Polskie Radio Dzieciom

Wtorkowe propozycje ciekawych audycji w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 08:00
Od ponad pięciu lat Polskie Radio Dzieciom nadaje audycje przygotowane dla dzieci i dla dorosłych. Edukacja, podróże, muzyka i kultura to tylko część kategorii składających się na ofertę tej cyfrowej stacji. Większość audycji można posłuchać także na stronie internetowej. Jakie propozycje stacja przygotowała na dziś?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Alexey_Marcov

7.00-10.00 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom "Dzień Agugaga"- Co to jest Dzień Agugaga? Trzeba spytać najmłodszych, bo tak brzmią zazwyczaj pierwsze słowa niemowlaka. Termin ten pochodzący z Afryki można też rozszerzyć na wszystkich, którzy zaczynają się uczyć nowego języka. Dziś w Poranku poszukamy neologizmów tworzonych przez dzieci: „czesak, terempatura, mielnik, stukak- co oznaczają w dziecięcym świecie?

7:30 Słuchowisko: "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

8:30 Smak na tak - Tropikalna wyspa na talerzu

9:30 Warsztat Małego Artysty Wyruszamy na płac zabaw. Zabieramy ze sobą plastelinę, pudełka, nakrętki, papier, klej nożyczki i nożyczki, aby z ich pomocą wyczarować niesamowitą prace plastyczną. 

10.00-11.00 Muzyczne podróże Świat Walta Disneya- 86 lat temu odbyła się premiera pierwszego filmu z Kaczorem Donaldem, dlatego dziś przyjrzymy się postaci Walta Disneya, niektórym bohaterom jego filmów i posłuchamy muzyki z tych filmów pochodzącej.

10:30 Rytmika Na góralską nutę z kanonem! Nauka ludowej piosenki "Pocież Chłopcy" 

11.00-12.00 Leszek i Miś Michaś Miś i smart fon- Dziś większość dzieci wie, jak wygląda smartfon i do czego można go wykorzystywać ale nie wszystkie wiedzą jaką  drogę przeszła technologia aby ludzie dziś mogli korzystać z tych urządzeń. Miś Michaś usłyszy dziś historie o robotach, komputerach a nawet o radiu, o wszystkich tych urządzeniach bez powstania których ciężko byłoby skonstruować smart fon.

12:15 Bajkowy kącik: O sprytnej żonie z Północy 

14:00 Bajanie Kulfona i Moniki Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki "O staromiejskim podrzutku". 

15.00-17.00 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom - Tematem audycji będą rafy koralowe. Wybierzemy się dziś w niesamowitą wyprawę w rejony Trójkąta Koralowego, gdzie występuje większość gatunków koralowców budujących rafy koralowe i większość gatunków ryb. Dowiemy się, czym są rafy koralowe i dlaczego wymagają od człowieka szczególnej troski i ochrony. W audycji wspomnimy też o cyfrach i o tym, dlaczego warto je znać i dlaczego umiejętność liczenia ułatwia nam życie. To przy okazji przypadającego dziś Dnia Księgowego

15:30 Słowo do słowa - opowieści o różnych słowach, w każdym tygodniu na inną literę alfabetu. Dziś ś jak „ścichapęk”

16:30 Język niemiecki Żaden człowiek na Marsie jeszcze nie wylądował, ale to tylko kwestia czasu. Od kilka lat Ziemianie wysyłają natomiast łaziki na Czerwoną Planetę. Łaziki to takie roboty, które badają powierzchnię planety. Jak wygląda ich praca i czy na Marsie żyje obca cywilizacja? Posłuchamy niesamowitej kosmicznej opowieści, poznając przy okazji nowe słowa w języku niemieckim.

16.45 Mali Naukowcy. Magister Sprężynka wyjaśni, jak zrobić "deszcz w szklance". 

18.00-19.00 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Jak nauczyć się języka angielskiego? Dlaczego język angielski jest przydatny? Jak sprawić, aby nauka języka była przyjemnością i zabawą? O tym w rozmowie z Filipem i Leopoldem opowie Marta Pawlak- nauczycielka języka angielskiego, ucząca Dużych i Małych. 

