Polskie Radio Dzieciom

"Rodzinny WF". Sport w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 14:15
Czy można uprawiać sport w kosmosie? Można, a nawet trzeba! Astronauci muszą regularnie ćwiczyć w przestrzeni kosmicznej. Ćwiczenia są niezwykle ważne, ponieważ długotrwały pobyt w stanie nieważkości może prowadzić do utraty masy mięśniowej i gęstości kości. Ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu siły mięśniowej, kondycji fizycznej, równowagi oraz zdrowia kości.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Andrei Armiagov / Shutterstock

Astronauci wykonują różnorodne ćwiczenia, takie jak jogging na specjalnej bieżni, jazda na rowerku, trening siłowy przy użyciu specjalnego sprzętu, a także ćwiczenia równoważne, które pomagają w utrzymaniu równowagi ciała w warunkach nieważkości.

Regularne ćwiczenia w kosmosie są częścią programu opieki zdrowotnej i utrzymania sprawności fizycznej astronautów. Pozwalają one na minimalizację negatywnych skutków pobytu w stanie nieważkości i pomagają astronautom przygotować się do powrotu na Ziemię, gdzie ziemskie grawitacyjne warunki mogą wymagać czasu na ponowne dostosowanie się organizmu do normalnego funkcjonowania.

Posłuchaj
58:48 Radio_Dzieciom 2023_07_15-10-00-19.mp3 Rodzinny WF 15 lipca godz. 10:00

Gościem Polskiego Radia Dzieciom był Tomek Drela z Centrum Nauk Kopernik

Na audycję zaprasza Zbyszek Kozłowski

Data emisji: 15.07.2023

Godzina emisji: 10:00

Rodzinny WF w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę o godz. 10.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Bawimy się zdrowo na sportowo „Rodzinny W-F” to źródło najciekawszych pomysłów na wspólną zabawę. Podczas audycji Słuchacze mogą brać czynny udział w grach i zabawach przed odbiornikami. Dawka porannej gimnastyki i zabawy ruchowe ćwiczą u naszych Słuchaczy sprawności, zręczności i szybkości. Zabawy związane z tematem danej audycji pomagają rozwijać wyobraźnię, ćwiczą pamięć i koncentrację. Najważniejsze jest jednak to, że „Rodzinny WF” pomaga fantastycznie spędzić czas z rodzicami. Zaprasza Zbigniew Kozłowski.


Zobacz także
Czytaj także

"Rodzinny WF". Czy puszczanie latawców to też sport?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 14:15
Skoro są zawody w puszczaniu latawców.. to tak, jest to sport! Jakie są to dyscypliny i kategorie, co się ocenia, kto może wziąć udział w zawodach? Które sporty i aktywności na lądzie, wodzie, śniegu wykorzystują latawce? Posłuchaj
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie w Polsce można poślizgać się na falach? Rozmowa z Piotrem Myszką

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 08:56
Surfing to forma pływania na desce, a dokładniej ślizgania się na falach. Swoje korzenie ma w dawnych kulturach polinezyjskich. Dokładna data powstania surfingu jest trudna do określenia, ale wiadomo, że jest to praktyka sięgająca tysięcy lat wstecz. Jak długo trwa nauka i doskonalenie umiejętności? Od kiedy znany jest ten sport? 
rozwiń zwiń