X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:00
"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
Tatry. Widok z Kasprowego Wierchu
Tatry. Widok z Kasprowego WierchuFoto: Shutterstock

Ci, którzy przeczytają książkę dowiedzą się jaką tajemnicę kryje w sobie Morskie Oko, pośmieją się ze zwyczajów świstaków i policzą tatrzańskie kozice, ale jak zapewnia autorka książki z pewnością jest to książka, którą warto przeczytać zanim wybierzemy się na górski szlak. - Tatry są zupełnie wyjątkowe i zupełnie inne jeśli chodzi o cel wypraw, a wraz z Pawłem Skawińskim wieloletnim dyrektorm Tatrzańskiego Parku Narodowego, próbujemy to w tej książce udowodnić. – powiedziała we wstępie do audycji Barbara Gawryluk dodając, że w wyprawie w góry nie chodzi tylko o to, co mamy w plecaku czy w co jesteśmy ubrani, tylko o to, żebyśmy byli przygotowani do obcowania z tym co tam spotkamy dookoła siebie.  – Wybierając się na szlak powinniśmy wiedzieć, jak się zachować na tatrzańskiej ścieżce, obojętnie czy ona jest wysoko w górach czy nisko w dolinach, gdy niedaleko nas pojawi się któreś z tatrzańskich zwierząt np. niedźwiedź. Co wtedy należy zrobić, jak się zachować kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, jak planować taką wyprawę, jak rozłożyć siły? – dodała autorka. 

Posłuchaj
58:44 2021_07_11 17_00_17_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

W książce znajdują się też polecenia różnych pięknych miejsc. - To taki przewodnik, który powinno się przeczytać przed wyprawą w góry, a jeśli ta wyprawa jest niemożliwa z różnych powodów, to ma to być taka książka, która nam to wynagrodzi czyli opowie o tym, jak tam jest pięknie – podsumowała gość Polskiego Radia Dzieciom.

Barbara Gawryluk jest nagradzaną autorką książek dla dzieci, pisarką ale także dziennikarką. W wielu kręgach znana jako tłumaczka. Jest współautorką tej książki. Obok niej opowieści snuje wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński. Książkę zilustrował Adam Pękalski.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Barbara Gawryluk
 Data emisji: 11.07.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Jaki jest przepis na dobry kryminał? "Czarci młyn"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 17:52
Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i nietuzinkowi bohaterowie? Taką mieszankę znaleźć można w najnowszej książce Agnieszki Płoszaj "Czarci młyn". Lato, dom babci, uroczysko, ruiny dworku i stary opuszczony młyn, w którym – jak głosi legenda – straszy! To - jak się okazuje - przepis na dobry kryminał. Agnieszka Płoszaj, autorka książki "Czarci Młyn" - opowiedziała w "Kulturotece" o  kulisach powstania tej pełnej pomysłów historii dla dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:59
"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń