Polskie Radio Dzieciom

Rewolucje naukowe na 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 16:10
27 maja na PGE Narodowym w Warszawie odbył się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem "Rewolucje Naukowe". Na uczestników czekało mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów naukowych oraz wiele atrakcji, m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 2D i 3D lodowców. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl.
26. Piknik Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik_27.05.2023.
26. Piknik Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik_27.05.2023.Foto: Cezary Piwowarski/PR

Podczas 26. Pikniku Naukowego, organizowanego przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik, zwiedzający mogli przyjrzeć się „rewolucjom naukowym” – kamieniom milowym w rozwoju nauki. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków. Uczestnicy mogli zgłębić swoją wiedzę odwiedzając specjalnie przygotowane strefy tematyczne. Są wśród nich: „Strefa przyszłości”, w której można było się dowiedzieć o najnowszych wynalazkach, technologiach oraz badaniach prowadzonych przez naukowców; „Strefa organizatorów”, gdzie odwiedzający mogli poznać atrakcje przygotowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik,  „Strefa cywilizacji”, przybliżająca technologie i badania mające wpływ na nasze życie codzienne;  „Strefa rodzinna”, dla najmłodszych odkrywców, „Strefa kultowych eksperymentów”, pełna doświadczeń, które znamy i kochamy; Strefa „Zrób to sam”, dla wszystkich majsterkowiczów i konstruktorów; „Strefa zdrowia”, dotycząca współczesnych metody leczenia oraz dbania o nasze zdrowie.

Na 26. Pikniku Naukowym, organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Można było stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie krystalizacji kryształów. Zwiedzający zapoznali się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystania światła UV – sprawdzili, jak dzięki naturze można pozyskiwać energię. Nie zabrakło również informacji dotyczących technik, pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. Było też okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się w każdym temacie. Entuzjaści scenicznych pokazów naukowych mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 instytucji z kraju i zagranicy, a wśród nich znalazły się stanowiska Centrum Nauki Kopernik oraz Polskiego Radia, z których dziennikarze relacjonowali i nadawać audycje „na żywo”. Można było również porozmawiać z dziennikarzami Polskiego Radia oraz wziąć udział w warsztatach radiowych.

Poniżej harmonogram audycji:

 - od poniedziałku, 22 maja na antenie radiowej Jedynki w „Czterech porach roku”, w „Ekspresie Jedynki” po godz. 15.05, w „Eurece” po godz. 19.30 i w „Wiadomościach Jedynki”;

- w Programie 2 Polskiego Radia w tygodniu - od 22 maja, rozmowa i materiał reporterski w „Poranku Dwójki’ i w „Wybieram Dwójkę” oraz zapowiedzi wydarzenia w „Wiadomościach kulturalnych”;

- od 22 maja na antenie Programu 3 Polskiego Radia m. in. w „Trójkowym Punkcie Technicznym” o godz. 11.15;

- w radiowej Czwórce w „Stacji Nauka” (17, 19,24 i 26 maja o godz. 12.00), wywiad z Katarzyną Nowicką - rzeczniczką CNK w „Czacie Czwórki” 17 maja o godz. 15.00. Poza tym w „Pierwsze słyszę” (18 maja godz. 8.40), w „Zaklinaczach czasu” 20 maja o godz. 15.00, w „ TOP – Trochę Optymizmu Popołudniem” 23, 24 i 25 maja o godz. 17.00 prezentacje instytucji, które wezmą udział w tegorocznym wydarzeniu;

-  w Polskim Radiu Dzieciom „Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom” 22 i 26 maja o godz. 15.00 oraz 24 maja o godz. 10.00 „Co w Smoku piszczy” - audycje poświęcone wynalazkom, ich twórcom i teoriom, które zmieniły świat;

Posłuchaj
57:45 2023_05_24 11_01_22_RadioDzieciom_Co_w_smoku_piszczy.mp3 Świat wg Adasia, czyli co w smoku piszczy 24 maja godz. 11:01

Podczas tegorocznego Pikniku Naukowego Polskie Radio Dzieciom nadało audycję Dawno, dawno temu. Gościem Marty Powałowskiej był Jan Amos-Jelinek z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

- o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik także w audycjach oraz serwisach i magazynach informacyjnych na antenie Polskiego Radia 24 i pozostałych antenach publicznego nadawcy radiowego. 

  • Więcej na stronach: polskieradio.pl i pikniknaukowy.pl
  • Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 27 maja 2023 r. na PGE Narodowym, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie.
  • Grafika do pobrania

ZOBACZ SPOT PROMOCYJNY: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia


Zobacz także
Czytaj także

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:16
Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
rozwiń zwiń