas postęp edukacyjny jest wolniejszy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dubova

Największym problemem, przed jakim staje dziecko autystyczne na początku swojej edukacyjnej kariery, jest pokonanie oporu w sobie. Opór ten wynika z trudności adaptacyjnych w nowym środowisku, które napawa lękiem. Dodatkowo trudności te mogą wynikać ze stopnia zaburzenia i prezentowanych przez dziecko zachowań. Jak pomóc dziecku i na co najmocniej zwrócić uwagę szukając właściwego miejsca, które nie zaburzy jego rozwoju?

Książka  "Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum" wskazuje na to, co jest w przypadku spektrum autyzmu najważniejsze. Płynie z niej przesłanie, że najpierw należy patrzeć na człowieka, a nie na diagnozę. Patrzenie przede wszystkim na diagnozę to zbiorowo popełniany błąd, również przez nauczycieli i wychowawców. Statystycznie coraz więcej otrzymuje diagnozę, co wynika z bardziej precyzyjnych kryteriów diagnostycznych. Coraz więcej diagnoz stawia się osobom dorosłym, a także dziewczynkom i kobietom.  

Posłuchaj
59:32 2022_09_27 21_59_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?

- Uczniom w spektrum autyzmu jest bardzo źle w szkole i to nie dlatego że rodzice posyłają ich do szkół, do których nie powinni – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela HnidziukMachnica – "Mimo że na papierze jest bardzo ładnie napisane, jak powinna wyglądać edukacja włączająca i dostosowania do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, szkoły, przedszkola i cały system tworzą ludzie i - niestety - ten brak wiedzy i świadomości na temat spektrum autyzmu widać w postawach wielu osób – nauczycieli, specjalistów czy terapeutów".  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Izabela Hnidziuk-Machnica - Współzałożycielka i Dyrektor Zarządzająca Fundacji "ALEKlasa", mama dziecka z Zespołem Aspergera (spektrum autyzmu)
Data emisji: 27.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Autyzm i Asperger u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 16:00
Autyzm, Zespół Aspergera — coraz częściej spotykamy się z tymi pojęciami, ale czy naprawdę wiemy, co się pod nimi kryje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:23
Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 13:35
W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
rozwiń zwiń