Polskie Radio Dzieciom

Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem - patronat PRD

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 18:41
Dostępny, otwarty, różnorodny i wielokulturowy – taki będzie kolejny sezon w Teatrze Lalek Guliwer. Autorskie projekty będą przeplatać się ze współczesną dramaturgią i adaptacjami literatury dla dzieci, a nowe historie będą stanowić główną oś sześciu premierowych spektakli. Sezon 2023/2024 upłynie także pod znakiem szerszej dostępności programu i partycypacji młodej widowni w procesach twórczych.
Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem. Patronat medialny - Polskie Radio Dzieciom
Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem. Patronat medialny - Polskie Radio DzieciomFoto: mat. pras.

Jeszcze we wrześniu na Scenie Liliput odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w ramach 13. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień". Teatr Guliwer po raz kolejny połączy siły z festiwalem i zaprosi publiczność na premierę opery hologramowej dla dzieci "Uśmiech bez kota" według koncepcji i w wykonaniu wybitnej, polskiej, współczesnej kompozytorki i wokalistki Agaty Zubel. Premiera eksperymentalnego spektaklu operowego opartego na wątkach z "Alicji po drugiej stronie lustra" i "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla odbędzie się 16 września. Widzowie będą mieli okazję przejść na drugą stronę lustra, zarówno metaforycznie, jak i całkiem dosłownie.

Kolejną jesienną propozycją Teatru, która wzbogaci repertuar na dużej scenie będzie premierowy spektakl Wojtka Ziemilskiego "Dzikie harce". Artysta podzieli się z widzami refleksją na temat relacji ojca i syna. Główną linię narracji przedstawienia stanowić będą paradoksy dotyczące wychowania. Co mieści się pomiędzy dyscypliną, a beztroską zabawą i wygłupami? Gdzie przebiega granica między narzucaniem dorosłych, społecznych zasad, a słuchaniem potrzeb dzieci? Premiera przedstawienia odbędzie się 5 listopada. Muzykę do spektaklu skomponuje Dominik Strycharski, scenografię i kostiumy zaprojektuje Wojtek Pustoła, a choreografię przygotuje Maria Stokłosa.

Ostatnią premierą tego roku będzie spektakl muzyczny, który powstanie w ramach projektów: #Połączenia i #Połączeni we współpracy z Fundacją "Muzyka jest dla wszystkich". Główną osią obu projektów są rezydencje w wybranych warszawskich szkołach z udziałem artystyczno-edukacyjnych kolektywów oraz wspólna praca: dzieci, artystów, edukatorów i aktorów Teatru Guliwer, której efektem będzie m.in. powstanie scenariusza do premierowego spektaklu. Tekst napisany przez dramatopisarkę Magdalenę Mrozińską poruszy temat wielokulturowości i różnorodności. Wyreżyseruje go młoda ukraińska reżyserka Kateryna Lukyanenko (Kijów), a premiera odbędzie się 2 grudnia 2023 roku.

Nowy rok Teatr Guliwer rozpocznie przygotowaniami do kolejnej premiery w koprodukcji z Teatrem Soho w reżyserii i adaptacji Igora Gorzkowskiego. Realizacja powstanie na podstawie książki "Skunks i Borsuk" Amy Timberlake z ilustracjami Jona Klassena w tłumaczeniu Barbary Łukomskiej, która wg magazynu "Kirkus Reviews" otrzymała tytuł "Najlepszej książki dziecięcej 2020". Najmłodsi widzowie przekonają się, czy współdzielenie domu przez cichego Borsuka i ekstrawertycznego Skunksa może stać się szansą na zupełnie niespodziewaną przyjaźń, mimo oczywistych różnic. Premiera odbędzie się 10 lutego 2024 roku.

Wiosną na afiszu Guliwera pojawi się "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka", którą wyreżyseruje Marek Zákostelecký – czeski reżyser i scenograf, a adaptacji podejmie się sam autor powieści – Marcin Wicha, laureat Nagrody Literackiej "Nike". Spektakl stanowić będzie przewrotną pozycję w repertuarze Teatru Guliwer. Opowieść o wampirku bez kłów, który zapisuje się do Wieczorowo-Nocnej Szkoły Strachów i Upiorów straszyć będzie od 6 kwietnia na Różanej 16.

Sezon 2023/24 Teatr zakończy premierowym spektaklem "Kulawa kaczka i ślepa kura" Ulricha Huba w reżyserii Anny Przygody i Tomasza Kowola – z zespołu aktorskiego Guliwera, twórców nagradzanego przedstawienia "Czy umiesz gwizdać, Joanno?". Książka wydawnictwa "Dwie Siostry" stanowić będzie przewrotną i błyskotliwą propozycję Guliwera na Dzień Dziecka.

Ponadto, w nowym sezonie Teatr będzie rozwijał program edukacyjny, działalność projektową i dostępność. Jeszcze jesienią w partnerstwie z Polskim Radiem Dzieciom uruchomi na platformach streamingowych autorski cykl podcastów pt. "Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny", a także po raz pierwszy zaprosi do współpracy wolontariuszy i wolontariuszki dzięki pilotażowym działaniom w ramach programu rozwoju wolontariatu w teatrach m.st. Warszawy organizowanym przez projekt "Ochotnicy Warszawscy". Obok wolontariatu jednym z głównych działań poszerzających dostępność Teatru będzie wprowadzenie na stałe do repertuaru spektakli z audiodeskrypcją.
W nadchodzącym sezonie kontynuowane będą także działania realizowane w ramach kompleksowego programu RówniRóżni.doc. Tym razem przybiorą formułę międzynarodowych partnerstw, szkoleń i zagranicznych wyjazdów studyjnych w zakresie teatru dokumentu dla dzieci i młodzieży. Realizacja działań finansowanych w ramach programu Erasmus+, odbędzie się m.in. w Archa Theater w Pradze i Unga Klara w Sztokholmie.

Międzynarodowo będzie także w siedzibie teatru. Teatr wraz z nowym sezonem rozpocznie stałą działalność z wielokulturową i neuroróżnorodną grupą dzieci. W skład grupy wejdą dzieci pochodzące z różnych środowisk i różnych krajów. W nowym sezonie Teatr będzie też kontynuował program rezydencji teatralnych. Dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego sześć rezydentek i rezydentów z Ukrainy zrealizuje w Guliwerze projekty artystyczne.

Wśród planowanych na sezon działań znajdzie się też projekt literacko-edukacyjny, w którym Teatr będzie przybliżał publiczności sylwetki polskich pisarek, zarówno tych znanych, jak i tych całkiem zapomnianych.

 Teatr Lalek Guliwer, jak co roku we wrześniu, czeka na dobrze znanych widzów, jak i tych, którzy pierwszy raz przekroczą próg Guliwera.

Więcej informacji i szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie internetowej: teatrguliwer.pl.

 

Zobacz także
Czytaj także

"Burza" na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 10:26
Polsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec - Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy doskonale odebranego przez dziecięcą publiczność "Czarodziejskiego fletu" postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. W ich interpretacji rzecz dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Butenko dla małych i dużych" Muzeum Karykatury w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 19:48
Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza na familijną wystawę "Butenko dla małych i dużych". Wystawa Bohdana Butenki – jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów – to wybór prawie 450 prac z jego trwającej blisko siedem dekad kariery artystycznej. Pokażemy na niej zarówno prace znane i lubiane, jak i dzieła, które nigdy wcześniej nie były prezentowane publiczności.
rozwiń zwiń