Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Historia powstania Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 16:35
Zamek Królewski - dawna, średniowieczna rezydencja książąt mazowieckich do 1526, następnie siedziba królów polskich do 1795, miejsce obrad Sejmu Rzeczypospolitej do 1569, rezydencja monarsza i siedziba sejmu w dobie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego, od 1922 siedziba dyrekcji Państwowych Zbiorów Sztuki i rezydencja prezydenta Rzeczypospolitej od 1926 roku.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie Foto: Konrad Krajewski/ Shutterstock

Zamek został wyremontowany i wyposażony w rewindykowane meble i dzieła sztuki przystosowany do zwiedzania w ograniczonym zakresie w latach 1922-1939. Zburzony przez hitlerowców w 1944, odbudowany w latach 1971-1984, od 1979 funkcjonuje jako instytucja państwowa Zamek Królewski w Warszawie, Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Udostępniany do zwiedzania w miarę odbudowy i wyposażania od 1980, w pełni otwarty dla publiczności został w roku 1984.

Podczas tegorocznych wakacji, spacerując po zakamarkach Zamku Królewskiego w Warszawie, będziemy poznawać jego historię Zamku i naszego kraju oraz przyglądać się skarbom, które przetrwały do naszych czasów.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Dominika Jackowiak  z działu edukacji Zamku Królewskiego 

Posłuchaj
59:06 2023_06_24 15_00_07_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 24 czerwca godz. 15:00

Audycja jest pierwszą odsłoną cyklu "Wakacyjny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie z historią w tle"

Posłuchaj wszystkich odcinków cyklu:

* * *

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 24.06.2023

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Archiwum Główne Akt Dawnych

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 14:00
Dekrety, akty, ważne postanowienia, które są świadectwem przeszłości państwa polskiego, są niezwykle cenne. Przechowuje się je z troską, także po to, by kolejna pokolenia mogły mieć dostęp do dokumentów, na których ślad odcisnęły najważniejsze momenty naszej historii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Aleksander Fredro - twórca polskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 14:00
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. "W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich" wskazano w uchwale.
rozwiń zwiń