19.00-20.00 Wieczorne Pogaduchy Pascal i Mila wyruszają do krainy sennej wyobraźni. Na planecie zegarów trwa pojedynek taneczny. Komu okaże wsparcie Mila? Kto zwycięży a kto przegra i dlaczego? Będzie to opowieść o przyjaźni, odwadze, strachu przed porażką i empatii.

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" – 1. Temat. "Nie jesteś sam w domu" czyli o drobnoustrojach i innych organizmach, które żyją w naszym otoczeniu. Czy mają one wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich? Nawet kiedy podłogi lśnią czystością, a wokół wydaje się panować całkowita cisza, wnętrza naszych domów wprost kipią życiem. Od czających się w kredensach moli spożywczych i śpieszków biegających po piwnicach, po bakterie czyhające na kuchennych blatach i mikroby w słuchawkach prysznicowych – w naszych domach aż roi się od tysięcy gatunków owadów, pająków, bakterii i grzybów.
Aby odzyskać kontrolę nad pełnymi dzikich stworzeń wnętrzami, zaczynamy je obsesyjnie sterylizować, mimowolnie tworząc dogodne warunki życia dla śmiercionośnych bakterii, zamiast dla gatunków, które wspomagają nasz układ odpornościowy. Im „zdrowszymi” usiłujemy uczynić nasze domy, tym bardziej narażamy własne zdrowie’. Czytamy w opisie książki Roba Dunna pt. „ Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne. Historia naturalna stworzeń, z którymi dzielimy życie” , która stała się inspiracją do podjęcia tematu drobnoustrojów i innych organizmów, żyjących w naszym otoczeniu a których na co dzień nawet nie zauważamy. Czy mają one wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich? Porozmawiamy o tym z dr Szymonem Drobniakiem, pracownikiem Zespołu Ekologii Populacyjnej w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu w Uppsali.

2.Temat. Sposoby na uzdatnianie wody pitnej. Znaczenie wody dla organizmu i zdrowia rodziny. Gość:  Marzena Lewandowska, Dyrektor Marketingu firmy Aquaphor, która powie o ciekawych rozwiązania technologicznych uzdatniania wody w sytuacjach, kiedy jesteśmy na campingu, czy nawet jedziemy na survival. Dzięki technologii odwróconej osmozy możemy zaczerpnąć wody prosto z jeziora lub rzeki i cieszyć się wodą wolną od zanieczyszczeń. 

ŚRODA W POLSKIM RADIU DZIECIOM 

7.00-10.00 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom "Historia oświetlenia"- W nawiązaniu do "Dnia Elektryka" w Poranku przyjrzymy się historii sztucznego światła - lampom naftowym, świeczkom i żarówkom. Od ogniska, łuczywa, kaganka, pochodni, przez rozświetlanie "wieków ciemnych", zasługi Leonarda Da Vinci po współczesność.

7:30 Słuchowisko: "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

8:30 Smak na tak owocowe, gruzińskie naleśniki

9:30 Warsztat Małego Artysty Dziś powstanie praca plastyczna pt "Plaża i list w butelce".

 jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Płyta "Głosem dziecka vol.1". Nagroda w I Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Polskie Radio Dzieciom prezentują dwupłytowy album będący zwieńczeniem pierwszej odsłony Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Udział w nagraniu płyty wzięli m.in. Ala Tracz, Aleksandra Brzuszkiewicz, Aleksandra Kędra, Staś Kukulski i Eryk Waszczuk, dziecięce gwiazdy zdobywające coraz większą popularność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest kontrast?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 10:00
Upał różni się od chłodu, kolor czarny od białego, a malutki kotek od dużego lwa. Leszek opowiedział Michasiowi o kontrastach. Także w cotygodniowej zagadce, która tym razem była trudniejsza niż poprzednia i opowiadała o czarno-białym ssaku, który pływa w wodzie, a czasem nawet skacze ponad nią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak narysować paprykę? [Zobacz video]

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 16:00
Stworek Potworek zaprasza wszystkie dzieci do swojej rysunkowej pracowni. W najnowszej audycji uczył swoich słuchaczy-rysowaczy jak za pomocą niekompletnej, leżącej gwiazdki, laseczki i 3 palców narysować paprykę.
rozwiń zwiń