Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rano budzi, potem bawi i uczy, a wieczorem pomaga zasnąć przy dźwiękach bajek, legend i kołysanek. Polskie Radio Dzieciom nadaje zgodnie z rytmem przedszkolaka i ucznia. 

Już od 7.00 do 10.00 w audycji "Poranek" dziennikarze tej całodobowej stacji budzą dzieci lepiej niż budzik, kogut czy wiadro wody. Wspólnie z młodymi słuchaczami dzwoniącymi do studia, sprawdzają, jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy.

W kąciku "Warsztat małego artysty" od poniedziałku do piątku o 9.30 dzieci dowiadują się jak przygotować makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich.

Natalia Kukulska i Marek Napiórkowski_do video_1200.jpg
Dzień urodzin artystki był pretekstem do przypomnienia najważniejszych wydarzeń artystycznych Natalii Kukulskiej.

Okazją do wsłuchania się w otaczające dźwięki jest audycja "Muzyczne podróże" w której młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty. Daria Druzgała – autorka audycji, zaprasza do studia gwiazdy i młodych artystów.

W audycji "Rytmika" o 10.30 od poniedziałku do piątku, Martyna Sojka zasiada do fortepianu i w towarzystwie dzieci odbywa muzyczną lekcję pełną dźwięków. Zajęcia te mają charakter nie tylko muzyczny, ale także edukacyjny. Wszystkie odcinki tej audycji nagrywane są w Teatrze Polskiego Radia, więc słuchać ich można w doskonałej jakości dźwiękowej.

Lekcje języków obcych, nauka rysunku, eksperymenty, bezpieczeństwo


Lekcja rysunku w Polskim Radiu Dzieciom
lusterko_PRD_1200.jpg
Narysuj lusterko ze Stworkiem Potworkiem
Jak za pomocą dwóch jajek, większego i mniejszego oraz patyczka do lodów i niebieskiej smugi, narysować przedmiot, w którym możemy zobaczyć swoje oblicze.

Miłośników rysunku i animacji powinna zainteresować audycja, w której "Stworek Potworek" nadając ze swojej artystycznej pracowni, podpowiada jak prostymi figurami geometrycznymi narysować ciekawe obiekty, pojazdy czy elementy przyrody. Podpowiedzią jak to robić są animacje graficzne, czyli krótkie rysunkowe filmy, zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu audycji. To propozycja na każdą środę o 11.45.

W poniedziałek i piątek o 15.30 słuchając audycji "Słowo do słowa" można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.

Nie wychodząc z domu i słuchając Polskiego Radia Dzieciom o 16.30, można uczyć się języków obcych. W poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, w piątki zaś języka hiszpańskiego. Lekcje języków obcych przygotowywane są we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie usłyszeć można nową lekcję, na stronie Polskiego Radia Dzieciom odnajdziemy zaś wszystkie archiwalne audycje.

Odkrycia, eksperymenty, badania i obserwacje prowadzone podczas audycji, stają się inspiracją dla młodych słuchaczy w każdy wtorek i czwartek o 16.45. Słuchając "Małych naukowców", w domowym zaciszu dzieci mogą zrobić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.

Dzieci interesujące się oszczędzaniem czy ekonomią także znajdą coś dla siebie. W poniedziałki o 17.15 w audycji "Skarbonka" dowiedzą się m.in., co to są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności. We wtorki o tej samej godzinie znani dzieciom Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem, w audycji "Bezpieczny maluch", opowiadają, jak bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.


Czy wirusy naprawdę mają korony?
shutterstock coronavirus  wirus koronawirus 1200 v.2.jpg
Jak wirusolog łapie wirusy, żeby je zbadać?

Bajkowy świat i kołysanki do snu bez reklam

Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat w towarzystwie prawdziwie bajkowych postaci m.in. Misia Michasia, Smoka Adasiaa, Królika Filipa, Lwa Leopolda Grzywy, Detektywa Maurycego Śladka, Kaczki Siłaczki i Kucharza Bulgota. Te propozycje usłyszeć można od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.

