Polskie Radio Dzieciom

Podcast "Dziadek do orzechów". Premiera słuchowiska pełnego magicznych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 09:00
25 grudnia miała swoją premierę pierwsza część słuchowiska "Dziadek do orzechów". Historia drewnianego dziadka do orzechów, który walczył z Mysim Królem, należy do tych opowieści, które od lat potrafią zawładnąć dziecięcą wyobraźnią. Do motywów tej historii sięgali też liczni dorośli twórcy, kompozytorzy czy reżyserzy filmowi i teatralni. Od 25 grudnia tę ponadczasową baśń na motywach opowieści E.T.A  Hoffmana, można słuchać w formie słuchowiska w jednym z popularnych podcastów Polskiego Radia Dzieciom.
Słuchowisko Dziadek do orzechów na platformie podcasty.polskieradio.pl od 25 grudnia 2020.
Słuchowisko "Dziadek do orzechów" na platformie podcasty.polskieradio.pl od 25 grudnia 2020.Foto: Pixabay

"Dziadek do orzechów" to historia przedstawiana na świecie najczęściej w czasie świąt Bożego Narodzenia. Fabuła tego dzieła przybliża historię rodzeństwa, które wraz z bliskimi, świętuje Wigilię. Nie jest to typowa noc wigilijna, ponieważ w podczas uroczystości w domu dwójki młodych bohaterów, Klary i Freda, zaczynają  dziać się przedziwne i niezwykłe historie... Dziadek do orzechów przemawia ludzkim głosem, żołnierzyki ożywają, a myszy wyłażą spod podłogi.
W słuchowisku przygotowanym przez redakcję Polskiego Radia Dzieciom te wszystkie niezwykłe zdarzenia zostały przedstawione w ciekawy dźwiękowo sposób, przenoszący słuchacza w magiczny świat teatru wyobraźni.

Podcast "Bajki opowiadane przez dzieci" to projekt angażujący młodych słuchaczy do głębszej identyfikacji ze stacją radiową. - Wspólne nagrywanie tej i innych podobnych opowieści, otwiera przed dziećmi cudowny i magiczny świat radiowych dźwięków, z których, jeśli  chcemy, możemy wyczarować wszystko. Ten projekt powstał właśnie dlatego, żeby dzieci "zachwyciły się radiem" - podsumowała Julia Rozbiecka, autorka adaptacji. 

Pierwsza część słuchowiska "Dziadek do orzechów" miała swoją premierę 25 grudnia na platformie podcasty.polskieradio.pl. Odnaleźć ją można w kategorii "Rodzina i dzieci" pod tytułem "Bajki opowiadane przez dzieci".

TWORCY:

Reżyseria i adaptacja - Julia Rozbiecka
Reżyseria dźwięki i udźwiękowienie – Filip Górski
Dziadek do orzechów - Patyk Bartoszewski
Ojciec chrzestny – Leszek Filipowicz
Król Myszy - Janusz Zadura
Mama – Martyna Chuderska
Klara – Hanna Chuderska
Fred – Staś Ruciński
Ludwika – Kornelia Kawalec

Słuchowisko "Dziadek do orzechów" zostało wyprodukowane przez Polskie Radio Dzieciom.

**

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem" na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:27
Polskie Radia Dzieciom zaprasza najmłodszych słuchaczy na słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem". Opowiada ono o przygodach siedmioletniej Róży i jej taty, podróżujących codziennie rano do szkoły zaczarowanym tramwajem o imieniu Eugeniusz, wraz z jego nieodłącznym towarzyszem - Kasownikiem. Po drodze Róża poznaje różne, dziwne postaci i wraz z nimi poszukuje odpowiedzi na ciekawe, życiowe pytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko Polskiego Radia Dzieciom "Przygoda Niepyłki i Apolinki"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 08:00
Polskie Radio Dzieciom, całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców, zaprasza na nowe słuchowisko przygodowe dla dzieci prezentujące bogactwo dzikiej przyrody chronionej. Akcja "Przygody Niepyłki i Apolinki" rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Słuchowisko zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pienińskiego Parku Narodowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przygoda Niepyłki i Apolinki". Rozmowa z reżyserem słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 00:46
Skrzydełka są białe, w czarne i czerwone plamki - tak właśnie wygląda Niepylak apollo, jeden z największych w Polsce motyli dziennych, którego można spotkać w Pienińskim Parku Narodowym. Barwy jego skrzydeł dają mu ochronę, doskonale zlewając się z barwą skał wapiennych i białych kwiatów.
rozwiń zwiń