Polskie Radio Dzieciom

Premierowa audycja "Co czyta Maja" i inne propozycje na piątek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 18:20
W piątek na antenie Polskiego Radia Dzieciom po raz pierwszy usłyszeć można audycję "Co czyta Maja" w której trzynastoletnia Maja recenzuje książki dla dzieci. O 10.45 powracamy do wakacyjnego cyklu "Opowieści wiatru i wody" w którym pięcioletni Kamil planuje wakacyjny rejs swoim statkiem z silnikami odrzutowymi, chociaż wcale nie będzie jego kapitanem. Sprawdź nasze pozostałe propozycje na piątek!
Co czyta Maja?
Co czyta Maja?Foto: mat. prom.

9.15 - Co czyta Maja? - W pierwszym odcinku Maja zabierze nas do lasu. Recenzja książek: "Drzewa" Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego oraz "W lesie" Anouck Boisrobert i Louisa Rigaud.
Maja Sołtysik - trzynastolatka. Książki i ołówki mieszkają w jej sercu od wieku przedszkolnego. Czyta, pisze, rysuje. Swoje książkowe recenzje publikuje na blogu: czytamaja.pl, a jej rysunki można znaleźć między innymi na jej stronie majasoltysik.com.

10.45 - "Opowieści wiatru i wody" -  nowy cykl w letniej ramówce. Program ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jako alternatywa dla nadmiernego poświęcania uwagi przez dzieci na gry komputerowe, telefon i tablet. W pierwszym odcinku dowiemy się, dlaczego  5-letni Kamil planuje wakacyjny rejs swoim statkiem z silnikami odrzutowymi, chociaż wcale nie będzie jego kapitanem...? 

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Czy łatwo jest zbudować dom z drewna, czyli spotkania z miejską zabudową drewnianą. Wizyta w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

15.00-17.00 - "Popołudnik" -  Co się dzieje z wodą, po tym jak spadnie deszcz? Czy wyparuje, a może zbierze się w zbiorniku? Czy zbiorniki znajdują się jedynie na powierzchni Ziemi, a może nad nią i pod nią? Opowiemy o zbiornikach podziemnych, procesie skraplania i możliwościach wykorzystywania deszczówki.​

17.15 - "Rodzina pod żaglami" -  Bezpieczeństwo a wakacje pod żaglami. Czy na jachcie wolno wszystko? A jeśli nie, to czego nie wolno robić? Jak szukać dobrej atmosfery i bezpieczeństwa w rejsach morskich, opowie rodzina, która wychowała 13-letnią córeczkę pod żaglami.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Milimetrowy wirek potrafi niemal bez końca regenerować swój organizm. Mierzący pięć setnych milimetra niesporczak jest w stanie przeżyć w temperaturze od zera absolutnego do +150 stopni Celsjusza, przetrwać w całkowitej próżni, kwasie siarkowym i czystym dwutlenku węgla. W tajemniczym mikroświecie żyją superbohaterowie! O nich opowie Staszek Łoboziak, biolog z Centrum Nauki Kopernik.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Myślenie krytyczne to umiejętność myślenia w sposób racjonalny i uporządkowany, tak aby zrozumieć związki między faktami lub koncepcjami. Dzięki niemu potrafimy zdecydować, w co wierzyć. Innymi słowy, jest to "myślenie o myśleniu": polega na rozpoznawaniu, analizowaniu, a następnie naprawianiu błędów we własnym rozumowaniu.

Jak przełożyć to na relacje z dziećmi i budowanie związków? Gość: Maciej Winiarek - trener, edukator, tutor, ekspert myślenia krytycznego; współtwórca Niepublicznej Szkoły THINKING ZONE w Gdańsku; organizator konferencji z zakresu myślenia krytycznego; twórca platformy e-learningowej www.mysleniekrytyczne.edu.pl.​

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Letnia ramówka pełna muzyki, podróży i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:25
W sobotę 27 czerwca Polskie Radio Dzieciom wprowadziło letnią, wakacyjną ramówkę, bogatą w nowe audycje muzyczne, podróżnicze i kulturalne. I tak Szymon Radzimierski w czasie wakacji zabierze słuchaczy w najdalsze zakątki świata, Iza Żukowska w miejsca pełne muzyki, Zbigniew Murawski opowie, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a 13-letnia Maja poleci najlepsze lektury na wakacje. Letnia oferta programowa Polskiego Radia Dzieciom będzie obowiązywać do 31 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak narysować ul? [Zobacz video]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 12:15
Stworek Potworek zaprasza do swej rysunkowej pracowni w której pokazał jak narysować ul czyli mały domek, w wieloma małymi otworami. Otwory te są mieszkaniem dla wielu pszczół. Od czego zaczynamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Coś smacznego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 23:11
Na Wyspach Brytyjskich bardzo popularny jest pewien przysmak - ryba z frytkami czyli fish and chips. Dla Brytyjczyków to coś więcej niż zwykły posiłek, to symbol tamtejszej kuchni.
rozwiń zwiń