Polskie Radio Dzieciom

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:16
Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej.
Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej. Foto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Celem kanału internetowego "Nauka. To lubię" jest przybliżenie nauki w sposób dostępny i zrozumiały dla dzieci. Wśród materiałów możemy wyróżnić np. cykl filmów ukazujący podróże po Polsce śladami nauki. Nierzadko zarówno ta dziedzina, jak i technologia są identyfikowane wyłącznie z wiedzą. Dlatego też cykl ten pokazuje m.in. jak na przestrzeni lat kształtował się Śląsk; region powstały dzięki technologii, która napędzała rewolucję przemysłową. Oprócz miejsc związanych z górnictwem lub przemysłem ciężkim, w filmach możemy dowiedzieć się więcej np. na temat przemysłu włókienniczego w Bielsku-Białej.  

Są tacy naukowcy, którzy dokonali niezwykłych badań lub odkryć, ale mało się o nich mówi. Aby to zmienić powstał projekt "Akademia Superbohaterów", który za pomocą gier, książek czy filmów przybliża odbiorcom sylwetki polskich uczonych. Chociaż narzędzia te są przeznaczone dla dzieci, mogą skorzystać z nich także dorośli. – Jak opowiadać o tych ludziach, jakiego języka użyć, nie tylko języka mówionego, ale także języka wizualnego, żeby to nie zginęło, żeby to było konkurencją na rynku wiadomości, na rynku informacji, który jest przecież bardzo, ale bardzo ten rynek zatłoczony. I wtedy przyszedł mi do głowy pomysł, żeby ich opisać, jak superbohaterów – powiedział Tomasz Rożek. 

Posłuchaj
59:18 2021_11_01 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 listopada godz. 21:00

Tak powstała książka, która uwzględnia 32 biogramy polskich naukowców oraz gra z 30 kartami uczonych, m.in. z Kazimierzem Siemienowiczem, który już w XVII wieku opisał technologię wytwarzania rakiet oraz Magdaleną Bendzisławską, pierwszą w Polsce kobietą chirurg. Superbohaterowie w bajkach charakteryzują się tym, że wyciągają ludzi z kłopotów. Jednakże w realnym świecie człowiek nie musi mieć nadprzyrodzony sił, aby czegoś dokonać. To my sami decydujemy, czy chcemy uruchomić własne supermoce poprzez odwagę, siłę i samozaparcie w dążeniu do celu. W związku z tym, książka i gra nie tylko uczą o polskich naukowcach, ale też pokazują, że jeśli tylko będziemy chcieli, możemy wykorzystać swój potencjał i dokonać czegoś wielkiego. 

Posłuchaj
59:37 2021_11_01 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 listopada godz. 22:00

Dochód z gier i książek zasila działalność fundacji Nauka, która zapewnia dzieciom i młodzieży szansę rozwijania się w kierunku naukowym oraz daje przestrzeń do eksperymentowania. Oparta jest ona na 4 filarach. Pierwszy z nich dotyczy raportów pisanych językiem popularnym, które weryfikują fakty, a drugi wspiera rodziców i nauczycieli dostarczając im narzędzia do pracy i nauki z dziećmi poprzez zabawę. Trzeci filar to produkcja materiałów naukowych, w tym wideo, natomiast czwarty uwzględnia pomoc stypendialną dla młodych naukowców ze szkół podstawowych lub liceów. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził. Marcin Perfuński
Gość: Tomasz Rożek
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczucie satysfakcji zamiast nagród. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:36
Nauka konwencjonalna jest praktykowana od pokoleń, w związku z czym jej metody są dobrze znane. Niektórzy jednak dostrzegają w tej edukacji niedoskonałości, jak np. traktowanie wszystkich dzieci w ten sam sposób lub stwarzanie niewystarczającej przestrzeni do poznawania świata. Efektem tego jest poszukiwanie nowych narzędzi, które mogą wspomóc rozwój osób młodszych. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywa idea szkoły Montessori, o której w Strefie Rodzica opowiedziała Magdalena Szcześniewska, trenerka wspominanej metody uczenia i wychowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 09:00
Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń