X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Majówka z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 00:01
Od dziś do niedzieli, Polskie Radio Dzieciom proponuje specjalne audycje tematyczne dla dzieci i ich rodziców. Odbędziemy wspólną podróż historyczną, kulinarną, muzyczną i kulturalną. Stacja przygotowała także specjalną akcję dla swoich słuchaczy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Specjalna akcja dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Zabawa dla całej rodziny. Polskie Radio Dzieciom w weekend 1-3 maja zachęca do własnoręcznego wykonania flagi naszego kraju. A następnie nadesłanie zdjęcia pod specjalnie utworzonym w sobotę 2 maja postem na profilu facebookowym. Wszystkimi pracami pochwalimy się w galerii na naszej stronie i mediach społecznościowych."

1 maja - Święto Pracy 

Tego dnia od rana rozmawiać będziemy o pracy i zawodach.
Już w "Poranku" od 7:00 do 10:00 słuchacze będą mogli opowiadać o swoich wymarzonych zawodach. Jednemu marzy się kariera na scenie - teatralnej, albo wokalnej. Inny chciałby być zawodowym piłkarzem, a ktoś jeszcze - strażakiem lub policjantką. Porozmawiamy o tym, co można zrobić, żeby spełnić swoje marzenia.​

O zawodach można również mówić muzycznie. Przekonamy się o tym w "Muzycznych podróżach" od 10:00 do 11:00. Przypomnimy sobie m.in. utwory z płyty "Galaktyka Talentów", w której o swoich zawodach śpiewają: Mirosław Hermaszewski "Kosmonauta", Pascal Brodnicki "Kucharz", Zbigniew Zamachowski "Aktor", Malina Sarnowska "Muzyk" i wiele innych. 

Od 15:00 do 17:00 w "Popołudniku" opowiemy o najciekawszych i najbardziej nietypowych zawodach świata jak mim drogowy, poszukiwacz złota, zastępca do kolejki i wiele innych, ale zwrócimy również uwagę na zawody ginące, czyli np. kowal, zdun, garncarz, pucybut czy snycerz.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W porannej, sportowej audycji 10:00-11:00 "Rodzinny W-F" nasz radiowy trener-Zbyszek Kozłowski opowie o sportach narodowych. Zainspirowani jutrzejszym Świętem Narodowym Trzeciego Maja dziś przyjrzymy się najróżniejszym sportom, które uznawane są za sporty narodowe w poszczególnych państwach.

11:00-12:00 "Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej" - piosenki patriotyczne w wykonaniu chóru Agaty Steczkowskiej oraz ich historie.

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Dziś pierwsza sobota miesiąca, a więc czas na audycje związane z historią Polskiego Radia z okazji obchodów 95-lecia. Jak powstawały poszczególne anteny w Polskim Radiu? Jakie miały propozycje dla najmłodszych słuchaczy? Dlaczego nazwano je cyframi oraz jakie tematyczne stacje możemy odnaleźć w Polskim Radiu. Zapraszam na wycieczkę w towarzystwie Agnieszki Ciecierskiej, wieloletniej dziennikarki PR.

Od 16:00 do 17:00 przeniesiemy się do bajkowego świata Detektywa Maurycego Śladka. Detektyw organizuje niespodziankę w dniu Flagi RP. Czy mu się uda? Posłuchamy o sztandarach, flagach i chorągwiach. Spróbujemy również wykonać własnoręcznie maseczki w kolorze biało – czerwonym.

Dla rodziców:

21:00-22:00 audycja "Dziecko w drodze" - W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej proponujemy wirtualną wyprawę w miejsca związane z powstaniem i historią naszego kraju. Wybierzemy się w rodzinną podróż Szlakiem Piastowskim. Zobaczymy tu obiekty nie tylko z czasów Piastów ale również zabytki z kolejnych okresów historycznych. Warto pokazać w przyszłości dzieciom te miejsca. Podpowiemy, jak wspólnie z dzieckiem odkrywać Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki i inne miejsca na tym wyjątkowym szlaku turystycznym. 

3 maja

Tego dnia obchodzimy nie tylko Święto Trzeciego Maja ale również Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. O tym w audycji od 9:00 do 10:00 "Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony". Czwarta niedziela Wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza, w tym roku pod datą 3 maja - związaną z Uroczystością NMP Królowej Polski. Połączymy te dwie okazje i postaci. Jak zwykle posłuchamy Ewangelii bieżącej  niedzieli. Wyruszymy na spotkanie z Dobrym Pasterzem, o którym opowie ks. Bartłomiej Kużmik. Posłuchamy kilku dobrych słów o Dobrej Królowej prosto z Jasnej Góry. Opowiemy o Internetowych mszach św. dla dzieci.

