X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Radiowy Kurier Fryderyka" z Magistrem Sprężynką w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 18:55
Za nami kolejne z cyklu spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Celem „Radiowego Kuriera Fryderyka” jest promocja wśród najmłodszych słuchaczy wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina z czasów jego wczesnej młodości, edukacja poprzez zabawę oraz odkrywanie przed dziećmi tajemnic pracy dziennikarza radiowego.
Audio

Muzyczne spotkanie w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadził znany z anteny Polskiego Radia Dzieciom Magister Sprężynka. Była to wyjątkowa okazja do tego, by lepiej poznać świat muzyki, zagłębić się w harmonię, poszukać przyjemności w ciszy i wspólnego brzmienia z innymi ludźmi.

Na początku prowadzący wydarzenie wyjaśnił podstawy, czyli to czym w ogóle jest muzyka. Razem ze Słuchaczami spróbował również uporządkować dźwięki w czasie. Podstawowym dźwiękiem z jakiego korzystamy jako publiczność w teatrach i salach koncertowych jest klaskanie. Uczestników „Radiowego Kuriera Fryderyka” zachęcaliśmy do wspólnej „burzy oklasków”, a następnie do klaskania rytmicznego.

Magister Sprężynka postarał się odegrać rolę dyrygenta i wraz z odważnymi Małymi Naukowcami opracował utwór o tajemniczym tytule „IO POL RAD SKIE”. Tylko zaśpiewanie jego elementów w odpowiedniej kolejności (wskazanej po uprzednich ćwiczeniach z dyrygentem) umożliwiło rozwiązanie zagadki – co autor miał na myśli?

Czy kolejność dźwięków i czas ich trwania może sprawić, ze poczujemy się inaczej? Z pewnością. Aby jednak tego dowieść, zgromadzeni w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wraz z dziennikarzami Polskiego Radia Dzieciom posłuchali fragmentów utworów Fryderyka Chopina. Czym jest forte, kiedy jest piano? To kolejna zagadka, której tropem podążali uczestnicy „Radiowego Kuriera Fryderyka”.

Drugim występem fortepianowym był koncert pianistki Weroniki Chodakowskiej – na co dzień aktywnie biorącej udział w wielu wydarzeniach dla dzieci i młodzieży w Żelazowej Woli. Weronika Chodakowska rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 11 lat. Kształciła się na uczelniach nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech i w Szwajcarii. Artystka doskonaliła także swoje umiejętności na licznych kursach interpretacji w kraju i za granicą, pracując z tak znakomitymi profesorami jak: Vladimir Krainev, Tobias Koch, Graham Scott, Katarzyna Popowa-Zydroń, Fabio Bidini czy Vitalij Berzon. Zdobyła liczne nagrody na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach pianistycznych. Pianistka występowała z recitalami w większości krajów europejskich i w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich lat zaczęła rozwijać swoją działalność koncertową występując m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w Teatro Lirico w Cagliari, na scenie Zamku Królewskiego w Warszawie, w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, a także jako solistka podczas koncertów symfonicznych w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz w Filharmonii Szczecińskiej.

Stałym punktem „Radiowego Kuriera Fryderyka” jest warsztat pracy dziennikarza i reportera radiowego. W słuchawkach na uszach i z mikrofonem w ręku, mali uczestnicy wydarzenia rozmawiali z reporterem i dziennikarzem Polskiego Radia Dzieciom o formach radiowej wypowiedzi. Dzieci dowiedziały się m.in. w jaki sposób należy nagrywać dźwięk oraz sprawdzą czy mikrofon lubi „wygłupianie” oraz wzięły udział w nagraniu rozmów do różnych audycji nadawanych na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Był to czas, żeby zastanowić się czego słuchać, na czym słuchać i jak słuchać, żeby usłyszeć. Reporterskie spotkania zakończyło się nagraniem słuchowiska z udziałem chętnych dzieci. 

Spotkania z cyklu sobotnich poranków dla dzieci w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej prowadzą głównie dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom. Znane osobowości tego całodobowego programu przy udziale publiczności realizują tematy nawiązujące do charakterystyki audycji Polskiego Radia Dzieciom, w tym m.in. do „Rytmiki” (wspólna zabawa muzyczna), „Muzycznych Podróży” (spotkania z instrumentem), „Warsztatu Małego Artysty” (plastyczne i aktorskie animacje) oraz „Mini Eureki” (ciekawostki naukowe) i wielu innych.

Spotkania z cyklu „Radiowy Kurier Fryderyka”, czyli muzyczne układanki dla smyka, odbywają się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Najbliższe spotkanie zaplanowano 23 marca, o godzinie 12.00. Kolejne odbędą się: 13 kwietnia, 11 maja i 15 czerwca.

Inicjatywa adresowana jest do dzieci od 5. do 10. roku życia.


Radiowy Kurier Fryderyka Radiowy Kurier Fryderyka

Zapraszamy serdecznie!             

Zobacz także

Czytaj także

Muzyczne drugie śniadanie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 11:11
W sobotę 26 stycznia odbędzie się piąte spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Celem "Radiowego Kuriera Fryderyka" jest promocja wśród najmłodszych słuchaczy wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina z czasów jego wczesnej młodości, edukacja poprzez zabawę oraz odkrywanie przed dziećmi tajemnic pracy dziennikarza radiowego. Początek wydarzenia o godzinie 12.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radiowy Kurier Fryderyka", czyli muzyczne układanki dla smyka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 19:19
W sobotę 26 stycznia miało miejsce piąte spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie.
rozwiń zwiń