Polskie Radio Dzieciom

Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 17:06
Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz. To tu Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. Film Czarnoksiężnik z Oz swoją światową premierę miał w 1939 roku, a pierwsza część powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma o czarodziejskiej krainie Oz została wydana w roku 1900. Teraz Dorotka i jej Przyjaciele pojawili się w warszawskim tatrze Lalka adaptacji Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz przygotowała Julia Skrzynecka. 
Czarnoksiężnik z Krainy Oz - plakat
Czarnoksiężnik z Krainy Oz - plakat Foto: mat. pras.

Opowieść przeniesiona na deski teatru Lalka w czasie premiery wzbudziła niezwykłe emocje nie tylko wśród widzów, ale i samych aktorów. Historia małej Dorotki nie zaczyna się w Szmaragdowym Grodzie ani też w Krainie Czarnoksiężnika Oza, zaczyna się bowiem w Kansas…

"Gdy w domu już będziesz i złapie cię nuda, i szary świat znów cię męczy, może odnaleźć znów ci się uda w kieszeni kawałek tęczy". Takimi słowami Piosenki finałowej z tekstem Jarosława Kiliana i porywającą muzyką Grzegorza Turnaua zakończył się premierowy spektakl "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w Teatrze Lalka. 

Posłuchaj
60:03 2022_12_04 17_00_08_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"_Kulturoteka 4 grudnia godz. 17:00

- Jestem szczęśliwa, że w końcu mogliśmy podzielić się naszym światem z publicznością, bardzo czekaliśmy na ten moment. Ta praca nie była łatwa, mieliśmy dużo potknięć po drodze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Dorotka we własnej osobie, w której postać podczas premiery wcieliła się Hania Turnau – Cieszę się, bo widzę, że widzowie weszli z nami w ten świat i poczuli tę magię.  

W roli cioci Emilii wystąpiła Agnieszka Mazurek, wuja Henryka zagrał Andrzej Perzyna, Strachem na wróble był Wojciech Pałęcki, w postać Drwala Blaszanego wcielił się Tomasz Mazurek, Lwa zagrał Piotr Tworek, Oza - Grzegorz Feluś, a czarownice: Mirosława Płońska-Bartsch i Anna Porusiło.  

W Kulturotece razem z Dorotką, Blaszanym Drwalem, Strachem na wróble i strachliwym Lwem wyruszamy w podróż do Szmaragdowego Grodu. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji, w której nie brakuje fragmentów premierowego spektaklu, a także opinii zgromadzonych na premierze oraz osób, które pracowały przy spektaklu.

Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym premierę spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w Teatrze Lalka w Warszawie.

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 04.12.2022
Godzina emisji: 17:00

Czytaj dalej:

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Wścibscy" - relacja z Teatru Groteska

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 23:12
Za nami pierwsza w tym sezonie premiera w krakowskim teatrze Groteska. Na scenie "rozgościli się "Wścibscy”. Spektakl rozprawił się z tytułową ludzką przywarą, jaką jest wtykanie nosa w nieswoje sprawy. Jak wyglądały przygotowania do spektaklu i ostatnie próby? Co dzieje się na co dzień w pracowni plastycznej i krawieckiej? Jak wygląda montaż scenografii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 09:45
Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek Guliwer. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". Pani Dorota Gellner była gościnią "Kulturoteki" w PR Dzieciom na tydzień przed premierą "Wścibskich" na podstawie książki jej autorstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń