Polskie Radio Dzieciom

"Leszek i Miś Michaś". Sierpień miesiącem żniw

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:35
Przez cały rok rolnicy pracują bardzo ciężko, by pod koniec lata móc cieszyć się bogatym zbiorem roślin uprawnych. Jak zatem wygląda proces zbierania żniw oraz jakie narzędzia gospodarstwa rolnego są do tego potrzebne? Odpowiedzi na te pytania poszukali Leszek i Miś Michaś.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Po okresie zimowym przychodzi wiosna, kiedy rośliny zaczynają budzić się do życia i zwiększają swoją aktywność. Rozpoczyna się wówczas pierwsza faza, podczas której zwierzęta dobierają się w pary, ptaki powracają do kraju, a rośliny zakwitają i wypuszczają liście w oczekiwaniu na jeszcze dłuższe i cieplejsze dni.

Kiedyś czas ten nazywany był przednówkiem i oznaczał okres, gdy kończyły się zapasy żywności z poprzedniego roku. W Polsce żniwa trwają najczęściej dwa miesiące, od połowy czerwca do końca sierpnia. Do jednych z głównych rodzajów zbiorów należą zboża, m.in. jęczmień, pszenica i owies oraz rośliny strączkowe, po których zostaje ściernisko, czyli pole z niewiele wystającymi łodygami. Żniwa zbierane są m.in. za pomocą kombajnu, a kiedy to już nastąpi i prace na polu zostaną skończone, organizuje się Święto Plonów zwane dożynkami. Jest to okazja do dzielenia się radością z zebranych polonów oraz tańczenia i śpiewania z innymi. 

Posłuchaj
59:10 2021_08_09 11_00_01_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś 9 sierpnia godz. 11:00

Aby lepiej zrozumieć, jak kiedyś wyglądało życie na wsi chętne osoby mogą odwiedzić skanseny. Zobaczyć tam można m.in. maselnicę, do której wlewało się śmietanę, by następnie zrobić z niej masło oraz żuraw studzienny za pomocą którego wydobywało się wodę ze studni.

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadził: Leszek Filipowicz
Data emisji: 8.08.2021.Z
Godzina emisji: 11.00.

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. 
***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czym są kolonie? Poznajemy różne znaczenia słów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 07:00
W języku polskim istnieją słowa, tzw. homonimy, które można zrozumieć na kilka sposobów.  Dzięki tłumaczeniom Wojtka, swojego niezawodnego kolegi, Smok Adaś poznał już różne znaczenia wyrazu "kolonia", którymi chciałby się teraz podzielić ze słuchaczami Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wydobywa się w kamieniołomach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:22
Po obejrzeniu filmu o jaskiniowcach, Smok Adaś postanowił dowiedzieć się na więcej na temat pracy w kamieniołomach oraz minerałach, które można tam znaleźć. W zdobywaniu nowej wiedzy towarzyszy mu jego towarzysz i przewodnik w poznawaniu świata, Wojtek.
rozwiń zwiń