Polskie Radio
Section05
teatr lalkowy

Gdzie leży granica między regułami a beztroską? Premiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

- Chciałbym, żeby rodzice zabrali ze sobą dzikie harce, czyli takie przyzwolenie na szaleństwo, na absurd, na nie bycie zawsze rygorystycznym, na spędzaniu całego życia na dobrym wychowywaniu dzieci – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom Wojciech Ziemilski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Lalek Guliwer. Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami?
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy Martyna Chuderska DAB+

Premiera w Teatrze Lalka "Rybak i Geniusz. Klechdy sezamowe"

Klechda sezamowa Bolesława Leśmiana "Rybak i Geniusz" zachwyca kolejne pokolenia pięknem oryginalnego języka i poetycką aurą opowiadania. Jej autor, zainspirowany baśniami arabskimi, postanowił opowiedzieć je na nowo nadając im własny, niepowtarzalny styl. Baśń o Rybaku i Geniuszu to opowieść o sprawczej mocy ufnego serca, o cudownym odwróceniu losu, o tajemnicy zapisanej w przyrodzie  - ukrytej przed ciekawością człowieka...
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci teatr lalkowy kultura dla dzieci

Relacja zza kulis spektaklu "Królowa Śniegu" w Teatrze Lalka

"Posłuchajcie! Zaczynamy! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz. Bo to był zły czarownik ..." Tak zaczyna się jedna z dobrze nam znanych baśni H. CH. Andersena, a w niej: lustro o szczególnych właściwościach, chłopiec i dziewczynka i Ona "smukła i wysoka, jaśniejąca bielą - Królowa Śniegu".
Zobacz więcej na temat:  teatr lalkowy kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Kulturoteka premiera Martyna Chuderska DAB+

"Burza" na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek

Polsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec - Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy doskonale odebranego przez dziecięcą publiczność "Czarodziejskiego fletu" postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. W ich interpretacji rzecz dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Wrocław teatr lalkowy patronatPRD

Spotkanie klasyki ze współczesnością w Teatrze Lalka

Dzisiaj mieści się w samym sercu Warszawy, a dokładnie w Pałacu Kultury i Nauki, ale jakie były początki najstarszego teatru lalkowego w Polsce? W "Kulturalnej strefie" poznaliśmy nieco historii Teatr Lalka, ale też spojrzeliśmy w przyszłość. Jak zaprezentować klasyczne teksty by były zrozumiałe dla młodego, współczesnego odbiorcy? W audycji Polskiego Radia Dzieciom, w towarzystwie naszych gości: Anety Jucejko- Pałęckiej, Wojciecha Pałęckiego i dyrektora Teatru Lalka - Jarosława Kiliana, opowiedzieliśmy również o repertuarze, premierach i planach artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy Martyna Chuderska Kulturalna strefa

Teatr Lalek Guliwer - tintamareski, pacynki i kukiełki

Zajęcia z cyklu "Teatralnik" skierowane są do dzieci z przedszkoli i szkół oraz nauczycieli, pedagogów i rodziców. To podróż przez abstrakcję, wyobraźnię i umiejętności: dialogu, animacji, scenariusza, interpretacji, improwizacji, zespołu. O propozycjach Teatr Lalek Guliwer mówili w Polskim Radiu 24 Robert Drobniuch - dyrektor Teatru Guliwer oraz Anna Kierkosz - kuratorka ds. edukacji i projektów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska teatr lalkowy teatr lalki dzieci

Premiera spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w Teatrze Lalka w Warszawie

Przedstawienie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" wg Lymana Franka Bauma w reżyserii Jarosława Kiliana to przepełniona goryczą opowieść o utopii i zarazem o rzeczywistości, jaka odsłania się za sprawą działań osieroconej Dorotki. Determinacja i odwaga głównej bohaterki, a przede wszystkim miłość być może natchną albo zmienią życie napotkanych na jej drodze istot, którym brakuje wiary i uczuć. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tej premiery!
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci teatr lalkowy