A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje kołysanki, opowiadania i legendy. O 19.00 w "Wieczornych pogaduchach" przy dźwiękach spokojnej muzyki, opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest "Książka do poduszki" czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.

Propozycje audycji weekendowych tej cyfrowej stacji to baśnie i legendy starych ludów świataaudycja sportowa dla całych rodzin, nauka śpiewu, audycje kulturalne dla dzieci i dorosłych, ciekawostki historycznewyprawa do polskich parków narodowych i wiele, wiele innych ciekawych audycji. Pełno w nich znakomitych gości i dobrej muzyki, nad którą w Polskim Radiu Dzieciom czuwa muzykolog.
Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki. Są bezpieczną przestrzenią, ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje reklam! <<<

Audycje dla dorosłych

Strefa rodzica
kindergarten-2204239_1920 (2).jpg
Odporność dziecka na infekcje

25 audycji Polskiego Radia Dzieciom w ciągu tygodnia to propozycje dla dorosłych słuchaczy, m.in. rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich usłyszeć można kilkugodzinne audycje publicystyczne i muzyczne pełne ciekawych rozmów z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Propozycją muzyczną dla dorosłych jest codzienne, nocne pasmo muzyczne z udziałem artystów. Są to rozmowy o muzyce, prezentacja nowych płyt, przegląd rynku muzycznego w kraju i na świecie, a także stare nagrania i płyty artystów zapomnianych.
W niedzielnej, nocnej audycji dla dorosłych, poświęconej wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze usłyszeć można wywiady z artystami, pisarzami i muzykami.

Poznaj stronę Polskiego Radia Dzieciom
nowy layout_PRD_1200.jpg
W nowym projekcie strony internetowej, wszystkie audycje znalazły się w katalogach tematycznych. Muzyka, podróże, edukacja, bajki i wiele innych..

Strona internetowa przyjazna dla dzieci i rodziców
Wszystkie audycje nadawane na antenie znaleźć można na stronie internetowej polskieradiodzieciom.pl. Pięknie ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie rozbudzają  spostrzegawczość i ciekawość świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwiają dotarcie po poszukiwanych treści.
Ułatwieniem dla rodziców jest możliwość wygaszenia obrazu w momencie włączania wybranej bajki lub słuchowiska. Dzięki temu zabiegowi, kolorowe obrazki zmieniają kolorystykę na paletę szarości, a młody słuchacz może skupić swoją uwagę wyłącznie na słuchanym dźwięku. To funkcja, która może być przydatna podczas wieczornego słuchania bajek lub książek do poduszki.

Polskie Radio Dzieciom to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Można go słuchać przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfony. Wybrane audycje dla dzieci i rodziców, od 1 stycznia słuchać można także na platformie Polskiego Radia podcasty.poskieradio.pl.

Planując dzień wolny z dzieckiem, sprawdź godzinowy rozkład dnia Polskiego Radia Dzieciom. Aby to zrobić, kliknij w tym miejscu.

 

Joanna Osmańska

Zobacz także
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Porozmawiajmy o przymiotnikach

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:30
Przymiotnik odpowiada w języku polskim na pytanie: jaki, jaka, jakie. Czyli jakie coś jest. Zielony balon, ładna  pogoda, stary rower. Gdyby nie było przymiotników, nie byłoby możliwości opisania jakie coś jest, i nasze pojmowanie byłoby wiele uboższe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Dobre maniery przy stole

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 18:00
Na Wyspach Brytyjskich już od dzieci oczekuje się, by jadły zgodnie z zasadami. Posłuchajcie, jak się zachować podczas posiłku w eleganckim towarzystwie, by nie być posądzonym o brak dobrego wychowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 54. List do Świętego Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:00
Kto z was napisał już list do Świętego Mikołaja? Czasu pozostaje niewiele, dlatego chwytajcie kartkę papieru, długopis i piszcie!
rozwiń zwiń