Polskie Radio Dzieciom

"Pinokio". Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 12:04
Spektakl na podstawie sztuki Joëla Pommerata, będącej współczesną interpretacją książki Carla Collodiego. Postać Pinokia, dobrze znana dzieciom i dorosłym, wniknęła głęboko w europejską kulturę i sztukę – nie tylko dla dzieci. Z punktu widzenia psychologii dziecięcej jej przekaz jest już jednak nieco archaiczny. Opisane przez Collodiego dziecko – pajacyk ma przede wszystkim spełniać oczekiwania dorosłych, robić to, co do niego należy, jednym słowem - być "grzecznym".
Pinokio - premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek - plakat
"Pinokio" - premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek - plakatFoto: Dawid Ryski

Reinterpretacja tej opowieści dokonana przez Joëla Pommerata oddaje dziecku podmiotowość. Zamiast "niegrzecznego", wymagającego "naprawy" chłopca ukazuje nam młodego człowieka, który po prostu dojrzewa: konfrontuje się z dorosłymi, doświadcza różnych rzeczy, uczy się na błędach i nabywa odwagi, by podążać własną i wyznaczaną już tylko przez siebie drogą.

Posłuchaj rozmowy rozmowy z Krzysztofem Kozakiem, aktorem Wrocławskiego Teatru Lalek

Posłuchaj
15:22 [DAB]Dzieciom (PCM) 22 luty 2023 08_10_00.mp3 Teatralna środa_22.02.2023

Budujemy nasz spektakl z miłości do dzieci i zachwytu nad nimi – mówią twórcy. - Szukamy w historii o drewnianym chłopcu wartości ważnych dla współczesnych dzieci. „Pinokio” jest dla nas opowieścią o realizacji własnych pragnień i marzeń, o szukaniu wolności – będącej i przywilejem, i wyzwaniem. Dzieciństwo to ciągły balans pomiędzy tym co możemy, a tym co chcemy, tym co zakazane i tym co upragnione. To istny rollercoaster. W naszym spektaklu na pewno nie zabraknie szalonych przygód, spotkań z przedziwnymi postaciami, powodów do śmiechu i sytuacji nieco groźnych. 


Autorką inscenizacji i reżyserką jest Agata Kucińska, znana publiczności Wrocławskiego Teatru Lalek nie tylko jako aktorka, ale i twórczyni przedstawień “W środku słońca gromadzi się popiół” oraz "Ile żab waży księżyc". Spektakl będzie grany na Dużej Scenie, głównie w planie żywym, z wykorzystaniem animacji lalek i form oraz wyrazistymi kostiumami Michała Dracza.

Patronem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 11:56
"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"  to 3. edycja projektu "Migane Wiersze" realizowanego od 2020 r. Mamy Rok Polskiego Romantyzmu. W dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza sięgniemy więc po dzieła wieszcza! Trzecia odsłona projektu Migane Wiersze już niedługo! W tej edycji czytają dla nas Danuta Stenka oraz Piotr Fronczewski. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym projektu "Migane Wiersze – Ballady i Romanse".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 17:06
Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz. To tu Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. Film Czarnoksiężnik z Oz swoją światową premierę miał w 1939 roku, a pierwsza część powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma o czarodziejskiej krainie Oz została wydana w roku 1900. Teraz Dorotka i jej Przyjaciele pojawili się w warszawskim tatrze Lalka adaptacji Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz przygotowała Julia Skrzynecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fikaj z Koziołkiem Matołkiem" wystawa w Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 13:19
Muzeum Karykatury zaprasza na wystawę dla dzieci "Fikaj z Koziołkiem Matołkiem". W 2022 roku minęło 90 lat od ukazania się pierwszego tomu "Przygód Koziołka Matołka”. Wspólnie dzieło pisarza Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza ukazało się na przełomie listopada i grudnia 1932 roku.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Baśni o Aladynie i o lampie cudownej"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 12:24
Teatr Lalka w Warszawie zaprasza na kolejną z cyklu mini-premier Klechdę sezamowych Bolesława Leśmiana  - "Baśń o Aladynie i o lampie cudownej". W Polskim Radiu Dzieciom, które objęło patronatem medialnym premierę tego spektaklu przyjrzymy się procesowi twórczemu powstawania muzyki do premierowego spektaklu. Gośćmi "Poranka" po godzinie 9.00 będą muzycy z Teatru Lalka w Warszawie. Zapraszamy!
rozwiń zwiń