10:00-11:00 w "Dźwięk Dobry" skupimy się na dźwiękach historii. Zaczniemy od konstytucji, ale zastanowimy się też jakie dźwięki można byłoby złapać w dawnych wiekach.

3 maja można też świętować kulinarnie. Przekonamy się o tym od 15:00 do 16:00 w audycji "Zapraszamy do stołu". Nauczymy się przyrządzić jedno z najbardziej znanych dań kuchni polskiej - rosół. Receptura na niego zamieszczona jest w pierwszej polskiej książce kucharskiej – z XVII wieku – Compendium Ferculorum, ale znany był już znacznie wcześniej. Nazwa pochodzi od słowa "sól". Przed wiekami mięso konserwowano bowiem w soli, a następnie suszono. Aby coś z niego przyrządzić, należało najpierw wymoczyć je w wodzie, czyli "rozsolić". Z czasem, dla dodania smaku, do wymoczonego i podgotowywanego mięsa zaczęto dodawać warzywa oraz przeróżne przyprawy i w ten sposób powstała nasza narodowa potrawa.

16:00 - 17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód". Nasi mali radiowi łowcy opowiedzą o tym, co wydarzyło się 3. maja 1971 roku. Co to jest konstytucja i jakie znaczenie miało dla Polski uchwalenie jej wtedy? Gościem programu będzie Łukasz Przybyłek z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.

Kolejną część dnia spędzimy kulturalnie:

Niedziele popołudnie i wieczór spędzimy z Filharmonią Szczecin. Od 17:00 do 18:00 w audycji "Kulturoteka" rozmowa z szefową działu edukacji o spotkaniach dla dzieci i rodzin: cykle  "EduPoranki", "DoNuta taktuje" i sobotnie "Raniutto".

Ponadto przegląd książek dotyczących Święta Konstytucji 3 Maja: "Luneta czasu i Konstytucja 3 maja" Katarzyny Ostrowskiej-Biernackiej, "Nasza paczka i niepodległość. O szczęściu polskich świętach" Zofii Staneckiej z ilustracjami Daniela de Latour, "Alfabet Polski" Anny Skowrońskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. 

A od 18:00 gratka dla melomanów. W najbliższą niedzielę 3 maja o retransmitowany będzie jeden z serii popularnych "Piegowatych koncertów" z 2018 roku pt. "Tuwim i Brzechwa stają na głowie, czyli poeci we własnej osobie!"

"Piegowaty koncert" wykonają: Mateusz Izdebski (l. 11) – skrzypce, Patryk Matela – beatbox, Kasia Potrykus Wincza, Ala Warchocka i Krzyś Tymiński – Młodzi Poeci z Warsztatowej Akademii Musicalowej i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polska Orkiestra Radiowa). Premiera wydarzenia odbyła się 28 października 2018 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Retransmisje kolejnych koncertów na antenie Polskiego Radia Dzieciom już 10 i 17 maja. W ten sposób Polskie Radio Dzieciom wspiera akcję #ZostańWDomu.

W programie koncertu:
Wolfgang Amadeus Mozart – fragmenty Uwertury z opery Wesele Figara
Witold Lutosławski – Mała SuitaFujarka, Hurra polka, Lasowiak
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia D-dur nr 38 KV 504 (fragmenty)
Pablo Sarasate – Introdukcja i Tarantella

Dla rodziców:

"Kulturalna Strefa" (21:00-22:00) i niedzielne koncerty dla dorosłych w Filharmonii Szczecińskiej. Zaczynamy od rozmowy z dyrektor Filharmonii Dorotą Serwą. W pierwszej części audycji nawiązanie do koncertów poświęconych Karłowiczowi i fragmenty ostatniego koncertu, a po 21.30 wprowadzenie do nowego jazzowego tygodnia.

jo

Zobacz więcej na temat: DAB+ radio cyfrowe
Zobacz także

Czytaj także

II Konkurs Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:10
87 młodych uczestników wyłonionych spośród blisko 700 zgłoszeń wystąpi podczas przesłuchań na żywo. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Zwycięzcy wystąpią w uroczystym koncercie finałowym oraz wezmą udział w nagraniu płyty "Głosem dziecka vol. 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tuwim i Brzechwa stają na głowie, czyli poeci we własnej osobie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 18:28
Jak co tydzień, Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wysłuchania koncertów dla dzieci w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i zaproszonych gości. W najbliższą niedzielę 3 maja o godz. 18.00 retransmitowany będzie jeden z serii popularnych "Piegowatych koncertów" z 2018 roku. Całość poprowadzi Katarzyna Stoparczyk, reżyserka muzycznych spotkań. Tym razem twórcy nie tylko zagrają i zaśpiewają, ale również nauczą najmłodszych słuchaczy, jak zostać… beatboxerem!
rozwiń zwiń